Trwa ładowanie...
Vetrex
okna
29-01-2016 09:21

Bądź zadowolony z wyboru - okna dopasowane do funkcji pomieszczeń

Bądź zadowolony z wyboru - okna dopasowane do funkcji pomieszczeńŹródło: Vetrex
d1pjux4
d1pjux4

Wybór stolarki jest decyzją wymagającą dużego zaangażowania. Świadomi inwestorzy, zanim wybiorą konkrety system danego producenta, spędzają długie godziny na sprawdzeniu opinii o dostawcy oraz na porównywaniu funkcjonalności i parametrów różnych rozwiązań. Coraz częściej poszukują też informacji na temat ekip montażowych poszczególnych producentów lub dystrybutorów.

Gdy jednak przychodzi do zakupu – poddają się schematowi i decydują na montaż identycznie wyposażonej stolarki w całym domu. Jedynym wyjątkiem są drzwi na taras – z okuciami przesuwnymi. Tymczasem, z pomocą wykwalifikowanego sprzedawcy, inwestor może zamówić stolarkę „szytą na miarę” - idealnie dopasowaną do jego potrzeb i warunków, w których zlokalizowany jest dom.

Systemy Vetrex opracowywane są tak, aby możliwa była ich personalizacja poprzez wyposażenie w dodatkowe akcesoria, dobór odpowiedniego szklenia oraz okuć, a tym samym zwiększenie ich walorów energooszczędnych, akustycznych i estetycznych, poprawę funkcjonalności i komfortu użytkowania oraz skuteczniejszą ochronę przed wypadkami i włamaniami.

Kiedy warto zróżnicować okna do poszczególnych pomieszczeń? Jakie kryteria przyjąć? Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia indywidualnych oczekiwań, ale pod uwagę należy też wziąć miejsce usytuowania budynku, potrzeby wszystkich jego mieszkańców oraz funkcję, którą pełnić ma pomieszczenie, w którym zostanie wstawione okno.

d1pjux4

Wygoda

Zwłaszcza jeśli w domu mieszkać będą maluchy lub osoby o obniżonej sprawności fizycznej, warto zainwestować w drzwi tarasowe z niskim progiem. Taką "przeszkodę" łatwo jest pokonać. Płaski próg to też mniejsze ryzyko potknięcia i ewentualnego wypadku. Drzwi z niskim progiem są więc doskonałym rozwiązaniem, jeśli planujesz częste korzystanie z tarasu, w tym np. grillowanie i wynoszenie na zewnątrz naczyń z posiłkami.

Jeśli w inwestycji przewidziane jest duże przeszklenie - warto przemyśleć wyposażenie go w silniki elektryczne, umożliwiające automatyczne sterowanie skrzydłami. Takie rozwiązanie jest też przydatne, jeśli planujesz zastosowanie w domu technologii inteligentnych. Wówczas, przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji, pracą okien można sterować nawet zdalnie.

Nowością w ofercie Vetrex jest system Vetrex Slide 82, który łączy możliwość wykonania wielkogabarytowych konstrukcji przesuwnych przy utrzymaniu korzystnych parametrów termicznych. Do tej pory inwestorzy stawiani byli przed wyborem pomiędzy energooszczędnością a wygodą, ponieważ większość systemów przesuwnych, ze względu na specyficzną budowę, nie zapewniała satysfakcjonujących parametrów izolacji cieplnej. Teraz łatwo można temu zaradzić, uwzględniając w projekcie Vetrex Slide 82.

Oszczędność miejsca

Rozwiązania pozwalające oszczędzać przestrzeń sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, gdzie otwarcie okna wiązałoby się z koniecznością uprzątnięcia przedmiotów znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, np. na parapecie, lub byłoby niemożliwe ze względu na brak miejsca, np. za zlewem, gdzie skrzydło wchodziłoby w kolizję z baterią kranową oraz wszędzie tam, gdzie ważna jest swoboda aranżacji wnętrza. Są to przede wszystkim pokoje o niewielkim metrażu i pomieszczenia, w których zagospodarowany jest każdy centymetr kwadratowy przestrzeni - kuchnia, biuro, czy warsztat. Szczególnie dobrze sprawdzą się w nich elewacyjne okna przesuwne, np. typu Patio Light, oraz okna otwierane na zewnątrz, takie jak system VP70 ONZ.

Okno przesuwne Vetrex Patio Light

Bezpieczeństwo

Jeśli w domu są maluchy, warto zabezpieczyć się przed nieszczęśliwym wypadkiem. Specjalnie z myślą o najmłodszych opracowany został system "Bezpieczne Dziecko" z blokadą uniemożliwiającą otwarcie okna na oścież, a jedynie jego uchylenie. Atutem tego rozwiania jest to, że w każdej chwili można zrezygnować ze stosowania go – wystarczy odblokować zamek, gdy pociecha podrośnie. Okna z takim mechanizmem przeznaczone są przede wszystkim do pokoików dziecięcych, ale dobrze jest zainstalować je na całym piętrze lub przynajmniej w pomieszczeniach, do których maluchy mają dostęp.

Ochrona przed włamaniem

Z danych policji wynika, że większość włamań odbywa się poprzez sforsowanie okien, z czego w 70 proc. przypadków skrzydło okna zostaje wyważone. Teoretycznie, aby zniechęcić złodzieja, wystarczą okucia w klasie WK1, wyposażone w standardzie w minimum 4 punkty antywyważeniowe i klamkę z kluczem. W praktyce jednak warto uzbroić okna w okucia z większą liczbą zaczepów antywyważeniowych – w klasie WK2, zwłaszcza te, które znajdują się od niewidocznej dla sąsiadów i przechodniów strony lub jeśli dom znajduje się na uboczu. Ponieważ w odludnej okolicy włamywacze nie muszą stosować cichych metod, korzystają z najprostszej metody dostania się do domu – wybicia szyby. Wówczas dobrze jest też przemyśleć zakup okna z szybą o zwiększonej odporności na przebicie w klasie P4, zastosowanej w systemie VR90 Synergy, przynajmniej na całym parterze.

d1pjux4

Prostym i korzystnym kosztowo rozwiązaniem skutecznie odstraszającym włamywaczy są też coraz popularniejsze kontaktrony, zintegrowane z domową centralą alarmową. Taka inwestycja w istotny sposób poprawia efektywność alarmu, zwłaszcza w mieście, gdzie można liczyć na szybką reakcję sąsiadów i przechodniów na jego dźwięk. Decydując się na kontaktrony warto jest wyposażyć w nie wszystkie okna narażone na próby pokonania ich przez złodziei.

Kontakt magnetyczny Safe+

Cisza

Izolacja akustyczna staje się coraz ważniejszym parametrem użytkowym stolarki. Komfort akustyczny jest szczególnie istotny dla mieszkańców miast, których inwestycje zlokalizowane są w pobliżu źródeł hałasu – ruchliwych ulic, lotnisk, torów kolejowych, szkół itd. Cisza pomaga w skupieniu, dlatego dźwiękoszczelne okna warto zainstalować w domowym biurze i w pokoju ucznia. Spokój docenią też osoby starsze. Stolarka o takich właściwościach jest również bardzo przydatna w przypadku gęstej zabudowy i małych działek, gdy w domu mieszka hałasujący pies. Sąsiedzi z pewnością będą wdzięczni za jej wybór.

Okno VR90 Synergy z bezpieczną, dźwiękoszczelną szybą

d1pjux4

Ochrona przed korozją

Jeżeli budynek zlokalizowany jest w strefie nadmorskiej, warto zainwestować w okna wyposażone w specjalne galwanizowane okucia, takie jak te zastosowane w systemach V82 Black Design oraz V70 Optimal Black, w których specjalną ochronę zapewnia powłoka cynkowa. Okucia w czarnym kolorze to nie tylko zabezpieczenie przed korozją, ale również wyjątkowa estetyka, dzięki której okna zyskują niecodzienną elegancję i nietuzinkowość na tle innych rozwiązań.

Okno Vetrex V82 Black Design

d1pjux4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjux4