Aranżacja łazienki: kolor ma znaczenie
22.02.2017 10:53
Łazienka to pomieszczenie, którego wygląd będzie nam prawdopodobnie towarzyszył w niezmiennym stanie latami. Dlatego projektując ją, warto rozważyć nie tylko aspekt funkcjonalny, lecz także kolor wnętrza. Najważniejsze jest to, by aranżacja łazienki była zgodna z naszymi upodobaniami i usposobieniem.
Łazienka to pomieszczenie, którego wygląd będzie nam prawdopodobnie towarzyszył w niezmiennym stanie latami. Dlatego projektując ją, warto rozważyć nie tylko aspekt funkcjonalny, lecz także kolor wnętrza. Najważniejsze jest to, by aranżacja łazienki była zgodna z naszymi upodobaniami i usposobieniem.
W bieli można zaprojektować wnętrze w niemal dowolnym stylu - kocha ją nowoczesny minimalizm i przytulny shabby chic. Większość urządzeń sanitarnych jest produkowanych właśnie w tym kolorze. W aranżacji łazienki biel to klasyka, kojarzy się bowiem ze świeżością i czystością, optycznie powiększa też pomieszczenie. W połączeniu z płytkami typu subway tworzy zestawienie idealne - ściany wyłożone nimi zyskują bowiem blask i fakturę, dzięki czemu nie wyglądają nudno i monochromatycznie. Odrobina jasnych pasteli, np. bladego błękitu, dodatkowo dynamizuje całość, dopełnia jednak eteryczny wygląd wykończenia.
Sekretem udanego zastosowania bieli w łazience (aby wnętrze nie było zbyt sterylne) jest zrównoważenie jej chłodu. Można to zrobić, dodając drewno w ciepłym odcieniu, np. na podłodze. Jeśli masz wątpliwości co do zastosowania parkietu w łazience, zastosuj płytki drewnopodobne.
Szara łazienka: lśniąca elegancja
Szarość w łazience to idealna alternatywa dla bieli. Jest równie elegancka i uniwersalna, a do tego łatwo ją łączyć z innymi kolorami. Szarość z nowoczesnymi akcentami nadaje łazience nieco przemysłowy, ale ponadczasowy wygląd. Nie kontrastuje tak z bielą jak czerń, a średnie odcienie zmiękczają paletę barw. Eleganckie lustro, szklana kabina prysznicowa i metaliczna mozaika oświetlona przez jasne, dające chłodne światło lampki, sprawiają, że wnętrze lśni wysublimowanym blaskiem. Kluczem do sukcesu podczas pracy z szarością jest takie jej zastosowanie, aby aranżacja nie wydała się zbyt surowa i monolityczna. Warto wykorzystać różne odcienie tego koloru oraz rozmaite materiały. Jeśli zdecydujesz się na płytki, wypróbuj takie o urozmaiconych rozmiarach i kształtach.
Brązowa łazienka: przytulna inspiracja
Aranżacja łazienki z brązem jako kolorem bazowym polecana jest do wnętrz o większym metrażu. Na mniejszych powierzchniach warto łączyć go z innymi, jaśniejszymi odcieniami z palety ziemi, np. beżem, kością słoniową czy zielenią. Brąz ociepla biel ceramiki i daje wrażenie przytulności. W większej łazience możesz sobie pozwolić na wybór kilku odcieni brązu i różnych materiałów - od płytek przez cegły po drewno. Brązy w połączeniu z bielą, szarością i czernią ocieplone naturalnym światłem mogą odkrywać bogactwo odcieni, a przy tym nie być przytłaczające. Tak skontrastowane barwy czynią łazienkę wyrazistą, a kilka lśniących, stalowych detali oraz czarno-biała grafika potrafią nadać jej charakter wielkomiejskiej oazy.
Niebieska łazienka: wodny blues
Kolor niebieski przypomina morze i niebo, pozwala zapomnieć o stresogennych sytuacjach, sprzyja wyciszeniu i relaksowi podczas długich kąpieli w wannie. Do aranżacji łazienki poleca się jego jasne odcienie, szczególnie jeśli mają pokrywać duże powierzchnie. Ciemne mogą bowiem działać przygnębiająco i depresyjnie. W połączeniu z bielą błękit zapewnia łazience świeży, nowoczesny wygląd. Atrakcyjnie i niesztampowo prezentują się turkusy. Nie musisz wykładać jednak niebieskimi płytkami wszystkich ścian. Na wybranych zastosuj farbę w zharmonizowanym z glazurą kolorze. W ten sposób łatwiej zmienisz ich kolor, gdy błękit ci się znudzi lub uznasz, że jest go zbyt wiele.
Żółta łazienka: słoneczny klimat
Żółty to kolor dla tych, którzy już od rana potrzebują dawki optymizmu i chcą pozbyć się wieczornego zmęczenia. Bez względu na to, czy zastosujesz odcienie jasne, maślane, czy odważne, cytrusowe wnętrze łazienki wypełni się przyjemnym ciepłem. Bledsze żółcie są neutralne i łatwiej nawiązują udane relacje z innymi kolorami, neonowe z kolei zawsze grają pierwsze skrzypce. Bezpiecznie można je stosować w aranżacji łazienki w formie detali. Jeśli masz tendencję do trzymania się neutralnych kolorów, udaną kombinację stworzysz stosując intensywniejszą żółć na dodatkach i powtarzając jej odcień - ale o trzy, cztery tony jaśniejszy - na wybranej ścianie.