ŁazienkaAranżacja łazienki w drewnie

Aranżacja łazienki w drewnie

Aranżacja łazienki w drewnie

28.08.2015 | aktual.: 23.03.2017 14:09

Aranżacja łazienki przechodzi obecnie metamorfozę. To pomieszczenie oceniano niegdyś wyłącznie pod kątem użyteczności. Teraz staje się wyznacznikiem nowych trendów, coraz częściej przybiera formę salonu kąpielowego, a nowoczesne wzornictwo i luksusowe materiały są tam wręcz pożądane. Dlatego drewno w łazience nikogo już nie dziwi...

Łazienka przechodzi swoistą metamorfozę - to pomieszczenie oceniano niegdyś wyłącznie pod kątem użyteczności. Teraz staje się wyznacznikiem nowych trendów, coraz częściej przybiera formę salonu kąpielowego, a nowoczesne wzornictwo i luksusowe materiały są tam wręcz pożądane. Dlatego drewno w łazience nikogo już nie dziwi...
Łazienka coraz częściej służy odpoczynkowi na równi z sypialnią, co więcej - lubi też się z nią łączyć. Jako przestrzeń otwarta na ogół bardziej przypomina pokój niż zakamarek w domu, gdzie zwykle suszy się pranie. Dlatego do jej aranżacji odważnie wkraczają materiały, które jeszcze jakiś czas temu zostałyby ocenione po prostu jako niepraktyczne. Bez wątpienia należy do nich drewno. Co prawda od wieków towarzyszyło ono wodzie, co potwierdza chociażby koncepcja starożytnych łaźni parowych, jednak jego zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych nawet obecnie spotyka się z wieloma zastrzeżeniami. Zarzuca mu się, że się wypacza, puchnie, rozwarstwia, odbarwia... Kluczem do pomyślnego zastosowania drewna w łazience jest dobór odpowiedniego gatunku.


1 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© Shoko Design

Do wyboru w łazience są zarówno jednolite odmiany drewna, jak i te o dobrze uwidocznionym usłojeniu. Zakres odcieni także jest niemały i łatwo dopasować go do stylu łazienki - od jasnych, złocistych zabarwień przez cynamonowe i czerwonawe brązy po hebanową czerń.


2 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© Desenie.eu

Do łazienki są polecane te rodzaje drewna, które zawierają dużo naturalnych olejów czy garbników chroniących powierzchnie przed rozwojem bakterii czy grzybów. Najlepiej sięgać po gatunki o niskim poziomie nasiąkliwości i skurczu - szczególnie po egzotyczne odmiany drewna, takie jak wenge, tek, merbau, doussie, lapacho, iroko ipe czy cedr. Wśród rodzimych odmian warto wziąć pod uwagę dąb czy modrzew. Z nich najczęściej wykonuje się podłogi i okładziny ścienne nadające łazience ciepły wyraz. Producenci coraz częściej oferują jednak do łazienki także drewniane elementy wyposażenia, zastępujące tradycyjną ceramikę.


3 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© Chceszmieszkac.pl

Wanny czy umywalki wykonane z drewna wbrew pozorom charakteryzują się niezwykłą odpornością. Wysokogatunkowe drewno poddaje się specjalnej obróbce i wykańcza preparatami impregnującymi, antybakteryjnymi oraz wodoodpornymi lakierami, a niekiedy włóknem szklanym.


4 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© Seth Rolland

Nowoczesne metody zabezpieczania drewnianego wyposażenia łazienki przekładają się na jego długą żywotność. Na przykład luksusowe wanny marki Alegna są wykonywane z certyfikowanego drewna, które kompresuje się pod ciśnieniem i pokrywa żywicą, dzięki czemu można się nimi cieszyć nawet 60 lat. Kultowym wręcz produktem jest Salish Sea - wanna Setha Rollanda w kształcie łodzi z odpływem w obrzeżach.


5 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© Francoceccotti.com

Również firma Francoceccotti oferuje produkty z drewna do łazienki - od dekoracji i wieszaków po umywalki i wanny. Na uwagę zasługują też prostokątne wanny i umywalki firmy Agape, okrągła wanna Munai Unique Wood Design czy umywalka Sophie z blatem od Kalvaro wykonana ręcznie w technologii jachtowej.


6 / 6

Drewno w łazience

Obraz
© OMAX

Jeżeli masz obawy co do zastosowania drewna na posadzce, blacie czy obudowie wanny, na początek warto pomyśleć o akcesoriach. Aranżację efektownie mogą dopełniać jednak nie tylko bambusowe mydelniczki, maty czy dozowniki, lecz także baterie w drewnianej obudowie, takie jak Nottingham (Omax) z parzonego buku czy model Supra pracowni ArtSempka z dębu europejskiego.


Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)