Aranżacja okna. Zasłony nie są passe
Zasłony w pokoju pełnią nie tylko rolę praktyczną, związaną z regulacją dostępu światła czy odgrodzeniem pomieszczenia od wzroku ciekawskich. Stanowią też dekoracyjny akcent i dają wrażenie luksusu.
17.07.2013 16:48
Zasłony w pokoju pełnią nie tylko rolę praktyczną, związaną z regulacją dostępu światła czy odgrodzeniem pomieszczenia od wzroku ciekawskich. Stanowią też dekoracyjny akcent i dają wrażenie luksusu.
Nie warto zatem zbytnio oszczędzać na ilości materiału zaplanowanego na zasłony, lepiej – w razie przewidywanych zbyt wysokich wydatków – zdecydować się na tańszą wersję tkaniny. Zasłony powinny stanowić uzupełnienie stylu pokoju. Jeśli pokój ma wysoki strop, zasłony nie będą sprawiały przytłaczającego wrażenia. W pomieszczeniach urządzonych prosto lub bardzo nowocześnie, lepsze będą jednak rolety lub żaluzje. Zdecydować się wtedy można też na zasłony rozsuwane, zawieszone na prętach.
Prosto tam, gdzie nowocześnie
Wybór dekoracji okien powinien być częścią składową projektu wyposażenia wnętrza. Tylko wtedy zachowamy jednorodny styl. Proste rolety i fałdy jednobarwnej tkaniny zasłon pasują do pomieszczeń z małą liczbą mebli. Bogatsze formy, drapowanie zasłon, stosuje się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych nieco wystawniej.
Za punkt wyjścia, przy doborze dekoracji okna, powinno się brać jego kształt i wymiary. Jeśli ma piękny, wymyślny kształt, nie warto go zasłaniać lub zasłonić tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli okno wyposażone jest w (spotykane wprawdzie w Polsce nader rzadko) okiennice, albo jeśli nikt w nie z zewnątrz nie zagląda, zasłony, rolety i inne formy dekoracji stają się po prostu niekonieczne.
Zasłony jak korektor
Inaczej jest wtedy, gdy trzeba ukryć złe proporcje okien. Jeśli okno osadzone zostało zbyt nisko, lub jeśli w stosunku do pokoju jest zbyt kwadratowe, warto zasłony zawiesić nad nim. Dzięki temu okno powinno wydawać się wyższe. Podobnie korygować, dzięki zasłonom, można kształt zbyt wąskich okien. Wtedy rozsuniętą tkaninę wieszamy po obu stronach okna, dzięki czemu możemy liczyć, iż wyda się szersze – zwłaszcza, gdy użyjemy odpowiednio szerszego prętu do wieszania zasłon.
Na zasłony najlepiej wybrać materiał, który będzie miękko układał się w fałdy. Do użycia w roletach potrzebny jest materiał sztywniejszy; do tego celu dobrze nadaje się len lub płótna o ciaśniejszym splocie.
Jednobarwne zasłony można ożywić kolorowym dodatkiem; najlepiej w kolorze, który już występuje w wystroju pokoju. Do tego celu zwykle używa się oblamówek o kontrastowej barwie, krótkich wstążek wokół kółek zasłony.
Zabawa kolorami
Jak zawiesić zasłony w sposób trudno dostrzegalny? Najlepsze w tym celu jest przerzucenie tkaniny przez napięty, stalowy drut, rozwieszony od ściany do ściany lub napięty we wnęce okiennej. Ciekawym eksperymentem jest w takim przypadku sprawdzenie, czy do wystroju okna nie wystarczy ozdobienie tkaniną jedynie górnej części okna.
Jeśli okno jest bardzo szerokie, dobrze zawiesić w nim zamiast jednej rolety, dwie lub trzy. Sprawi to ciekawsze estetycznie wrażenie, pozwoli też łatwiej i elastyczniej regulować dopływ światła niż z pomocą jednej rolety.
Przy jasnych albo zupełnie białych tkaninach często przesuwanych zasłon, należałoby zastanowić się, czy nie warto zamontować pręt do ich przesuwania. Najlepiej z obu boków lub jedynie przy tym boku, który najczęściej jest przesuwany. Zapobiegnie to nadmiernie szybkiemu zabrudzeniu zasłon dłońmi.