KuchniaAranżacja niedrogiej kuchni. Inspiracje i wskazówki

Aranżacja niedrogiej kuchni. Inspiracje i wskazówki

Aranżacja niedrogiej kuchni. Inspiracje i wskazówki

25.10.2016 14:47

Kuchnia przyciąga niepowtarzalnym klimatem oraz zapachem przyrządzanych potraw. Tu spotykają się domownicy - na wspólnym posiłku i rozmowie. Jak urządzić kuchnię idealną, a przy tym nie zbankrutować? Oto inspiracje i pomysły, które pomogą w praktycznej i niedrogiej aranżacji kuchni.

Kuchnia przyciąga niepowtarzalnym klimatem oraz zapachem przyrządzanych potraw. Tu spotykają się domownicy - na wspólnym posiłku i rozmowie. Jak urządzić kuchnię idealną, a przy tym nie zbankrutować? Oto garść inspiracji.
Kluczem do urządzenia niedrogiej kuchni jest odpowiednie przygotowanie, czyli sporządzenie projektu uwzględniającego rozmieszczenie mebli i sprzętów oraz znalezienie niedrogich podwykonawców. Aranżacje proponowane w katalogach producentów mebli pomogą ci zdecydować, jaki styl najlepiej pasuje do twojego mieszkania i zweryfikować wyobrażenia o wyglądzie tego pomieszczenia. Przeglądając propozycje aranżacji, można dostać zawrotu głowy. Wybór jest ogromny - to niezliczone ilości wzorów płytek, szafek, blatów. Meble mogą być tradycyjne, nowoczesne lub awangardowe. Nie jest też łatwo wyobrazić sobie, czy dany kolor ścian będzie dobrze wyglądał przy meblach, które ci się podobają, albo czy po wstawieniu szafek zmieści się jeszcze stół z krzesłami, dlatego dobrze jest mieć gotowy projekt. W wersji bezkosztowej możesz go stworzyć samodzielnie przy pomocy darmowych programów oferowanych przez niektórych producentów mebli. Alternatywną jest skorzystanie z usług studia mebli kuchennych - przeważnie oferują one
sporządzenie projektu za darmo, jeżeli zdecydujesz się kupić u nich zabudowę.

1 / 9

Policz koszty remontu

Obraz
© Atlas Studio

Opracowanie projektu kuchni pozwoli ci uniknąć przykrych niespodzianek. By jednak na etapie jego realizacji nie utonąć w długach, warto wcześniej dokładnie policzyć, ile będzie kosztować kuchnia. Można to zrobić, korzystając np. z darmowego internetowego kalkulatora kosztów remontu.
Projekt kuchni powinien uwzględniać rozplanowanie stref funkcjonalnych: przygotowywania posiłków, przechowywania, a także gotowania. Jedna z najważniejszych zasad kuchennej ergonomii mówi, że przestrzeń między zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką powinna tworzyć trójkąt. Takie rozlokowanie poszczególnych części zwiększy komfort użytkowania pomieszczenia.
Jeżeli nie masz dużych funduszy na nową kuchnię, zainteresuj się ofertą producentów proponujących gotowe zestawy mebli - są o wiele tańsze niż te robione na zamówienie, a przy tym nie ustępują im estetyką.

2 / 9

Tańsze szafki

Obraz
© DOMagała Design

Kuchnia tradycyjna to przeważnie drewniana podłoga, białe lub drewniane fronty szafek, blaty, a także liczne szuflady - tu możesz poczuć się swobodnie i ciepło. Drewno, biel, beż i szarość to kolory, które się nie nudzą i pięknie łączą się z innymi dodatkami. Do tego tradycyjne sprzęty AGD oraz dodatki w postaci tradycyjnych baterii i oświetlenia.
Tradycyjne szafki zamykane drzwiczkami to jedna z tańszych opcji, którą warto wziąć pod uwagę przy aranżacji niedrogiej kuchni. Droższe będą szafki z szufladami, ponieważ w ich skład wchodzą prowadnice, które stanowią niebagatelny składnik ceny. Wyższej ceny możesz się też spodziewać, jeśli zdecydujesz się na wysokie szafki typu słupek.

3 / 9

Klasycznie - na lata

Obraz
© DeCandiaDesign

Malutkie płytki na ścianie to kolejny wyznacznik wystroju kuchni tradycyjnej. Klimat swojskości tworzą również tkaniny - firanki, zasłony. To wszystko ma swój urok i jest ponadczasowe. Jedynym warunkiem jest stylistyczne dopasowanie kuchni w stylu tradycyjnym do wystroju pozostałych pomieszczeń. Zwolennicy tego stylu przekonują, że sięganie do sprawdzonych aranżacji nawiązujących do kultury danego regionu zawsze będzie modne, a klasyczne meble nigdy się nie nudzą. Idąc tym tropem, można śmiało stwierdzić, że drewno jest idealne do wnętrza, które zostanie z nami na lata.

4 / 9

Blaty w wersji ekonomicznej

Obraz
© www.STUDIO-INACZEJ.pl

Współczesne meble w tradycyjnym stylu cechują się solidnością, przy ich produkcji używa się najnowszych technologii, które gwarantują niezawodność oraz komfort użytkowania. Odpowiedni wybór mebli, dodatków i kolorów ścian sprawia, że kuchnia w stylu tradycyjnym jest wygodna, przytulna i ciepła. Warto do niej wybrać tanie i odporne na zaplamienie oraz wysoką temperaturę blaty laminowane dostępne w bogatej gamie wzorów, faktur i kolorów.

5 / 9

Kolor ma głos!

Obraz
© Uniq

W kuchni warto również postawić na kolor. Wyrazisty, odcinający się od reszty wystroju może stanowić intrygujący motyw aranżacyjny. Obejmij nim całą ścianę lub wyróżnij pojedyncze szafki. W wersji maksimum, czyli w przypadku umieszczenia koloru na dużych przestrzeniach, musisz liczyć się z tym, że będzie ci on towarzyszył codziennie w dużej intensywności, warto więc wybrać go z głową, aby nie męczył oka i szybko się nie znudził.

6 / 9

Stonowana elegancja

Obraz
© Studio Loko

Równie dobrze prezentuje się kuchnia w stonowanych barwach, gdzie wyraźna faktura, kolor lub motyw umieszczane są tylko na niewielkich powierzchniach, takich jak ściana nad blatem czy wnętrza półek. Biały, beżowy czy brązowy kolor przełamany żywą barwą jest bardzo modny. Można dodać do aranżacji różne kolorowe dodatki: misy na owoce, podkładki pod talerze czy sztućce.

7 / 9

Biel - dobre tło

Obraz
© j2studio

Biały to kolor uniwersalny, rozświetla przestrzeń i sprawia, że czujemy się w niej naprawdę dobrze. To idealna barwa do małych wnętrz, które optycznie powiększa. Często pojawiają się obawy, że biała kuchnia jest trudniejsza w utrzymaniu niż ta z ciemniejszymi meblami i wykończeniami. Nic bardziej mylnego. To właśnie na ciemnych meblach bardziej widoczne są smugi czy krople wody. Biel to również wspaniałe tło do wielu aranżacji. Aby stworzyć elegancką kuchnię, do białych frontów oraz ścian można dodać drewniane blaty czy stół. W białej kuchni doskonale prezentuje się także ściana z nietypowym wykończeniem, np. w kolorze czarnym, pokryta betonem czy cegłą.

8 / 9

Na wysoki połysk

Obraz
© Wiktoria Ginter

Wciąż modne i pożądane jest wykończenie kuchni na wysoki połysk. Taki efekt osiąga się, montując w kuchni szafki z połyskującymi frontami oraz podłogę ze szlifowanych płytek lub kamienia. Takie wnętrze zachwyca elegancją i daje poczucie luksusu. Błyszczące fronty szafek można wybrać w wielu kolorach, np. zielonym czy czerwonym, chociaż najczęściej spotyka się czystą biel.
W kuchni z połyskiem można zamiast płytek zastosować szklane tafle na ścianie nad zlewem. Do tego koniecznie jest oświetlenie zaaranżowane w taki sposób, aby eksponowało połysk i sprawiało, że zabudowa lśni jeszcze mocniej.

9 / 9

Oszczędne sprzęty

Obraz
© Wnetrznosci.com

Ważną kwestią w projektowaniu niedrogiej kuchni jest także wybór energooszczędnego sprzętu AGD, który pozwoli zoptymalizować zużycie wody i energii elektrycznej. To inwestycja, która się zwróci i będzie dobrym wyborem na przyszłość. Z kolei solidnie wykonane meble zagwarantują, że nie będziesz musiał co roku czegoś wymieniać, poprawiać, dokupywać

kuchniaaranżacja kuchnijak urządzić kuchnię
Wybrane dla Ciebie