Wobec wciąż rosnących cen energii dom energooszczędny przestaje być rozwiązaniem wyłącznie dla eko-entuzjastów - rozwiązania na rzecz energooszczędności powoli stają się koniecznością. Zobacz, czego nie powinno zabraknąć w projekcie domu energooszczędnego. Zdjęcia domów
Jedną z głównych zasad budownictwa energooszczędnego jest wybór możliwie najmniejszej, choć komfortowej powierzchni domu. Domy o zwartej bryle (najlepiej na planie kwadratu lub przypominającego go prostokąta) mają niższe zapotrzebowanie na energię niż te o rozbudowanej bryle. Każdy dodatkowy element architektoniczny w postaci wykuszu czy lukarny zwiększa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. W domach energooszczędnych rezygnuje się też z piwnic oraz poddaszy.
Dom energooszczędny: dach
Dach w domu energooszczędnym powinien być jak najprostszy, ponieważ przez niego także ucieka sporo ciepła. Rezygnacja z dachu wielopołaciowego na rzecz dwu- lub jednospadowego przyniesie same korzyści, zwłaszcza jeśli od strony południowej zamontuje się na nim kolektory słoneczne. W ten sposób dach pozyskuje darmową energię słoneczną.
Dom energooszczędny: okna
W budownictwie energooszczędnym okna traktuje się jak źródło darmowej energii, ponieważ wpadające przez nie promienie ogrzewają wnętrza domu. By jednak móc ekonomicznie korzystać ze słońca, należy odpowiednio usytuować poszczególne elewacje względem stron świata. Elewacja z największą liczbą okien powinna być usytuowana od południa, a tę bez okien z mniejszymi oknami należy skierować na północ.
Dom energooszczędny: ogród zimowy
Przeszklony ogród zimowy, zimą nieogrzewany, oddziela pomieszczenia ogrzewane od ciepłego pomieszczenia, pełniąc tym samym funkcję strefy buforowej. Dzięki temu ogranicza on straty ciepła przez ściany i chroni przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Jeżeli zostanie umieszczony od strony najbardziej nasłonecznionej, wspomoże też pozyskiwanie energii słonecznej, a zgromadzone w nim ciepło będzie można wykorzystać do zwiększenia temperatury w sąsiadujących z nim pomieszczeniach.
Dom energooszczędny: okapy
Szerokie okapy dachu przeszkadzają w wykorzystywaniu energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń, utrudniają też ich oświetlenie, ponieważ uniemożliwiają dotarcie do wnętrz promieni słonecznych. Dlatego w domu energooszczędnym nie mają racji bytu. Z drugiej jednak strony całkowita rezygnacja z okapów sprawi, że latem pomieszczenia będą się przegrzewać, warto więc zastosować markizy lub wybrać taką szerokość okapu, by latem dawał cień, a zimą umożliwiał dotarcie promieni słonecznych do wnętrz.
Dom energooszczędny: balkony
Balkony żelbetowe, z płytą monolitycznie połączoną ze stropem, sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, dlatego w domach energooszczędnych raczej się ich nie projektuje. Jeżeli jednak koniecznie chcesz mieć balkon, zdecyduj się na lżejszy drewniany lub stalowy, ale wsparty na własnej konstrukcji.