Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
jak urządzić małą łazienkę
28-04-2015 11:03

Aranżacja toalety. Jak urządzić małą łazienkę?

Samodzielna toaleta to wygodne rozwiązanie, gdy chcesz wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. O czym pamiętać na etapie projektu, by aranżacja toalety - niezależnie od jej rozmiaru - stała się funkcjonalna?

Aranżacja toalety. Jak urządzić małą łazienkę?Źródło: Michaeltauberarchitecture
d17o01v
d17o01v

Samodzielna toaleta to wygodne rozwiązanie, gdy chcesz wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. O czym pamiętać na etapie projektu, by aranżacja toalety - niezależnie od jej rozmiaru - stała się funkcjonalna?

Pomieszczenie przeznaczone na osobną toaletę charakteryzuje się zwykle ograniczonym metrażem. Wyposażenie go w dopasowany wymiarowo sedes staje się kwestią decydującą o jego funkcjonalności. Wybierając ceramikę sanitarną, warto zwrócić uwagę na stopień jej dostosowania do potrzeb domowników. Oferta rozwiązań zwiększających komfort korzystania z toalety jest bardzo bogata. Decydując się na remont, dobrze mieć świadomość dostępnych udogodnień.

Miska sedesowa – kompaktowa czy podwieszana?

Parametry, jakimi powinna charakteryzować się miska sedesowa, zależą od wielkości pomieszczenia. Gdy przestrzeń, którą dysponujesz, jest niewielka, zastosowanie znajdują przede wszystkim modele kompaktowe o całkowitej długości 63 cm. Wybór krótszej niż standardowa ceramiki pozwoli na zaoszczędzenie miejsca bezpośrednio przed miską. By przekonać się przed zakupem, czy masz wystarczająco dużo miejsca na model o typowych wymiarach, warto sprawdzić, czy wolna przestrzeń przed nim będzie mieć 60x60 cm. Utrzymanie takiego pola pozwoli na wygodne siadanie i wstawanie, zapewni również komfort czyszczenia ceramiki.

– W małej łazience sprawdzają się także miski wiszące, zamontowane na stelażu podtynkowym – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Tego typu instalacja pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć jako praktyczna półka na łazienkowe akcesoria. Co równie ważne, zamontowanie ceramiki podwieszanej ułatwi utrzymanie czystości poprzez wyeliminowanie trudno dostępnych miejsc typowych dla modeli standardowych, takich jak załamania czy styk odpływu z podłogą – dodaje ekspert.

Strefa umywalkowa bez zachlapań

Standardowa długość umywalek do małej łazienki wynosi od 25 do 35 cm. Takie wymiary gwarantują wygodne mycie rąk przy minimalnym wykorzystaniu cennej przestrzeni. Oszczędność miejsca umożliwiają także modele o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które pozwalają na umiejscowienie baterii z boku. Ponieważ ograniczona przestrzeń toalety często wyklucza możliwość instalacji umywalki w zestawie z szafką, najpraktyczniejszy staje się wybór modelu wiszącego. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj o montażu ceramiki na wysokości od 75 do 85 cm, jeszcze przed zakupem zastanów się też nad dopasowaniem do niej odpowiedniej baterii.

d17o01v

Jaki model sprawdzi się w toalecie? - Podstawowy problem pojawiający się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie wody wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych – tłumaczy Aneta Dziedzina. – W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji, wyposażone w krótką wylewkę. Jeżeli natomiast decydujesz się na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25-35 cm ponad umywalką.

Mistrzowie drugiego planu

Ograniczony metraż pomieszczenia determinuje oszczędny i przemyślany dobór akcesoriów. Kupując mydelniczkę lub dozownik, warto wybrać modele ścienne, które nie wymagają dodatkowego miejsca na umywalce. Środki chemiczne, ręczniki, produkty higieniczne czy dodatkowy papier toaletowy można schować w narożnej szafce umiejscowionej nad miską sedesową. Takie rozwiązanie gwarantuje również wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli domownikami są dzieci. Dostęp do detergentów będzie trudniejszy niż w przypadku przechowywania ich w szafce bezpośrednio pod umywalką. Decydując się na wyposażenie toalety w tego typu mebel, warto pomyśleć o wykorzystaniu go do nadania pomieszczeniu wizualnej głębi. Efekt optycznego powiększenia uzyskasz wybierając szafkę z wbudowanym lustrem na powierzchni frontu. Dobrym rozwiązaniem będzie również utrzymanie całości wystroju w jasnej kolorystyce.

d17o01v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17o01v