Trwa ładowanie...

Aranżacja okna w salonie. Praktycznie i ładnie

Dzisiejsze wnętrza szczycą się dużymi oknami - nie zdominowanymi, ale jedynie dyskretnie ozdobionymi przez praktyczne przesłony. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią aranżację okna do salonu.

Aranżacja okna w salonie. Praktycznie i ładnieŹródło: Kramkowska Pracownia Wnętrz
d19u9gm
d19u9gm

Dzisiejsze wnętrza szczycą się dużymi oknami - nie zdominowanymi, ale jedynie dyskretnie ozdobionymi przez praktyczne przesłony. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią aranżację okna do salonu.

Wybierając przesłony okienne do salonu, musisz mieć na względzie nie tylko ich wyglad, ale też funkcjonalność. W niedużych wnętrzach, gdzie nie dociera zbyt wiele światła słonecznego, często minimalizuje się dekorację okna na rzecz optycznego powiększenia oraz rozświetlenia pomieszczenia. Ponadto istotny jest styl aranżacji - przesłony okienne powinny z nim współgrać, i to nie tylko w zakresie kolorystyki. Niektóre doskonale wyglądają w towarzystwie, inne lepiej prezentują się solo, warto jednak eksperymentować z oryginalnymi rozwiązaniami. Rolety rzymskie mogą być zestawiane z zasłonami. Nie ma też przymusu, aby do salonu wybierać jedynie tradycyjne duety - zasłony z firanami. Zarówno firanki, jak i zasłony doskonale bronią się też same.

Przesłony dopasowane do roli salonu

Salon pełni przeważnie nie tylko funkcję miejsca zabaw i wspólnego spędzania czasu. Bywa on jednocześnie jadalnią, pokojem telewizyjnym, gabinetem oraz sypialnią. Im więcej ma zadań, tym bardziej wielofunkcyjne powinny być przesłony w oknach. Jeśli okno wychodzi na południe, w pokoju dziennym będziesz potrzebować zasłon, które ograniczą dopływ światła w porach uciążliwych dla mieszkańców. Mocne słońce o wschodzie lub zachodzie, jeśli wpada pod ostrym kątem do wnętrza, również potrafi zmęczyć.

Im mniejsze pomieszczenie, tym trudniej uciec od oślepiającego światła. W takiej sytuacji rozsądek nakazywałby dobrać do okien przesłony zatrzymujące promienie słoneczne – częściowo lub całkowicie. Z drugiej jednak strony mały pokój można optycznie powiększyć poprzez odsłonięcie okien. By osiągnać kompromis, zdecyduj się na przesłony, które po zsunięciu eksponują całe okno, np. długie karnisze wykraczające poza obrys okna, rolety zwijane na wysokości górnej ramy lub żaluzje.

d19u9gm

**

Wiele funkcji firanek**

Moda na zwiewne i delikatne firanki, sprawiła, że częściowo wyparły one zasłony w salonie. Coraz częściej stanowią one jedyną dekorację okna w pokoju dziennym. Przesłaniając okna lekką mgiełką tkaniny, uzyskasz izolację od otoczenia, odseparujemy się od wzroku ciekawskich. Ponadto jasna płachta tkaniny rozświetli wnętrze nawet po zachodzie słońca. Z drugiej strony prześwitująca tkanina nie pozbawi cię całkowicie widoku.

d19u9gm

Obecnie modne są gładkie, pozbawione wzorów, sięgające podłogi zasłony, które w sprawiają, że salon wydaje się wyższy, niż jest w rzeczywistości. W nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym salonie podobną funkcję jak firanki pełnią z kolei żaluzje - najmodniejsze są drewniane, malowane na biało.

Zasłony i rolety

Wyraziste, ciężkie, wzorzyste zasłony mogą zdominować wnętrze. W dużym salonie stanowią estetyczną oprawę okna, w mniejszym jednak trzeba liczyć się z tym, że uszczuplą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybór krótkich zasłon dochodzących do linii parapetu.

Do wyjątkowo małych pomieszczeń poleca się rolety. Mogą one w różnym stopniu przepuszczać światło dzienne. W salonie wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się tkaninowe rolety rzymskie.

d19u9gm

Atrakcyjna pod względem wzoru i koloru zasłona może zdobić wnętrze jak niejeden obraz. Musi jednak komponować się z aranżacją, zarówno pod względem barwy, jak i faktury. W modnym obecnie stylu minimalistycznym, nieprzeładowanym detalami można pokusić się o zastosowanie wyrazistego wzoru, z kolei w bogato dekorowanym wnętrzu sprawdzą się stonowane, jednolite zasłony. Salony w stylu klasycznym lubią tradycyjne desenie i grube tkaniny wysokiej jakości. Rustykalne wnętrza preferują romantyczne, kwiatowe wzory i pastelowe barwy. Do salonu w stylu skandynawskim i eko będą pasowały tkaniny naturalne, w kolorach ziemi.

Fot.: Pracownia Projektowa DragonArt Anna Maria Sokołowska; Studio LOKO

d19u9gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19u9gm