DekoracjeAranżacje okien, czyli nie tylko firany i zasłony

Aranżacje okien, czyli nie tylko firany i zasłony

Podczas aranżacji okien warto zadać sobie kilka pytań. Jaki jest rozmiar i kształt okna? Jaka jest jego lokalizacja i stopień nasłonecznienia? Jakie style dekoracji okiennych, wzory czy kolory firan i zasłon pasują do wnętrza? Podpowiadamy, jak korzystnie "ubrać" okno.

Aranżacje okien, czyli nie tylko firany i zasłony
Źródło zdjęć: © Dekoria.pl

26.05.2014 | aktual.: 26.04.2017 13:42

Spacerując ulicami, chcąc, nie chcąc, zaglądamy czasem w okna mieszkań i domów. Niektóre aranżacje okien wyróżniają się w słońcu białymi ramami i starannie upiętymi firankami i zasłonami, inne wieczorową porą zapraszają do środka ciepłym blaskiem ustawionej na parapecie lampy, jeszcze inne nieosłonięte, z pozoru surowe, pozwalają podejrzeć rodziny zasiadające właśnie do obiadu, zdradzając kontury nowoczesnych mebli i żyrandoli. Każde z tych okien różne na zewnątrz wprowadza inny klimat również do wnętrz.

Dekoracje okienne: okno otwarte na przeszłość

Wiele inspiracji zapewniają firany i zasłony. Taki wystrój okien doskonale sprawdza się w stylu pałacowym, dworkowym czy romantycznym.

Małe pokoje o niewielkich oknach dobrze czują się w jasnych, zwiewnych firankach i zasłonach z satyny. Ciężkie zasłony imponująco prezentują się jako oprawa dekoracji okiennej w przestronnym salonie pełnym stylizowanych mebli. Duże pałacowe pomieszczenia lubią stroić się w sięgające ziemi firany i zasłony z grubo marszczonego adamaszku czy aksamitu, spięte ozdobnymi klamrami. Romantyczne, sielskie wnętrza kochają hafty i koronki. Nawet w kuchniach takich domów wiszą zwykle ręcznie wyszywane zazdrostki.

Tekstylne dekoracje okienne nawiązujące do przeszłości zwykle montuje się na zdobionych karniszach sufitowych, dzięki którym wydają się jeszcze dłuższe. Kretony rodem z francuskich dworków chętnie prezentują scenki rodzajowe. Nie boją się kwiecistych wzorów i ornamentów, które nie zawsze powielają desenie innych elementów wyposażenia.

Praktyczną dekoracją okienną, do współczesnego wydania wnętrz romantycznych i sentymentalnych są materiałowe żaluzje. W przeciwieństwie do surowych żaluzji metalowych przez ich lamele przenikają rozproszone promienie słoneczne, rozjaśniając pomieszczenia.

Mając okno wykuszowe oprawione lambrekinem, można zaaranżować pod nim siedzisko z miękkimi poduszkami. Styl dawnych lat podkreślają też autentyczne elementy – barwione szybki, witraże, mosiężne klamki i zasuwy czy zdobione okiennice.

Ustawione na parapecie ceramiczne czy emaliowane naczynia dopełniają sielskiego charakteru wystroju okna. Porcelanowe figurki i ramki ze zdjęciami nadają z kolei aranżacji okna dworkowy styl.

Dekoracje okienne: okno otwarte na przyszłość

Nowoczesne mieszkania lubią otwartą przestrzeń, dlatego okna salonu czy kuchni mogą być wspólne. Dążenie do uzyskania wrażenia jasności i przestronności sprawia, że dekoracje okienne wyrzekają się ciężkich tekstyliów. Mogą je jednak zdobić zawieszone na pojedynczym karniszu ściennym proste, jednobarwne firany i zasłony, które łatwo zharmonizować z roletami – gładkimi lub o delikatnym deseniu. Sterowane pilotem będą dodatkową atrakcją wnętrz w stylu hi-tech.

Dobrym pomysłem aranżacji okien w stylu industrialnym są też aluminiowe rolety doskonale prezentujące się na tle ceglanych czy betonowych ścian. Intymność mogą też zapewnić rolety rzymskie czy panele zasłonowe z nadrukami. Ekrany najlepiej prezentują się w dużych sięgających podłogi oknach. Oryginalnym rozwiązaniem są panele filcowe, wpuszczające światło słoneczne przez wycięte w nich wzory. Ciekawym wystrojem okien są tzw. makarony, czyli zasłony sznurkowe.

Parapet wewnętrzny (najlepiej stalowy lub z konglomeratu) nie wymaga dekoracji. Nie zaszkodzi jednak ustawić na nim drzewka bonsai, zwłaszcza we wnętrzach w stylu zen.

Dekoracje okienne: okno otwarte na naturę

Styl ekologiczny nie potrzebuje bogatego wystroju okna. Praktycznym rozwiązaniem i skromną dekoracją okienną może być bawełniana lub lniana zasłonka, rolety z włókna kokosowego lub shuttersy (wewnętrzne okiennice z drewna), nadające aranżacjom okien śródziemnomorski charakter.

W nawiązującym do ekotrendów stylu skandynawskim bardziej niż firany i zasłony liczą się ciekawie oprawione okna i architektoniczne detale. Swobodny dostęp światła jest najważniejszy. Ramy okien z naturalnego czy bielonego drewna i proste parapety stanowią dekorację okienną samą w sobie.

Typowe dla stylu (i klimatu) skandynawskiego skrzydła okien otwiera się na zewnątrz, co sprawia, że parapety są chętniej użytkowane. Kolorowe butelki, książki, prosta lampa czy świecznik to ozdoby doskonale prezentujące się wewnątrz i na zewnątrz.

Źródło artykułu:WP Kobieta
dekoracje okiennedekoracje wnętrzrolety rzymskie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)