Aranżacja wnętrz: beton jest cool!

Aranżacja wnętrz: beton jest cool!

04.08.2014 16:35

Choć wielu uważa beton za chłodny i nijaki, jest jednak wiele sposobów na to, by wydobyć z niego piękno w aranżacji wnętrz. Betonowe elementy są domeną nowoczesnego wzornictwa - od dekoracji ścian i podłóg po meble i lampy.

Choć wielu uważa beton za chłodny i nijaki, jest jednak wiele sposobów na to, by wydobyć z niego piękno w aranżacji wnętrz. Betonowe elementy są domeną nowoczesnego wzornictwa - od dekoracji ścian i podłóg po meble i lampy.
Beton dobrze znano już w starożytności. Obecnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych na całym świecie. Mieszanka spoiwa i pasku stała się podstawą do stworzenia wielu imponujących budynków czy mostów. Beton docenili XX-wieczni projektanci, jak Frank Lloyd Wright czy Le Corbusier. Stosunkowo od niedawna zaczął gościć w aranżacjach wnętrz mieszkalnych. Ze względu na długą przeszłość zastosowanie betonu w dekoracji ścian i podłóg oraz innych elementów wydaje się czymś więcej niż tylko przejściowa modą...

1 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Shutterstock

Prawdopodobnie beton czeka wspaniała przyszłość także pod naszymi dachami. Zawdzięcza to między innymi swojej wytrzymałości i elastyczności. Odlewy z betonu mogą przybierać dowolne kształty. Właśnie możliwość uzyskania powierzchni polerowanych czy strukturalnych, a także barwienia betonu na różne kolory sprawia, że nie można określić tego materiału jako nieciekawego i nudnego.

2 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Murmur.pl

Beton jako dekoracja ścian czy podłóg potrafi prezentować się bardzo elegancko, a niekiedy - z pazurem. Dobrze odnajduje się w towarzystwie zimniej stali, szkła, cegieł oraz ciepłego drewna. Może mieć postać gładkiej, bezspoinowej wylewki albo prefabrykowanych płyt, które doskonale daje się wykorzystać zarówno w aranżacji wnętrz salonów, sypialni, przedpokojów, jak i wilgotnych łazienek.
Płyty z betonu przykleja się, kotwi albo mocuje do podłoża z zastosowaniem specjalnych śrub. Otwory montażowe dodatkowo dodają panelom przemysłowego charteru.

3 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Murmur.pl

Beton architektoniczny charakteryzuje gładka powierzchnia, której nie trzeba wykańczać. Można jednak uzyskiwać na nim rozmaite efekty (np. rdzy) czy zatapiać w nim różne przedmioty. Dzięki zastosowaniu specjalnych matryc beton może z powodzeniem imitować strukturę drewna czy kamienia. Jako dekoracja ścian i podłóg pięknie prezentują się trójwymiarowe, reliefowe płytki betonowe o nietypowych kształtach barwione na rozmaite kolory (np. Flaster, Ivanka).

4 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Concreate.pl

Istnieje wiele sposobów twórczej ekspresji z zastosowaniem betonu deoracyjnego w aranżacji wnętrz. Współcześni projektanci nie wahają się go użyć do produkcji mebli, opraw oświetleniowych i przedmiotów dekoracyjnych, jak świeczniki, donice, misy, talerze, a nawet podstawki do jajek.

5 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Artisvisio.pl

Meble z betonu architektonicznego (np. marki Morgan & Möller lub Artisvision) charakteryzują geometryczne, stabilne bryły. Takie meble są bardzo wytrzymałe i ważą mniej, niż mogłoby się wydawać. Aby ocieplić zimny beton i szarą aranżację wnętrz, producenci przewidzieli też stolik z wbudowanym biokominkiem...

6 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Stefan Zwicky

Szwajcarski projektant Stefan Zwicky w hołdzie dla fotela LC-2 Le Corbusiera stworzył jego odpowiednik właśnie z betonu. Doreen Westphal Studio wypromowało z kolei serię produktów w zastosowaniem tego materiału, które charakteryzuje niespotykana lekkość. W przypadku okrągłego stołu na dębowych nogach (Table Lace) jest to zapewne zasługa zdobiącego blat motywu koronkowych serwetek. Nawet tak niebanalna dekoracja ścian nie osiągnęła jednak takiego szczytu finezji jak zaprojektowana przez to samo studio mocowana do sufitu, ażurowa przesłona (Concrete Lace Curtain) mogąca dzielić aranżację wnętrz. Beton w tym wydaniu to idealne połączenie filigranowej, kobiecej formy z typowo męskim, twardym materiałem.

7 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Natural Born Design

Dość nietypowym zastosowaniem betonu jest wykorzystanie go w charakterze opraw oświetleniowych. Masywna Betonówa (Natural Born Design) w połączeniu ze stalowymi mocowaniami robi imponujące wrażenie. Ciekawy jest również projekt Aplomb (Foscarini), dostępny w szarości, brązach i delikatnej bieli.

8 / 8

Beton jako dekoracja wnętrz

Obraz
© Gigi Rossi

Zastosowanie betonu doceniono również w łazienkach, czyniąc z niego nie tylko dekorację ścian i podłóg, lecz także wykonując z niego wanny i umywalki (np. opływowa wanna Gigi Rossi; umywalka Slide, Neutra). Beton przyjął się też w kuchniach: coraz częściej decydujemy się na wykonane z niego blaty, a być może w niedalekiej przyszłości będą u nas gościć także betonowe zabudowy, jak w aranżacjach wnętrz zaprojektowanych przez grupę Steininger Designers.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)