Trwa ładowanie...

Aranżacja ogrodu: przedogródek. Atrakcyjna wizytówka posesji

Ogród frontowy, czyli przedogródek, to fragment posesji odpowiadający za pierwsze wrażenie gości i przechodniów. Musi być zatem reprezentacyjny. Jak zaprojektować atrakcyjny przedogródek?

Aranżacja ogrodu: przedogródek. Atrakcyjna wizytówka posesjiŹródło: Miejskie Ziele
d3e1fct
d3e1fct

Ogród frontowy, czyli przedogródek, to fragment posesji odpowiadający za pierwsze wrażenie gości i przechodniów. Musi być zatem reprezentacyjny. Jak zaprojektować atrakcyjny przedogródek?

Przedogródek zdobi dom i przylegający do niego teren, a jego wygląd świadczy o gospodarzu. Dlatego bardzo istotna jest dbałość o tę część posesji. Nawet jeśli przedogródek jest niewielki, poświęć jego aranżacji nieco czasu. Niezagospodarowany czy zachwaszczony nie zdobi działki, podobnie jak ten przeładowany ozdobnymi roślinami. Zacznij od wykonania na kartce projektu ogródka przed domem. Powinien być dopasowany do charakteru posesji, architektury budynku oraz tak wkomponowany w przestrzeń, aby nie kolidował z traktami komunikacyjnymi.

Projekt przedogródka

Prace nad frontowym ogródkiem zacznij od zweryfikowania stanu terenu przed domem. Sprawdź, czy niezbędny jest oddzielny trakt prowadzący do ogrodu, oddzielny do furtki do drzwi i osobny trzeci biegnący do garażu. Łącząc ścieżki, możesz wygospodarować fragment gruntu na ozdobny klomb lub przynajmniej trawnik z jednym efektownym iglakiem. Pamiętaj, że nawet pas zieleni między podjazdem a chodnikiem prowadzącym do domu to także pole do popisu i przestrzeń, na której możesz zasadzić eleganckie rośliyn. Forma wybranych sadzonek oprócz dekoracyjnych może również pełnić dodatkowe funkcje. Przycięty żywopłot to nie tylko sposób na obsadzenie pasa biegnącego równolegle do ogrodzenia, ale też sprawdzona metoda na wydzielenie części komunikacyjnej i terenu zielonego przed domem.

Wybór sadzonek

Do przedogródka nie należy wybierać wyłącznie sadzonek, których kwitnienie przypada na ten sam okres. Nasadzenia wybieraj tak, aby o każdej porze roku ogród frontowy był atrakcyjny. Weź pod uwagę rośliny kwitnące wiosną, latem i jesienią, sadzonki o pięknie przebarwiających się liściach, drzewa i krzewy owocujące oraz odmiany zimozielone. Iglaki będą atrakcyjne cały rok, a świerk czy choinka przydadzą się także w czasie świąt.

Wybieraj rośliny adekwatnie do wielkości przedogródka. Nie mogą być zbyt obszerne ani ekspansywne w trakcie wzrostu. Weź pod uwagę opis roślin i ich maksymalne rozmiary oraz możliwe wielkości przyrostów. Do niewielkiego ogródka warto wybierać miniatury i ozdobne rośliny szczepione na pniu. Łatwiej jest je okiełznać, a ich pielęgnacja również nie jest trudna. Komponując grupy roślin, zdecyduj się na takie, które można przycinać. Nawet jeśli będą szybko wzrastały, bez trudu je uformujesz.

d3e1fct

Aranżacja przedogródka

Na niedużej przestrzeni sprawdzi się metoda nasadzeń kaskadowych. Przy płocie i od strony elewacji domu posadź pnącza lub najwyższe rośliny ozdobne. Niżej ładnie będą wyglądały wyeksponowane na tle zieleni kwitnące krzewy, a pod nimi kwiaty i rozchodniki. Planując wysokie nasadzenia przy elewacji frontowej, pamiętaj, żeby nie zacieniały okien, nie przysłaniały tabliczki z adresem ani nie ograniczały dopływu światła, nachodząc na oświetlenie ogrodowe.

Ponad wszystko styl przedogródka powinien harmonizować ze stylem architektonicznym domu oraz otaczającej go małej architektury. Przy rustykalnym domu ogród może mieć charakter sielski, naśladujący naturę, bogaty w łąkowe kwiaty. Z kolei na tle klasycznej architektury dobrze będą wyglądać róże, rododendrony, azalie, dęby czy klony. Nowoczesna architektura nie lubi przesadnej liczby nasadzeń. Tu lepszy będzie przedogródek minimalistyczny, na który może składać się idealnie przystrzyżony, gęsty trawnik z obsypanymi białym żwirem i uformowanymi w kule tujami.

d3e1fct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e1fct