Bądź jak Kevin. Jak zabezpieczyć mienie przed włamaniem?

Bądź jak Kevin. Jak zabezpieczyć mienie przed włamaniem?

04.11.2016 11:59

Kto z nas nie kojarzy odtwarzanego w każde święta filmu o pomysłowym Kevinie, który zapobiegł włamaniu i spektakularnie rozprawił się z rabusiami? Strzały z wiatrówki, uderzenie żelazkiem w twarz, gorąca klamka czy podpalenie włosów to jednak nieczęsto stosowane w praktyce metody zapewnienia bezpieczeństwa w domu... Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć mienie.

Kto z nas nie kojarzy odtwarzanego w każde święta filmu o pomysłowym Kevinie, który zapobiegł włamaniu i spektakularnie rozprawił się z rabusiami? Strzały z wiatrówki, uderzenie żelazkiem w twarz, gorąca klamka czy podpalenie włosów to jednak nieczęsto stosowane w praktyce metody zapewnienia bezpieczeństwa w domu... Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć mienie.
Zanim twój dom zostanie wytypowany do włamania, złodzieje zrobią rozeznanie, czy w ogóle brać go pod uwagę. Postarają się dobrze poznać twoje przyzwyczajenia i techniki zapewniające bezpieczeństwo w domu. Zarówno ochrona mechaniczna, jak i elektroniczna nie mogą w 100 procentach zagwarantować, że twój dobytek pozostanie nietknięty. Mogą za to skutecznie zniechęcić rabusiów do wtargnięcia na teren twojej posesji i sprawić, by wybrali... mniej pilnie strzeżony dom sąsiada. Warto sobie uświadomić, że większość złodziei to nie ponadprzeciętni mądrale z łatwością rozpracowujący skomplikowane systemy alarmowe, lecz działający w zdecydowanie mniej wyrafinowany sposób sprawcy, którzy nie zawahają się np. wybić szyby.
Są przypadki włamań, gdzie złodziei skusił luksusowy samochód stojący na podjeździe, częściej kradzież jest jednak wynikiem niskiego poziomu bezpieczeństwa w domu. Okazję tworzą łatwe do sforsowania drzwi wejściowe czy brama garażowa. Niekiedy przestępcy robią wstępne rozeznanie w tym zakresie w przebraniu akwizytorów stojących u naszego progu. Dlatego nie powinno się wpuszczać na posesję nieznanych osób.

1 / 6

Bezpieczny dom: od wejścia

Obraz
© Shutterstock

Sprawcy włamań często, by wejść do środka, wybierają... drzwi wejściowe. Bywa to słabe ogniwo, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w domu. Rozwiercenie zamka czy wyważenie drzwi za pomocą łomu wbrew pozorom często zdaje egzamin. Jednak jest to o wiele trudniejsze w przypadku skomplikowanych mechanizmów wielozapadkowych czy zastawkowych. Najlepiej wybrać drzwi z jak najwyższą klasą atestu antywłamaniowego, sforsowanie których - choć jest możliwe - może zabrać specjaliście do spraw włamania nawet ponad pół godziny. Ich ościeżnica powinna być solidnie zakotwiona w ścianie za pomocą dybli, a skrzydło po obróceniu klucza w zamku ryglowane w kilku miejscach.

2 / 6

Bezpieczny dom: brama garażowa

Obraz
© Shutterstock

Słabym punktem na mapie bezpieczeństwa w domu jest też brama garażowa. Nie chodzi tylko o stojące za nią samochody, lecz także o bezpośrednie połączenie z budynkiem mieszkalnym. Decydując się na antywłamaniową bramę garażową, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę materiał, z którego ją wykonano. Im solidniejszy, czyli mniej podatny (np. na cięcie szlifierką), tym lepiej. Popularnie stosowanymi w bramach zabezpieczeniami na wypadek włamania są też rygiel blokujący zintegrowany z napędem (blokujący bramę garażową także w przypadku braku prądu) oraz dodatkowy zamek o dobrej klasie antywłamaniowej.

3 / 6

Bezpieczny dom: okna bez krat...

Obraz
© Shutterstock

...za to antywłamaniowe, czyli legitymujące się odpowiednim świadectwem klasyfikacji poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w domu, nie wystarczy trudna do zbicia szyba klejona na folii. Liczy się też sposób montażu przeszklenia w ramie oraz całego okna w murze. Istotne są także antywłamaniowe okucia czy klamka z kluczykiem i rozetką antyprzewierceniową. Warto także pomyśleć o antywłamaniowych roletach.

4 / 6

Bezpieczny dom: monitoring zewnętrzny

Obraz
© Shutterstock

W przypadku włamania umożliwia on łatwiejszą identyfikację sprawców. Z jego powodu jest im trudniej działać niepostrzeżenie. Decydując się na monitorowanie terenu dla zapewnienia bezpieczeństwa w domu, warto zadbać o dobre oświetlenie zewnętrzne. Jasność powinna panować zarówno wokół okien, drzwi, bramy garażowej, jak i samego dojścia do nich. Kamery muszą być z kolei zamontowane tak, by dostęp do nich był utrudniony. Wtedy jest większa szansa na to, że zdążą zarejestrować sygnał zdarzenia i zaalarmować odpowiednią jednostkę interwencyjną.

5 / 6

Bezpieczny dom: systemy alarmowe

Obraz
© Shutterstock

Niekiedy łączy się je z monitoringiem, ale mogą też działać niezależnie. Na rynku jest wiele urządzeń, które dbają o bezpieczeństwo w domu. Czujniki elektroniczne reagują na ruch, informując o naruszeniu prywatności. Niekiedy automatycznie przekazują powiadomienie o tym do biura ochrony, które wysyła patrol pod wskazany adres. Inne czujki mogą reagować podobnie, tyle tylko, że działają na podczerwień czy ultradźwięki. Nowością są systemy alarmowe, które uaktywniają się po wpuszczeniu do mieszkania gazu usypiającego podczas włamania na tzw. śpiocha, co skutecznie eliminuje nawet psa obronnego. Wszystkie czujniki wymagają fachowej instalacji. Najlepiej skorzystać z usług licencjonowanej firmy.

6 / 6

Bezpieczny dom: dobra komitywa

Obraz
© Shutterstock

Obecność domowników zawsze najskuteczniej chroni przed włamaniem, o czym wiedział już wspomniany Kevin, organizując zabawę z udziałem kartonowych postaci i głośnej muzyki. W praktyce najbardziej przyjazną metodą zapewnienia bezpieczeństwa w domu są dobre relacje z sąsiadami, którzy zareagują na kręcące się w pobliżu twojej posesji obce osoby czy podejrzane hałasy, a także odbiorą korespondencję ze skrzynki pod twoją nieobecność, sugerując, że dom nie opustoszał.

włamaniesystem alarmowybezpieczny dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)