Trwa ładowanie...

Aranżacja małej łazienki: strefa natryskowa

W łazience, gdzie ograniczony metraż wyklucza możliwość zamontowania wanny, bardzo ważne jest zaprojektowanie przestrzeni prysznicowej tak, by gwarantowała wysoki komfort użytkowania. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu stworzysz eleganckie i bezpieczne wnętrze, zyskując przy tym sporo miejsca.

Aranżacja małej łazienki: strefa natryskowaŹródło: Home Glamour Now
d5mrgl8
d5mrgl8

W łazience, gdzie ograniczony metraż wyklucza możliwość zamontowania wanny, bardzo ważne jest zaprojektowanie przestrzeni prysznicowej tak, by gwarantowała wysoki komfort użytkowania. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu stworzysz eleganckie i bezpieczne wnętrze, zyskując przy tym sporo miejsca.

Na komfort kabiny prysznicowej składa się wiele czynników – odpowiedni metraż, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb domowników natrysk czy bateria zapewniająca oszczędność wody. Z uwagi na częstą eksploatację kwestią determinującą wybór konkretnych modeli powinna być ich trwałość i wyposażenie w funkcje zapewniające bezawaryjne działanie. Ważne też, by układ strefy natryskowej pozwalał na zaoszczędzenie przestrzeni. Aranżacja łazienki z kabiną wymaga również dbałości o estetyczną spójność poszczególnych urządzeń - wybór wyposażenia o podobnym wzornictwie nada wnętrzu elegancki charakter. Jakie rozwiązania pozwolą stworzyć funkcjonalną i nowoczesną strefę natryskową?

Prysznic w małej łazience: baterie natryskowe

Armatura natryskowa powinna gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa i dużą odporność na negatywne działanie wody. W takich warunkach dobrze sprawdzą się solidne modele z mosiądzu pokrytego warstwą chromu o właściwościach antykorozyjnych. Warto również sprawdzić, czy wybrany wariant jest wyposażony w trwałą głowicę sterującą. Szybką zmianę intensywności strumienia gwarantują regulatory ceramiczne. Tego typu rozwiązanie jest najbardziej odporne na długotrwałe działanie wody i częste użytkowanie.

Ciekawą propozycją, szczególnie gdy wśród domowników są dzieci lub osoby starsze, będą baterie termostatyczne umożliwiające regulację temperatury wody w zakresie 15-65⁰C, a także zapamiętanie ustawionych parametrów. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko poparzenia zbyt gorącym strumieniem, przy jednoczesnej oszczędności czasu koniecznego na regulację odpowiedniej temperatury wody. Należy też pamiętać, że w ograniczonych metrażowo kabinach lepiej sprawdzą się baterie o minimalistycznej i zwartej konstrukcji.

Prysznic w małej łazience: natrysk punktowy i przesuwny

Wśród tradycyjnych natrysków wyróżniamy modele punktowe i przesuwne. Pierwsze z nich, połączone z armaturą wężem, zawiesza się na montowanym w ścianie uchwycie. Stanowią dobre rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z prysznica, np. jako dopełnienie dla baterii wannowej. Jeśli z natrysku korzysta większa liczba domowników, warto zadbać, aby wybrane rozwiązanie umożliwiało zmianę ustawień według preferencji każdego z nich. – W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie natrysk przesuwny. Tego typu modele pozwalają na wygodną zmianę wysokości rączki natrysku w zależności od wzrostu użytkownika – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Przy wyborze takiego wariantu warto sprawdzić liczbę dostępnych rodzajów strumienia. Obok standardowego sposobu pracy w natryskach dostępny bywa tryb łagodnego masażu czy bicza wodnego. Ważnym czynnikiem jest również obecność systemu oczyszczania wylotów strumienia z osadu kamiennego. Rozwiązania typu easy clean pozwalają na znaczne wydłużenie żywotności rączki natrysku.

d5mrgl8

Prysznic w małej łazience: deszczownia i kolumna natryskowa

Wśród dostępnych na rynku natrysków coraz większą popularnością cieszą się deszczownice oraz kolumny natryskowe. Dzięki wyposażeniu w głowicę talerzową o szerokim polu padania strumienia i dodatkową rączkę natrysku stanowią dobre rozwiązanie do kabin o większej powierzchni. Tego typu rozwiązania polecane są również do domowej strefy spa. Dzięki możliwości regulacji intensywności strumienia, deszczownice i kolumny stanowią alternatywę dla relaksującego masażu wodnego. Zaletą takich propozycji jest również możliwość zakupu gotowego zestawu z baterią natryskową, dopasowaną zarówno pod względem dostępnych funkcji, jak i wzornictwa. I w tym przypadku warto sprawdzić, czy rączka natrysku jest wyposażona w system samodzielnego czyszczenia osadów kamiennych.

Prysznic w małej łazience: natryskowy zestaw podtynkowy

Dobrą propozycją, która znajdzie zastosowanie w małych kabinach, są zestawy podtynkowe. Na takie rozwiązanie składa się bateria podtynkowa oraz głowica talerzowa montowana na ramieniu sufitowym lub ściennym. Taka konstrukcja daje dużą dowolność aranżacji elementów w zależności od metrażu łazienki i jej wystroju. – Specyfika zestawów podtynkowych zakłada zabudowanie części podłączeniowych (w tym korpusu armatury) w ściennej wnęce, co pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto jednak pamiętać, że ze względu na późniejszą trudność w dostępie do tych elementów konieczny jest wybór trwałych i solidnych rozwiązań. W takich warunkach dobrze sprawdzi się model z mieszaczem wyposażony w odporną na rozszczelnienia głowicę ceramiczną. Oprócz zaoszczędzenia miejsca zestawy podtynkowe przyczynią się również do podkreślenia minimalistycznego wystroju łazienki.

d5mrgl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5mrgl8