Atrakcyjna dekoracja parapetu: pomysły, które polubisz

Atrakcyjna dekoracja parapetu: pomysły, które polubisz

Oprócz funkcji praktycznej parapet pełni w domu funkcję estetyczną. Jego wykończenie oraz przeznaczenie jest zatem bardzo istotne dla wnętrza. Jak go ładnie zagospodarować?

Oprócz funkcji praktycznej parapet pełni w domu funkcję estetyczną. Jego wykończenie oraz przeznaczenie jest zatem bardzo istotne dla wnętrza. Jak go ładnie zagospodarować?
Parapety mogą mieć różną konstrukcję, głębokość i formę wykończenia. Od bardzo rozbudowanych, przez standardowe, aż po symboliczne, pełnią przede wszystkim praktyczną rolę osłony. Chronią posadzkę i wnętrze przed wpadaniem deszczu, śniegu i zanieczyszczeń niesionych przez wiatr. Z drugiej strony, ograniczając rozchodzenie się ciepłego powietrza znad grzejnika jedynie do góry, umożliwiają lepsze rozprowadzenie go po wnętrzu. Ponadto stanowią estetyczną oprawę okna, dlatego parapet powinien być dobrany do okna i wystroju wnętrza.

1 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Expressen.se

Nowoczesne wnętrza nie lubią przesady. Z tego względu wystrój modnych dziś przestrzeni szczyci się minimalizmem, przestronnością, jasnością. Dotyczy to również parapetów, które traktuje się jak dodatkową powierzchnię ekspozycyjną i praktyczny blat, często niezbędny do przechowywania przedmiotów domowego użytku. We wnętrzu minimalistycznym parapet eksponuje przeważnie efektowny materiał wykończeniowy i szczyci się sterylnością, a jego ozdobą są dyskretne formy dekoracyjne: pojedynczy kwiat doniczkowy (np. zawsze elegancka orchidea), koniecznie w nietypowym pojemniku o prostym, wydłużonym kształcie. Także kwiat cięty w szklanym lub ceramicznym wazonie o geometrycznej formie, wystarczająco ozdobi nowoczesne okno.

2 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Shutterstock

Aby jak najwięcej światła wpadało do wnętrza, dodatki na oknie nie powinny zasłaniać dużej powierzchni przeszklenia. Dlatego też dekoracje umieszcza się raczej asymetrycznie i skrajnie w stosunku do okna.

3 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Decophotoblog.com

Niezależnie od tego, czy wnętrza utrzymane są w duchu tradycyjnym, czy np. skandynawskim, parapet w miejscu osłoniętym i bezpiecznym będzie dobrą przestrzenią dla biblioteczki. Pamiętaj jednak, aby ustawiane tam książki miały estetyczne grzbiety i były uporządkowane, gdyż będą wyjątkowo wyeksponowane w przestrzeni. Niewysokie nie zabiorą dużo światła.

4 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Pinterest.com

Do zaciemnienia wnętrza nie przyczynią się również niewielkie sadzonki kwiatów, np. fiołków, w dyskretnych doniczkach. Warto wybrać efektowne niskie pojemniki ceramiczne lub takie z naturalnymi, wyplatanymi osłonkami. Do wyjątkowo estetycznych można zaliczyć tkaninowe pokrowce na doniczki, wykonane z juty lub kolorowego, grubo tkanego płótna. Dyskretną dekorację stanowią również szerokie, płaskie pojemniki na rośliny, które dobrze się czują w niezbyt głębokim podłożu. Należą do nich choćby efektowne bonsai.
Niski parapet warto wyłożyć grubymi poduchami, które zachęcają do wyglądania przez okno i odpoczynku, a do tego nadają wnętrzu przytulność.

5 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Alvhemmakleri.se

Jeśli nie martwi cię przysłonięcie okna przez przedmioty umieszczone przy szybie (nie muszą się o to troszczyć np. mieszkańcy starego budownictwa, gdzie okna są bardzo wysokie), zagospodarowanie parapetu daje bogate pole do popisu. Ustawione na nim rośliny, nawet potężne, o dużych łodygach i liściach, mogą wówczas pełnić funkcję firan i żaluzji. Będą dyskretnie osłaniać przed wścibskim wzrokiem sąsiadów oraz zatrzymywać nadmiar promieni słonecznych w upalne lato, jednocześnie zdobiąc wnętrze.

6 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Shutterstock

Parapet może też stać się miejscem ekspozycji artystycznego szkła lub kryształów. Ustawiając przedmioty z bezbarwnego lub kolorowego surowca, stworzysz okazję do ciekawej gry świateł, tworzącej oryginalny klimat we wnętrzu. Wybierając jeden ulubiony kolor, np. ciepły bursztyn, sprawisz, że nawet w pochmurny dzień w domu zagości słońce.

7 / 7

Dekoracja parapetu

Obraz
© Souvenirsofagirlblogspot.com

Nastrojową ozdobą parapetu są również specjalne lampki, np. imitujące latarenki lub świeczki. Ten często wykorzystywany (choćby w Skandynawii) element wnętrzarski umila atmosferę nie tylko w okolicy świąt. Jeśli w pobliżu okna nie poprowadzono instalacji elektrycznej, światełka doskonale zastąpią świeczniki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)