Trwa ładowanie...

Aranżacja wnętrza: światło odgrywa ważną rolę

Aranżacja wnętrza: światło odgrywa ważną rolęŹródło: shutterstock
d2m2i7n
d2m2i7n

Kiedy zaczyna świecić słońce, wszystko ożywa. Także my czujemy się lepiej, widząc promienie słoneczne. Nawet jeśli przebywamy w domu, cieszy nas widok słońca za oknem. Światło jest dla nas bardzo ważne, dlatego warto wybrać odpowiednie oświetlenie do domu.

Czasami oświetlenie dobieramy pod kątem zaplanowanej aranżacji wnętrza. W piwnicy nie nam 100-watowa żarówka, ale już jeśli mamy swoją pracownię, przyda się mocne światło, aby dokładnie widzieć każdy szczegół. Prócz tego, w zależności od pomieszczenia, powinniśmy pomyśleć o punktach świetlnych, bowiem w każdym pokoju w innych miejscach potrzebne nam będzie światło i to nie tylko w postaci żyrandolu zawieszonego na środku sufitu.

Gdzie spędzamy najwięcej czasu? W salonie, kuchni, w sypialni, łazience. Te cztery pomieszczenia są bez wątpienia najważniejszymi miejscami w domu. Jednakże w każdym z nich przyda się inne oświetlenie.

Salon: funkcjonalnie

W salonie większość osób decyduje się na zamontowanie punktowych źródeł światła nad sofami i zawieszenie centralnego punktu z rozproszonym światłem, choćby w postaci żyrandola o kilku żarówkach, które można z osobna włączać, aby uzyskać zróżnicowane natężenie oświetlenia. Regulacja to właściwie jedyny plus takiego rozwiązania. Światło centralne nie pomoże nam zbytnio w odleglejszym miejscu pokoju. Warto więc zastanowić się nad funkcjonalnością: jeśli potrzebujemy oświetlenia stołu, oświetlmy właśnie stół. Jeśli chcemy wyeksponować obraz, poświęćmy na to osobne źródło światła.

d2m2i7n

Nowoczesnym podświetleniem mogą być diody elektroluminescencyjne. Świecą dłużej, ale pobierają mniej energii. Diody o mocy 7 W dają światło 40-watowej żarówki. Dlatego można nimi podświetlać półki zamieszczone obok sof. Do pokoju dziennego warto wybrać światło o barwie żółtej, ponieważ jest cieplejsza i oddaje przyjemną atmosferę.

Kuchnia: bez cienia

W kuchni natomiast przyda się kilka punktów ze światłem. Na pewno standardowo umieszczany na środku żyrandol lub plafon, ale też kilka dodatkowych punktów zamontowanych pod wiszącą szafką, aby oświetlić roboczy blat. Także nad zlewem dobrze jest zamieścić dodatkowe oświetlenie. Tutaj można wybrać w punktach świetlnych żarówki LED, które mogą dawać żółte lub białe światło.

Światło aż do snu

Światło w sypialni nie powinno być zbyt mocne, ale jeśli ktoś lubi jeszcze poczytać książkę w łóżku, powinien na stoliku nocnym ustawić dodatkową lampkę z żarówką o mocy co najmniej 40 W. Tutaj także dobrze jest wybrać światło o barwie żółtej, ponieważ jest ono bardziej przyjazne dla oczu.

d2m2i7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m2i7n