Trwa ładowanie...

Automatyka do bram garażowych i wjazdowych: nowe funkcje i możliwości

Bogate możliwości automatyki do bram sprawiają, że brama wjazdowa lub garażowa może sama o siebie zadbać bez względu na warunki atmosferyczne i braki w dostawie prądu. Może zadbać także o bezpieczeństwo innych lub stać się integralną częścią domu, gdyż jej działanie można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb.

Automatyka do bram garażowych i wjazdowych: nowe funkcje i możliwościŹródło: Somfy
daplorc
daplorc

Bogate możliwości automatyki do bram sprawiają, że brama wjazdowa lub garażowa może sama o siebie zadbać bez względu na warunki atmosferyczne i braki w dostawie prądu. Może zadbać także o bezpieczeństwo innych lub stać się integralną częścią domu, gdyż jej działanie można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zautomatyzowane bramy wjazdowe i garażowe są stosowane coraz powszechniej i zdecydowanie częściej niż pozostałe rozwiązania automatyki dla domu, dlatego też w sposób szczególny powinny gwarantować bezpieczeństwo, bezawaryjność i cichą pracę, bez zakłócania spokoju domowników.

Dobór odpowiedniej automatyki do bram ma szczególne znaczenie dla działania bramy zimą, kiedy pracuje ona w trudniejszych warunkach i otwiera się ciężej niż latem. Jeśli dobierzesz nieodpowiedni napęd do bramy, będzie on narażony na wykonanie pracy przekraczającej jego parametry, co wpłynie negatywnie na żywotność siłowników.

Automatyka do bram: funkcjonalny napęd do bramy

Odpowiednio dobrana automatyka do bram gwarantuje nie tylko większą wygodę, ale również bezpieczeństwo. Automatyczne ryglowanie w prowadnicy podczas zamykania zabezpiecza bramę przed podważeniem. Istotna jest także regulowana funkcja rozruchu i łagodnego zatrzymania, która oszczędza osłonę i napęd. Spowalnianie bramy w obu kierunkach jazdy sprawia, że jej skrzydła zostają otwarte i zamknięte bez uderzenia czy hałasu.

daplorc

Ważne są także zabezpieczenia, które zapobiegają uszkodzeniu pojazdu bądź uderzeniu osób (zwłaszcza dzieci) w trakcie opuszczania bramy. Pod tym względem sprawdzą się najlepiej popularne fotokomórki. Mogą one także zatrzymywać lub blokować napęd, jeżeli osoba lub przedmiot znajdują się w świetle bramy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest gumowa listwa bezpieczeństwa, która natrafiając na przeszkodę, wysyła do napędu bramy sygnał o konieczności zatrzymania bramy. Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu krajach obowiązują normy nakazujące instalację dwóch niezależnych układów zabezpieczających, a tendencja ta jest także widoczna w Polsce.

Automatyka do bram: możliwości pilotów

Poza zdalnym otwieraniem bramy przy użyciu pilota można zastosować sterowniki kodowane z podświetlaną klawiaturą, sterowanie na klucz czy też sterowniki bezdotykowe typu transponder skaner linii papilarnych. Dzięki sterowaniu pilotem nie musimy opuszczać pojazdu w celu otwarcia bramy, co dodatkowo chroni nas przed niepogodą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Istotne jest to, że pilot pracuje na tzw. systemie zmiennym, dzięki czemu za każdym razem do sterowania używana jest inna sekwencja kodująca. System dynamicznie zmienny jest świetną ochroną naszego domu przed złodziejem.

Na rynku coraz większą popularność zdobywają napędy z informacją zwrotną (dostępne m.in. w Somfy), które po wykonaniu polecenia wysyłają do pilota potwierdzenie wykonania zadania lub informację o przeszkodzie. Jest to niewątpliwa wygoda, kiedy wyjeżdżając z garażu, użytkownik nie musi czekać na faktyczne zamknięcie bramy, ponieważ w czasie rzeczywistym dostaje informację o wykonaniu polecenia na pilota lub też na swój smartfon. Napędy mają także możliwość obsługi zdalnej przez Internet.

Automatyka do bram: zasilanie awaryjne

Każdą bramę warto wyposażyć w zasilanie awaryjne, dzięki czemu automatyka będzie działać niezależnie od awarii w dostawach prądu. Oczywiście mimo zastosowania pełnej automatyki do bram w każdej chwili można obsługiwać bramę także ręcznie.

daplorc

Automatyka do bram: element inteligentnego domu

Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowanie napędu do bramy z alarmem czy też z pozostałymi urządzeniami domowej automatyki: roletami wewnętrznymi czy zewnętrzn ymi. Co więcej, mając centralę sterującą inteligentnym domem, możesz zaplanować schemat działania całego domu na twój powrót, który może być aktywowany poprzez otwarcie bramy. Wówczas w domu podniosą się rolety, w wybranych wcześniej strefach zapali się światło, a temperatura zostanie podwyższona do komfortowego poziomu. Dodatkowo, by zapobiec oblodzeniu podjazdu lub schodów, można je wyposażyć w zimowe ogrzewanie, które (również odpowiednio sterowane) zapewni komfortowy powrót do domu.

W artykule wykorzystano materiały firmy SOMFY

daplorc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daplorc