Trwa ładowanie...

Aranżacja małej łazienki: gdzie ukryć pralkę w małej łazience

Aranżacja małej łazienki: gdzie ukryć pralkę w małej łazienceŹródło: Shutterstock
d3hq09b
d3hq09b

Aranżacja małej łazienki powinna być funkcjonalna, praktyczna, ale jednocześnie komfortowa i przyjazna, a w miarę możliwości przestronna. Jak to możliwe? Mała łazienka wcale nie musi być niewygodna. Odpowiednio dobrane wyposażenie małej łazienki umożliwi bezkolizyjne wykonywanie codziennych obowiązków, ale również pozwoli cieszyć się chwilą relaksu. Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę.

We współczesnych mieszkaniach i domach planuje się przeważnie małe łazienki. Deweloperzy dodatkową przestrzeń wolą wykorzystać na rzecz większego pokoju dziennego, szerszego korytarza czy popularnej obecnie garderoby. Również w starym budownictwie można spotkać łazienki o skromnym metrażu. W takich wypadkach właściwe zaprojektowana mała łazienka staje się nie lada wyzwaniem. Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki: jak ukryć pralkę?

O przestronniejszą i wygodniejszą w eksploatacji łazienkę można walczyć na różne sposoby. Nie zawsze muszą być to problematyczne, czasochłonne i drogie remonty, podczas których w grę wchodzi przesuwanie ścian działowych i utrata cennych metrów na rzecz innych pomieszczeń. Zwłaszcza że w wielu przypadkach takie radykalne metody są po prostu niemożliwe.

Dobierając sprzęt, akcesoria i meble do małej łazienki kieruj się nie tylko swoimi upodobaniami, ale też aspektem praktycznym i funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań. Aby odpowiednio zagospodarować małą łazienkę, należy przede wszystkim dobrze wybrać pralkę – ważne są jej gabaryty, funkcje oraz odpowiednie rozmieszczenie sprzętu.

d3hq09b

– Aranżacja małej łazienki wymaga przeważnie pralki typu top, czyli urządzenia ładowanego od góry, czy pralki automatycznej typu slim. Warto również przemyśleć zakup pralko-suszarki, czyli sprzętu z funkcjami zarówno pralki, jak i suszarki – komentuje Marcin Piekarczyk z OleOle.pl, sklepu internetowego ze sprzętem RTV/AGD i elektroniką użytkową.

Dobrym rozwiązaniem w małej łazience wydaje się ukrycie pralki w łazienkowej szafie kolorystycznie dopasowanej do wiodących barw pomieszczenia, w której ukryjesz nie tylko AGD, ale także wygospodarujesz przestrzeń na ręczniki, kosmetyki i chemię.

W małej łazience pralkę można umieścić również pod łazienkowym blatem – nad którym znajduje się umywalka. – Tu dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie o nietypowym załadunku. Jeśli wybierzesz pralkę z mniejszą ładownością, z pewnością zmieści się ona pod łazienkowym blatem. Choć pralki mają różną głębokość wahającą się pomiędzy 40 a 70 cm, ich wysokość pozostaje bez mian – informuje Marcin Piekarczyk.

W takim wypadku należy wybrać odpowiedni model umywalki – najlepiej nadblatową. W małej łazience trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy pralką a blatem/szafą. Podczas wirowania sprzęt zostaje wprawiony w ruch i choć drgania współczesnych pralek są niemal nieodczuwalne, watro zadbać o strefę komfortu.

d3hq09b

Aranżacja małej łazienki: pralka na emigracji?

Czasem mała łazienka zmusza do poszukiwania alternatywnej lokalizacji pralki. Wiele osób decyduje się ją umieścić w kuchni. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, musisz sprawdzić, czy zaplanowana przez ciebie lokalizacja ma odpowiednie połączenie kanalizacyjne oraz elektryczne.

Współczesne pralki można bez problemu wkomponować w kuchenną zabudowę. Nie należy się obawiać, że drgania urządzenia uszkodzą drewniane lub delikatniejsze plastikowe elementy mebli kuchennych, ponieważ producenci oferują sprzęty zaprojektowane idealnie pod zabudowę.

– Producenci urządzeń AGD dostosowują swoje produkty do wymagań konsumentów. Myślą nie tylko o funkcjach urządzeń (mniejsze zużycie wody, prądu), ale także dostosowują się do możliwości przestrzennych i indywidualnych potrzeb konsumentów – komentuje Marcin Piekarczyk z OleOle.pl. Inną pralkę kupi singiel żyjący w dużym mieście, a czego innego szukać będzie 4-osobowa rodzina.

Aranżacja małej łazienki: diabeł tkwi w szczegółach

– Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której mała łazienka spełnia jedynie podstawową funkcjonalność, czyli pomieszczenia techniczno-gospodarczego, warto zwrócić większą uwagę na detale – sugeruje Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

d3hq09b

Wiele korzyści przyniesie zastosowanie elementów optycznie powiększających przestrzeń łazienki. Przykładowo wykorzystanie elementów szklanych (drzwi dzielące przestrzeń, szklane wykończenia szafek) oraz lustrzanych (duże lustro nad umywalką, lustra umieszczone na dwóch przeciwległych ścianach) nada wnętrzu lekkości.

– Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia do małej łazienki – najlepiej intensywnego oświetlenia punktowego. Ważne są również jasne kolory, te ciemne przytłoczą przestrzeń i nie sprawdzą się w małej łazienki, te jaśniejsze powinny być wybrane spośród zimnych barw – dodaje projektantka. Doskonale spiszą się zatem różne odcienie niebieskiego. Zawsze w modzie jest biel, która w małej łazience jest najbezpieczniejszym kolorem.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie sprytnych rozwiązań przestrzennych. Długą i wąską przestrzeń można podzielić drzwiami, za którymi ukryjesz prysznic. Tu mogą pomóc drzwi przesuwne. Ważny jest wybór odpowiednich szafek, praktyczne zagospodarowanie nieużytecznych zakątków, które paradoksalnie oferują różnorodne możliwości „ukrycia” sprzętów. Właściwie zaprojektowana zabudowa wnęk, racjonalny podział przestrzeni, sprytne skrytki oraz oryginalne pomysły uczynią małą łazienkę bardziej komfortową, ale jednocześnie funkcjonalną.

d3hq09b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq09b