Trwa ładowanie...
d28vqk1

Aromatyczna energia z rana. Ekspresy do kawy w dobrych cenach

Wiele osób nie wyobraża sobie poranków bez aromatycznej kawy. Aby uprzyjemnić ten poranny rytuał, warto postawić na dobrej jakości ekspres. Dzięki niemu każdego poranka zapewnisz sobie zastrzyk energii w postaci naparu z ulubionych ziaren.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki ekspresowi do kawy przygotujesz aromatyczny napój każdego ranka
Dzięki ekspresowi do kawy przygotujesz aromatyczny napój każdego ranka (Shutterstock.com)
d28vqk1

Ekspres ciśnieniowy pozwoli na szybkie i proste przygotowanie aromatycznej kawy niczym z prawdziwej kawiarni. Wystarczy kilka minut i przygotujesz wysokiej jakości napój dla całej rodziny. Obejdzie się bez fusów.

Ekspresy ciśnieniowe dzielimy na automatyczne, półautomatyczne oraz kawiarki. Cechą wspólną wszystkich modeli jest parzenie kawy za pośrednictwem wody o odpowiednim ciśnieniu. To pozwala wyciągnąć ze zmielonych ziaren wszystko to, co najlepsze.

d28vqk1

Praktyczna i niedroga alternatywa

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym odbywa się przez przepuszczenie gorącej wody pod odpowiednim ciśnienie przez sito, w którym znajduje się kawa. Dobry ekspres ciśnieniowy powinien wytwarzać przy tym ciśnienie minimum 9 bar, choć te najpopularniejsze osiągają nawet 12-15 bar i więcej. W przypadku ekspresu kolbowego należy wcześniej zmielić ziarna, najlepiej tuż przed parzeniem. Warto również wspomnieć, że istnieje możliwość zakupu ekspresu z wbudowanym młynkiem, co znacznie ułatwi pracę.

d28vqk1

Ekspres kolbowy jest stosunkowo prosty w obsłudze, trzeba jednak liczyć się z tym, że przygotowanie kilku pierwszych filiżanek może zająć trochę czasu początkującemu kawoszowi. Warto również wspomnieć, że standardowy ekspres pozwoli ci na przygotowanie espresso, a osoby, które preferują Przygotowanie bardziej wymagających drinków, takich jak latte, mokka czy cappuccino wymaga nieco więcej umiejętności i dodatkowych akcesoriów. Na szczęście większość modeli ma wbudowany spieniacz do mleka.

Wciskasz przycisk i gotowe

Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest ekspres automatyczny. Urządzenia te zwykle cechują się większym ciśnieniem niż modele kolbowe – w tym przypadku wynosi ono co najmniej 15 barów. To pozwoli na wyciśnięcie z ziaren tego co najlepsze – aromatycznego naparu.

d28vqk1
iStock.com
Podziel się

W dodatku ekspres automatyczny ma wbudowany młynek do kawy i dyszę do spieniania mleka, a poszczególne programy pozwalają na dobranie wszystkich parametrów przygotowywania napoju, począwszy od grubości ziaren, a na stopniu podgrzania mleka kończąc. Co ważne, ekspresy automatyczne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Wszelkie nieczystości i zużyte resztki kawy lądują w specjalnym pojemniku, który należy co jakiś czas opróżniać. Za lepszą jakość sprzętu trzeba niestety zapłacić. Modele automatyczne są zdecydowanie droższe niż klasyczne ekspresy kolbowe.

Aromat kawy z ekspresu ciśnieniowego jest nieporównywalnie bardziej intensywny niż w przypadku tradycyjnej kawy zalewanej czy nawet takiej z ekspresu przelewowego. Pamiętaj więc, że poza samym ekspresem musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości ziarna i odpowiednio je przechowywać. Pamiętaj, że kawa nie lubi słońca, dlatego jeśli chcesz przechowywać ją w szklanym pojemniku, lepiej schować go do szafki. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kawy nie powinno się trzymać w opakowaniu – nic bardziej mylnego. Jeśli zamkniesz ją szczelnie, będzie o wiele smaczniejsza niż przechowywana na przykład w metalowym pudełku.

d28vqk1

Podziel się opinią

Share

d28vqk1

d28vqk1
d28vqk1