Architektura domu w służbie oszczędności. Jak zbudować tani dom?
Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Przed przystąpieniem do budowy domu coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszty? Czy tania budowa jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że jest kilka prostych sposobów, które przyniosą ci odczuwalne oszczędności.
Dom tani w budowie: piwnica i garaż
Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Przed przystąpieniem do budowy domu coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszty? Czy tania budowa jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że jest kilka prostych sposobów wykorzystywanych przez architektów, które przyniosą ci odczuwalne oszczędności.
Według ostrożnych kalkulacji budowa domu z podpiwniczeniem może być o 15-20 proc. droższa w porównaniu z budową nieruchomości niepodpiwniczonej. Wydatki będą tym większe, im bardziej niestabilny i podmokły jest grunt. Jeśli szukasz oszczędności, zrezygnuj z budowy piwnicy oraz garażu. Rezygnacja z garażu pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni mieszkalnej. Zamiast garażu zintegrowanego z domem można wybudować wiatę bądź budynek wolno stojący z tańszych materiałów.
Dom tani w budowie
Najwięcej zaoszczędzisz już podczas wyboru projektu budowlanego. I nie chodzi wcale o cenę samej dokumentacji (te bowiem w przypadku projektów katalogowych są do siebie zbliżone i oscylują wokół 2-3,5 tys. zł), lecz o jej specyfikę. Jeżeli więc szukasz domu taniego w budowie, koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie.
Dom tani w budowie: bryła
Najtańsze w budowie są domy jednorodzinne o prostej bryle (najlepiej wpisującej się w kwadrat bądź prostokąt). Budynki o bardziej skomplikowanym kształcie będą trudniejsze, a co za tym idzie: droższe w wykonaniu. Dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie domu parterowego z poddaszem użytkowym. W ostatnich latach jest to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród inwestorów.
Dom tani w budowie: kształt dachu
W kwestii kształtu dachu należy się trzymać zasady mówiącej, że im prościej, tym taniej. Najtańszy w budowie będzie dom ze zwykłym, dwuspadowym dachem. Im więcej załamań w więźbie, tym większe koszty jej wykonania (to samo dotyczy pokrycia dachowego). Budynki z dachami wielospadowymi mogą być o kilka do kilkunastu procent droższe w budowie niż proste domy z dachem dwuspadowym.
Dom tani w budowie: bez lukarny
Jeśli zależy ci na taniej budowie, zrezygnuj z lukarn. Co prawda koszt ich wykonania nie będzie bardzo wysoki, jednak wydatki są dodatkowo zwiększone poprzez zmiany w więźbie i pokryciu dachowym. Bardziej skomplikowana więźba wymaga zużycia większej ilości materiałów, a obecność lukarny podniesie dodatkowo koszty robocizny. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłaca się montaż prostych okien dachowych bądź tradycyjnych, ulokowanych w otworach ścian szczytowych.
Dom tani w budowie: okna
W ofertach handlowych znajdziesz wiele modeli okien ściennych i dachowych. Najtańsze będą proste, białe okna z PCW, wpisujące się w standardowe formaty. Zwróć szczególną uwagę na parametry termoizolacyjne, pamiętaj jednak, że najdroższe okna są produktami przeznaczonymi do domów pasywnych. Nie ma sensu inwestować w takie rozwiązanie, jeśli dom ma standardową termoizolację. W tym wypadku wystarczająco dobrze sprawdzą się standardowe, pięciokomorowe okna z PCW. Ich zakup może będzie znacznie tańszy niż w przypadku okien przeznaczonych do budynków pasywnych.
Dom tani w budowie: elewacja
Wbrew pozorom elewacja może być dość kosztownym przedsięwzięciem. Najtańsze w wykonaniu są elewacje z tynku akrylowego i silikatowego. Przy podłożu można zastosować nieco trwalszą zaprawę żywiczną (tzw. mozaika). Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż elewacja kamienna, drewniana czy wykonana z cegły klinkierowej.
Dom tani w budowie: balkon
Rezygnacja z balkonu może wygenerować dodatkowe oszczędności. Wynika to głównie z braku konieczności wykonania dodatkowego zbrojenia (a w późniejszym czasie także barierek zabezpieczających). Jedynym niedrogim typem balkonów są konstrukcje francuskie, ale pełnią one jedynie funkcję dekoracyjną i nie są w stanie zwiększyć komfortu użytkowania budynku, a do tego mimo wszystko generują koszt w postaci dużego okna z drzwiami oraz barierki. Tego typu rozwiązanie poleca się wyłącznie w celu poprawienia proporcji domu lub wprowadzenia do wnętrza większej ilości światła naturalnego.