Aranżacje dla stworzonych do życia w luksusie
05.06.2017 | aktual.: 06.06.2017 12:06
Posiadanie luksusowego mieszkania nie musi pozostawać w sferze marzeń. Aby prace wykończeniowe nie wykończyły jednak naszego portfela, należy sięgnąć po sprawdzone triki. Jak uzyskać spektakularne efekty, jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem?
Połowa sukcesu podczas taniego wykańczania z efektem "na bogato" to świadomość tego, co chcemy osiągnąć oraz orientacja w temacie zamienników drogich materiałów i elementów aranżacji. Tym sposobem na stworzenie luksusowego mieszkania zamiast 200 tys. zł (lub więcej!) wydamy np. jedynie 30 tys. zł.
Doskonałą metodą na urządzenie mieszkania za niewielkie pieniądze jest dokładne "badanie rynku" i polowanie na okazje. Wyszukanie w internecie odpowiadających nam płytek czy paneli może chwilę potrwać, ale z pewnością się opłaci.
Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!
Warto też sprawdzać na bieżąco, co dobrego może nam się trafić np. w marketach budowlanych, które chcąc pozbyć się końcówek serii, sprzedają je czasem w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowa zaleta – nasze mieszkanie będą zdobić np. oryginalne, niedostępne dla innych płytki. Tym sposobem możemy polować na wszystko, od materiałów wykończeniowych począwszy, na drobnych elementach aranżacji skończywszy.
Komfort pod stopami
Realizację celu zacznijmy od podłogi. Wielu z nas widziałoby na niej gustowne drewno, jednak koszty takiego parkietu nie pozostawiają złudzeń. W tej sytuacji rozwiązaniem są drewniane panele, które – co istotne – możemy położyć samodzielnie. Nie będzie ich nam też specjalnie żal, jeżeli w przyszłości zdecydujemy się na zmiany. Jeśli nie wyobrażamy sobie z kolei luksusowego mieszkania bez podłogi wyłożonej kamiennymi płytami, połóżmy na niej świetną imitację – gres porcelanowy.
Ściany jak z żurnala
Na etapie wykańczania ścian zamiast wymarzonego, ale drogiego betonu architektonicznego, możemy wybrać tynk dekoracyjny. Jeszcze mniej kosztownym i najprostszym sposobem na ściany jest pomalowanie ich dobrze dobraną farbą, np. z efektem marmuru. Nie decydujmy się jednak na najtańszą, bo już na średniej półce znajdziemy emulsje, dzięki którym z powierzchni łatwo później usuniemy plamy, a tym samym unikniemy szybkiego remontu.
Producenci oferują ponadto specjalne farby, którymi możemy pomalować ściany w kuchni i łazience, co w prosty sposób zastąpi płytki. Ściana w łazience nie musi być wyłożona kafelkami w całości – wystarczy, że będą one zastosowane w strategicznych miejscach). Koszty obniży ponadto odrobina talentu, przejawiającego się w samodzielnym pomalowaniu powierzchni. Tanie wykończenie wnętrz wiąże się też z możliwością położenia na ścianach paneli albo tapet, dostępnych w bogatej gamie wzorów i kolorów.
Meble niczym z rezydencji
W luksusowym mieszkaniu bardzo ważne są meble. Ekskluzywny klimat wprowadzają np. te wykonane z litego drewna, jednak z powodzeniem zastąpimy je bryłami z płyty pokrytej fornirem. Dziś nawet w sieciówkach możemy kupić meble do salonu, sypialni czy kuchni w niewygórowanej cenie, a przy tym doskonale się prezentujące i dopasowane do stylu aranżacji.
Lustrzany blichtr
Niektórzy twierdzą, że w urządzaniu mieszkania najważniejsze są detale, bo to one nadają wnętrzu ostateczny charakter. I faktycznie – dzięki nim możemy spotęgować wrażenie luksusu. Posłużą do tego np. lustra – nie dość, że wyglądają ekskluzywnie, to jeszcze optycznie powiększają przestrzeń. Kompozycje ze szklanych tafli wzbogacą aranżację w każdym stylu, o ile odpowiednio dobierzemy ich formę i oprawę.
Dekoracje – nic dodać, nic ująć
To samo dotyczy obrazów i fotografii. Pomysłowo wyeksponowana galeria zdjęć (np. zawieszonych na gustownych łańcuszkach) sprawi, że staną się one wyrafinowaną ozdobą wnętrza. Warto też podkreślić obecność ciekawych i ważnych dla nas dodatków, takich jak pamiątki przywiezione z egzotycznych podróży. Oryginalna rzeźba przedstawiająca meksykańskiego kota albo niepowtarzalny kilim z tureckiej manufaktury uszlachetnią wnętrze i pozwolą właścicielowi mieszkania bardziej się z nim zidentyfikować.
Obejrzyj też najpiękniejsze tkaniny 2017 roku!
Dobierając dodatki, zachowajmy konsekwencję i… umiar, gdyż przesada może doprowadzić do tego, że osiągniemy cel odwrotny od zamierzonego. I na koniec najważniejsze – najprostszym do wprowadzenia luksusowym akcentem jest porządek, dzięki któremu wnętrze od razu zyskuje na atrakcyjności, a wyeksponowane zostają jedynie rzeczy godne uwagi.