Badanie gruntu. Na jakich gruntach nie warto budować domu?

Dom musi być solidnie zakorzeniony w ziemi: powinien być posadowiony na odpowiednim gruncie i mieć solidne fundamenty. Które grunty nie nadają się pod budowę domu? Czego można się dowiedzieć na podstawie badania gruntu?

Badanie gruntu. Na jakich gruntach nie warto budować domu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

23.10.2013 12:19

Dom musi być solidnie zakorzeniony w ziemi: powinien być posadowiony na odpowiednim gruncie i mieć solidne fundamenty. Które grunty nie nadają się pod budowę domu? Czego można się dowiedzieć na podstawie badania gruntu?

To, na jakim gruncie zbudujesz dom, ma ogromny wpływ na jego trwałość, funkcjonalność i estetykę. Nieodpowiednie pod budowę domu grunty mogą powodować nierównomierne osiadanie budynku, pękanie ścian, a nawet całkowite zniszczenie domu. Warto o tym wiedzieć już na etapie wyboru działki. „Trudny” grunt nie tylko sprawi wiele problemów konstrukcyjnych, ale też znacznie wpłynie na wzrost kosztów budowy domu.

Dobry grunt pod budowę domu

Idealnie jest, gdy dom budujesz na gruntach spoistych, do których zalicza się piaski gliniaste, iły, pyły lub gliny, jednak pod warunkiem że są one w stanie twardoplastycznym. Grunt twardoplastyczny można łatwo zagęścić, a dom na nim posadowiony osiada równomiernie.

Domu nie można zbudować – a przynajmniej jest to niezwykle trudne i ryzykowne - na torfach, namułach lub gytiach, które są bardzo niestabilne.

Zanim rozpoczniesz budowę domu

Nim zdecydujesz się na budowę fundamentów domu, warto wziąć pod lupę kilka niezwykle ważnych aspektów.

Teren podmokły.Terenów, na których zalega woda, lepiej unikać. To oznacza, że teren jest podmokły, a więc koszty związane z budową fundamentów będą niewspółmierne, a ryzyko nieprawidłowego wykonania izolacji przeciwwodnej - zbyt wysokie. Podejrzenia powinno też wzbudzić usytuowanie działki w okolicach starorzeczy lub kanałów albo stawów. Historia działki.Ważną informacją jest to, co znajdowało się dużo wcześniej na gruncie wybranym pod budowę. Czujność powinny wzbudzić kilkumetrowe wykopy zasypane luźno gruzem czy śmieciami. Oznacza to, że działka położona jest na terenie byłych wyrobisk, na przykład cegielni, a te nie stanowią dobrego podłoża pod dom. Taki grunt powoduje nierównomiernie osiadanie budynku, a w konsekwencji nawet zniszczenie jego konstrukcji. Uwaga – skarpa!Posadowienie domu na zboczu również nastręcza wiele trudności w trakcie budowy. Najważniejsza w tym przypadku jest tak zwana stateczność skarpy - zależy ona przede wszystkim od rodzaju gruntu oraz kąta nachylenia terenu. Grunty
usytuowane na zboczach zagrażają osuwiskami, które są niebezpieczne nie tylko dla wzniesionych na nich domów, ale też dla otoczenia. Badanie gruntu to podstawa

Gdy nie masz pewności co do jakości gruntu, warto zlecić badania geotechniczne. Badanie takie zasadniczo wpłynie na przebieg budowy i decyzje konstrukcyjne. Często z pozoru idealna pod każdym względem działka może kryć niemiłą niespodziankę.

Badanie geotechniczne polega na wykonaniu w ziemi kilku odwiertów (około trzech na głębokość 3-5 m). Na podstawie badań geotechnik sporządza dokładną mapkę geologiczną terenu. Mapka zawiera opis każdej z warstw gruntu. Pokazuje przebieg oraz miąższość, czyli grubość, poszczególnych warstw gruntu. Na mapie widoczna jest również głębokość, na jakiej znajduje się zwierciadło wody, co jest niezwykle istotną informacją do zaprojektowania izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej fundamentów.

Szukając kompetentnego i doświadczonego geotechnika, najbezpieczniej zasięgnąć rady w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie www.itb.pl albo w Polskim Komitecie Geotechniki www.geotechnika.org.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)