Trwa ładowanie...
d165v54

Aranżacja salonu: sofa czy narożnik? Wybieramy meble wypoczynkowe

Urządzaniu salonu towarzyszy wybór mebli wypoczynkowych - dopasowanych do wystroju wnętrza i spełniających oczekiwania całej rodziny. Czasem lepiej sprawdzi się funkcjonalna sofa, innym razem elegancki narożnik. Od czego powinien zależeć wybór?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aranżacja salonu: sofa czy narożnik? Wybieramy meble wypoczynkowe
(Shutterstock)
d165v54

Urządzaniu salonu towarzyszy wybór mebli wypoczynkowych - dopasowanych do wystroju wnętrza i spełniających oczekiwania całej rodziny. Czasem lepiej sprawdzi się funkcjonalna sofa, innym razem elegancki narożnik. Od czego powinien zależeć wybór? <pŻeby stworzyć odpowiednią strefę wypoczynku w salonie, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę te czynności relaksacyjne, które najczęściej odbywają się w gronie całej rodziny, np. wspólne oglądanie telewizji, czytanie, słuchanie muzyki czy gry planszowe. Pamiętaj o potrzebach i zwyczajach każdego z domowników. Jeśli któryś z nich lubi uciąć sobie drzemkę w pokoju dziennym, wybrany przez ciebie mebel powinien zapewniać wysoki komfort użytkowania nie tylko w pozycji siedzącej, ale także leżącej. Skórzana tapicerka wygląda elegancko, ale obicie z miękkiej i ciepłej tkaniny jest bardziej przytulne. Niezwykle ważny jest też rozmiar i kształt mebla. Sofę czy narożnik należy dopasować do wielkości salonu i stylistyki pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Sofa – mebel do zadań specjalnych

Sofy są przeważnie mniejsze niż narożniki, a ich kształt zapewnia większą mobilność. Jeśli lubisz przemeblowania, dla lekkiej sofy dużo łatwiej będzie znaleźć nowe miejsce w pokoju. To mebel, który zajmuje zwykle jedną ścianę, ale może stać też pośrodku, zaznaczając strefę do wypoczynku. Mała sofa bez problemu znajdzie swoje miejsce nawet w trudno ustawnych pokojach, w których ściany nie mają kątów prostych, ale za to zbyt dużo okien, wnęk lub drzwi.

d165v54

W dużym mieszkaniu warto postawić na oryginalny design, jakim odznaczają się przeważnie sofy bez funkcji spania. Są lekkie i mogą mieć bardzo zróżnicowane kształty siedzisk oraz oparcia. W połączeniu z wyrazistym kolorem tapicerki stanowią ciekawą ozdobę salonu. W mniejszym mieszkaniu musisz uwzględnić także funkcjonalność mebla i wtedy sofa rozkładana stanowi dużą wartość. W ciągu dnia służy jako wygodny mebel do siedzenia dla domowników i gości, a wieczorami mogą się na niej wyspać nawet dwie dorosłe osoby.

Dobierz do zestawu

W dużym pokoju dziennym obok sofy można dodatkowo ustawić fotele lub pufy. Wystrój pokoju zyska na atrakcyjności, a ty będziesz mieć dodatkową przestrzeń do siedzenia i przyjmowania gości. Pufy bywają integralną częścią niektórych kolekcji mebli wypoczynkowych.

Narożnik – w poszukiwaniu stylu

Modułowe zestawy narożnikowe są projektowane z myślą o dużych i przestronnych wnętrzach. Takie meble zapewniają wysoki komfort wypoczynku w pozycji siedzącej, półleżącej i leżącej. Duże zestawy narożnikowe bardzo łatwo można przekształcić w centralne miejsce spotkań towarzyskich. W przestronnych i nowoczesnych wnętrzach takie meble nie muszą być dosunięte do ściany. Często są ustawione pośrodku salonu. Kolekcje modułowe pozwalają indywidualnie zaprojektować ostateczny kształt narożnika. Większość modeli wyposażonych jest także w funkcję spania i obszerny pojemnik na pościel.

d165v54

W małych mieszkaniach ustawić narożnik w salonie jest nieco trudniej niż sofę, ponieważ zwykle zagospodarowuje on dwie ściany w pokoju. W związku z tym warto dobrze przemyśleć, gdzie go ustawisz i czy bardziej pasuje ci mebel prawostronny czy lewostronny.

Narożnik często jest dominującym meblem w salonie, więc stanowi punkt odniesienia dla całej aranżacji pokoju. To do niego dobiera się dodatki i ozdoby. W związku z tym kolorystyka tkanin obiciowych powinna być neutralna lub tak dobrana, by pasowała do charakteru pomieszczenia. W dużych i eleganckich salonach uzupełnieniem dla narożnika często bywają stylowe podnóżki.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Agata Meble

d165v54

Podziel się opinią

Share

d165v54

d165v54