ŁazienkaAranżacja łazienki po polsku. Raport

Aranżacja łazienki po polsku. Raport

Aranżacja łazienki po polsku. Raport

29.08.2016 10:02

Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których codziennie spędzamy wiele czasu. Poranna toaleta, makijaż, pranie czy kąpiel - niezależnie od tego, co robimy, chcemy, by aranżacja łazienki była jednocześnie przytulna i elegancka. Jakie trendy panują w polskich łazienkach? Znamy już odpowiedź na to pytanie.

Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których codziennie spędzamy wiele czasu. Poranna toaleta, makijaż, pranie czy kąpiel - niezależnie od tego, co robimy, chcemy, by aranżacja łazienki była jednocześnie przytulna i elegancka. Jakie trendy panują w polskich łazienkach? Znamy odpowiedź na to pytanie.
Na przełomie maja i czerwca 2015 r. portal Homebook.pl przeprowadził badania, których wyniki opublikowano w raporcie "Jaką łazienkę mają Polacy?". Wzięło w nich udział 1168 kobiet oraz 103 mężczyzn. Pierwszym poruszonym tematem była wielkość posiadanej łazienki. W domach aż 73 proc. respondentów znajduje się łazienka o powierzchni do 10 mkw. Posiadaczami łazienek o wielkości od 11 do 15 mkw. jest tylko 20 proc. ankietowanych, a zaledwie 7 proc. z nas może pochwalić się metrażem większym niż 16 mkw. - Ten wynik nie jest zaskakujący, jest bowiem zależny od łącznej powierzchni mieszkania lub domu. Łazienki w blokach zazwyczaj, choć nie jest to zasadą, są niewielkie, co pozwala na zagospodarowanie większej przestrzeni na część mieszkalną. Bardzo często z tego samego powodu osoby, które budują dom od podstaw, rezygnują z projektowania dużych łazienek na rzecz dodatkowej sypialni lub większego salonu - czasami decydują się też na dwie mniejsze łazienki usytuowane na różnych kondygnacjach - mówi Anna Poprawska,
projektantka wnętrz z Homebook.pl.

1 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© MPROJEKT Architektura Wnętrz

Z przeprowadzonego badania wynika, że 86 proc. z nas posiada łazienkę połączoną z toaletą. Spośród tych osób aż 70 proc. odpowiedziało, że ma zamontowaną wiszącą misę WC. Posiadaczy bidetów jest niewielu - zaledwie 17 proc. respondentów zdecydowało się na to rozwiązanie.
Badanie poruszyło również jedną z podstawowych kwestii dotyczących łazienek - wanna czy prysznic? Wyniki rozłożyły się niemal po równo.

2 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© Studio Forma

36 proc. pytanych odpowiedziało, że mają w łazience wannę, natomiast osób, które zdecydowały się na prysznic lub oba te urządzenia, jest po 32 proc. Zbliżone wyniki nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić konkretnego trendu w aranżacji wyposażenia polskiej łazienki. Co więcej, spośród osób dysponujących wanną aż 88 proc. zdecydowało się na model w zabudowie.

3 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© Moskou

Najczęściej wybieranym kształtem wanny jest prostokąt - na niego zdecydowało się 65 proc. respondentów. Właściciele pryszniców gustują w zróżnicowanych rozwiązaniach - raport dowodzi, że 33 proc. ankietowanych ma kabinę prysznicową typu walk-in z odpływem liniowym, natomiast półokrągły i prostokątny kształt brodzika cieszy się zbliżoną popularnością - 19 proc. respondentów zdecydowało się na obły prysznic, a 18 proc. na kanciasty. Co ciekawe, aż 79 proc. ankietowanych nie ma w łazience zawieszonego parawanu ani zasłony.
W raporcie została poruszona także kwestia zamontowania umywalki. Zdecydowana większość z nas - 41,2 proc. - ma w łazience umywalkę stawianą lub nablatową. Polacy decydują się też na umywalki wiszące, wpuszczone w blat oraz, coraz rzadziej, meblowe.

4 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© Raca Architekci

Mogłoby się wydawać, że łazienka jest najbardziej popularnym miejscem umiejscowienia pralki. Jednak z badania Homebook.pl wynika, że aż 39 proc. respondentów zdecydowało się na postawienie jej w pralni lub kotłowni. Jest to zabieg wykonywany najczęściej przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale również w sytuacji, w której niewielki metraż łazienki nie pozwala na wstawienie dodatkowego urządzenia. Dzięki temu można zyskać na powierzchni, a w skrajnych przypadkach unika się wprowadzenia chaosu do małego pomieszczenia.

5 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© d_e_s_e_n_i_e

Według badania Polacy w głównej mierze decydują się na prostotę i elegancję. Łazienki aż u 42 proc. badanych aranżowane są w stylu nowoczesnym, a u 14 proc. - w stylu skandynawskim. Na klasyczny wystrój zdecydowało się 24 proc. ankietowanych. Zdaniem projektantki Anny Poprawskiej wybór przewodniego stylu rzutuje na wyniki badania w kwestii kolorystyki łazienki. - Biele, brązy i szarości to kolory najczęściej wybierane przez Polaków w łazienkowych aranżacjach. Ponadto aż 49 proc. respondentów postawiło na białe meble, które u 58 proc. ankietowanych są matowe. Są to kolory dopasowane do stylu aranżacji. Warto dodać, że u 55 proc. respondentów meble łazienkowe robione były na wymiar. Jest to związane z chęcią stworzenia własnej aranżacji.

6 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© Design Me Too

Najpopularniejszymi materiałami do wykończenia łazienkowych ścian i podłóg są płytki ceramiczne. Jest to okładzina, o której czystość łatwo zadbać, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienek, a dodatkowo odpowiednio zakonserwowane płytki oraz fugi nie ulegną zniszczeniu w kontakcie z dużą wilgotnością panującą w pomieszczeniu.
Bardzo często praktykowaną formą dekoracji jest podwieszanie łazienkowego sufitu. Według przeprowadzonych badań aż 52 proc. Polaków zdecydowało się na jego całościowe lub częściowe podwieszenie. Pozwala to zamaskować nierówności sufitu, rury kanalizacyjne lub - w wysokich kamienicach - złamać wysoką przestrzeń. Jest to też jedyny sposób na efektowne zamontowanie halogenów. Co ciekawe, respondenci najczęściej decydują się na oświetlenie sufitowe oraz ścienne.

7 / 7

Polskiej łazienki portret własny

Obraz
© Homebook.pl

Wyniki przeprowadzonego przez Homebook.pl badania dają aktualny obraz polskich łazienek. Według raportu są one stosunkowo niewielkie, połączone z toaletą, utrzymane w jasnych kolorach odzwierciedlających nowoczesny styl pomieszczenia. Polacy rzadko decydują się na użycie innego materiału do wykończenia ścian i podłóg niż płytki ceramiczne. Wanny i prysznice są wybierane przez zbliżoną liczbę respondentów. Co ciekawe - zaledwie 22 proc. ankietowanych przyznało się do współpracy z architektem podczas aranżacji łazienki. Oznacza to, że większość z nas opiera się na własnym guście i natchnieniu zaczerpniętym z otoczenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)