Trwa ładowanie...
d2w17aj

Badanie termowizyjne. Czym jest, kiedy je wykonać?

Jeżeli każdego roku ponosisz duże koszty związane z ogrzewaniem domu, warto sprawdzić, czy nie są one spowodowane niewystarczającą ochroną cieplną budynku. W tym celu należy wykonać badanie termowizyjne, które pozwoli szybko ocenić stan izolacji cieplnej domu, a w razie potrzeby może być sygnałem do wykonania dodatkowego docieplenia bądź termomodernizacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Badanie termowizyjne. Czym jest, kiedy je wykonać?
(Shutterstock)
d2w17aj

Jeżeli każdego roku ponosisz duże koszty związane z ogrzewaniem domu, warto sprawdzić, czy nie są one spowodowane niewystarczającą ochroną cieplną budynku. W tym celu należy wykonać badanie termowizyjne, które pozwoli szybko ocenić stan izolacji cieplnej domu, a w razie potrzeby może być sygnałem do wykonania dodatkowego docieplenia bądź termomodernizacji.

Ponad 70 proc. kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie - tak wysoki wskaźnik zużycia energii spowodowany jest stratami ciepła przez przegrody zewnętrzne w ogrzewanych pomieszczeniach. Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wnętrz, a tym samym marnotrawieniu energii cieplnej, projektuje się budynki ze zwiększoną grubością izolacji oraz z zastosowaniem materiałów o najlepszych właściwościach izolacyjnych. Jeżeli mieszkasz w budynku powstałym kilkadziesiąt lat temu, najlepszym sposobem walki z wydatkami na ogrzewanie jest termomodernizacja, czyli docieplenie miejsc odpowiedzialnych za nadmierną ucieczkę ciepła - tzw. mostków cieplnych. Aby termomodernizacja przyniosła wymierny efekt, miejsca występowania mostków cieplnych wykrywa się za pomocą badania termowizyjnego.

Kontrola domu kamerą termowizyjną

d2w17aj

Termowizja jeszcze do niedawna była stosowana wyłącznie w technologii wojskowej (noktowizory), jednak znalazła ona znacznie szersze zastosowanie w budownictwie. Kamery termowizyjne służą do oceny stanu izolacji cieplnej domu, wykrywają niedoskonałości związane z brakiem materiału izolacyjnego o odpowiedniej grubości, przerwy i braki w ciągłości izolacji, nieszczelności w stolarce okiennej oraz miejsca, w których doszło do wykroplenia się wilgoci. Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni – zamieniając je przy tym w widziany obraz. Dzięki temu obserwujemy dom w palecie kolorów. Barwne plamy pozwalają na wskazanie, które fragmenty ścian są ciepłe, a które zimne.

Czym są mostki cieplne?

Mostki cieplne to miejsca charakteryzujące się wysoką przenikalnością ciepła w porównaniu z pozostałą częścią przegrody zewnętrznej. Wyróżniamy trzy rodzaje mostków termicznych: materiałowe, geometryczne i konstrukcyjne. Pierwsze powstają w miejscach, gdzie przylegają do siebie materiały budowlane o bardzo różnej przewodności cieplnej. Przykładem są kotwy przechodzące przez warstwę izolacyjną (przenikane ciepła przez metalowe kotwy jest znacznie intensywniejsze niż przez pozostałą część przegrody wykonanej z materiału termoizolacyjnego). Mostki geometryczne wynikają z kształtu budynku, gdy powierzchnia oddająca ciepło jest znacznie większa niż ta, która je przyjmuje (przykładem są zewnętrzne naroża budynku). Mostki konstrukcyjne powstają w miejscach pocienienia lub przerwania warstwy izolacji oraz niejednoczonej konstrukcji przegrody. Ze względu na kształt mostki cieplne dzieli się na punkowe i liniowe.

Bez względu na to, z jakim rodzajem mostków cieplnych masz do czynienia, problem ten należy rozwiązać już na etapie projektowym. Aby ograniczyć ich liczbę do minimum, w konstrukcji budynku należy zachować ciągłość warstwy izolacyjnej w przegrodach zewnętrznych i na połączeniach (tzn. warstwa izolacji dachu powinna łączyć się na całej długości z izolacją ściany wewnętrznej). Z kolei, aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu się podłoża, należy zadbać o poprawne wyizolowanie ścian fundamentowych lub wykonanie płyty fundamentowej.

d2w17aj

W istniejącym budynku badanie termowizyjne pozwala w ciągu kilku, kilkunastu godzin odnaleźć miejsca występowania mostków cieplnych. Powinno ono zostać wykonane przed zaplanowaniem prac termomodernizacyjnych i po ich zakończeniu – dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie takiego badania przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie domu.

Kiedy wykonać badanie termowizyjne budynku?

Przeprowadza się je w zimnych porach roku, tj. jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz badanego obiektu. Uzyskane pomiary są pomocne w ustaleniu jakości ocieplonego budynku i znalezieniu miejsc zagrożonych występowaniem mostków cieplnych. Zaletą badań wykonywanych od zewnątrz jest to, że można w ten sposób szybko zbadać duże powierzchnie budynku – jednak decydującym czynnikiem wpływającym na poprawne wykonanie badania termowizyjnego jest pogoda.

Idealne warunki pomiarowe uzyskuje się, gdy temperatura na zewnątrz wynosi między 3 a 5°C, natomiast temperatura wewnętrzna budynku powinna wynosić ok. 21-24°C. Temperatura to jednak nie wszystko. Na precyzyjność badań decydujący wpływ ma także stopień nasłonecznienia – im mniejsze, tym dokładniej kamera wskaże miejsca, w których dochodzi do strat ciepła. Dlatego badanie termowizyjne wykonywane jest w godzinach porannych, popołudniowych bądź podczas zachmurzonego nieba. Skorupa budynku nie powinna być wilgotna od opadów atmosferycznych, natomiast prędkość wiatru nie powinna przekraczać 1 m/s - silny wiatr wychładza powierzchnie ścian, maskując miejsca narażone na występowanie mostków cieplnych.

d2w17aj

Podsumowanie

Firmy przeprowadzające badania termowizyjne przedstawiają ich wynik w formie raportu, do którego dołącza się telegramy (czyli zdjęcia budynku). Telegramy są przedstawione w barwach odpowiadających rozkładowi ciepła na ich powierzchni – najczęściej w postaci skali odpowiadającej kolorom tęczy. Na termografie pokazującym budynek z zewnątrz miejsca ucieczki ciepła (o podwyższonej temperaturze) są zaznaczone na żółto, pomarańczowo bądź czerwono. Z kolei na termografie wykonanym wewnątrz budynku - miejsce ucieczki ciepła (o niższej temperaturze) zostanie zaznaczone kolorem niebieskim, granatowym albo fioletowym. Za badanie termowizyjne płaci się w zależności od wielkości budynku, standardowa cena dla domu jednorodzinnego do 200 m2 waha się w granicach 400-600 zł. Z kolei dla większych budynków często jest to ponad 1000 zł. Jednak korzyści, jakie uzyskasz z późniejszej termomodernizacji, z pewnością zwrócą się w postaci niższych kosztów ogrzewania domu.

Damian Czernik

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2w17aj

d2w17aj
d2w17aj