Aranżacja łazienki. Jak urządzić łazienkę dla dwojga?
Decyzja o wspólnym mieszkaniu oznacza konieczność pogodzenia gustów i potrzeb partnerów, aby dla obojga mieszkanie było równie funkcjonalne. Również aranżacja łazienki dla pary wymaga wielu poświęceń i kompromisów. Jak urządzić łazienkę, by obie strony dobrze się w niej czuły?
23.10.2013 12:48
Decyzja o wspólnym mieszkaniu oznacza konieczność pogodzenia gustów i potrzeb partnerów, aby dla obojga mieszkanie było równie funkcjonalne. Również aranżacja łazienki dla pary wymaga wielu poświęceń i kompromisów. Jak urządzić łazienkę, by obie strony dobrze się w niej czuły?
W aranżacji wnętrz mężczyźni przeważnie oddają kobietom prawo do decyzji, ograniczają się jedynie do pilnowania budżetu i sprawdzania, czy damskie marzenia można zrealizować pod względem technicznym. Nie wtrącają się do aranżacji kuchni, pokojami są skłonni się podzielić. Największy dylemat pojawia się przy urządzeniu łazienki. Dlaczego to właśnie z łazienką jest największy problem?
Odpowiedź jest prosta. W łazience spędzamy dużo czasu. Jest schronieniem po ciężkim dniu, miejscem odpoczynku. Czasami pomaga się wyciszyć, zdarza się też, że zamienia się w przytulne miejsce wspólnej kąpieli. Ale przede wszystkim to w niej przygotowujemy się rano na cały dzień, a wieczorem z siebie ten dzień „zmywamy”. Łazienka jest ważnym miejscem nie tylko dla kobiety, ale też dla mężczyzny. Jak wspólnie zadbać o to, by każdy czuł się w niej dobrze?
Wanna czy prysznic?
Równie ważne jak walory estetyczne łazienki jest nasze samopoczucie, do którego mogą się przyczynić kąpiele w wannie lub pod prysznicem. Rano pobudzają do życia, a wieczorem stanowią zwieńczenie ciężkiego dnia. Przeważnie za relaksującymi kąpielami opowiadają się kobiety, natomiast mężczyźni wolą orzeźwiający natrysk. Jeżeli wyposażenie łazienki ma być wspólnym dziełem kobiety i mężczyzny, należy najpierw porozmawiać o swoich oczekiwaniach i upodobaniach. Przed zakupami należy też rozplanować budżet.
Za prysznicem przemawia fakt, że zajmuje on mało miejsca i jest ekonomiczny w kwestii zużycia wody. Będą z niego zadowolone osoby prowadzące aktywny i szybki tryb życia. Jeżeli metraż łazienki nie pozwala na zastosowanie obu rozwiązań - kompromisem może okazać się montaż natrysku w wannie. Umożliwi to odpowiednio dobrana bateria wannowa.
– Bateria z przełącznikiem strumienia wody pozwala zarówno na wygodne korzystanie z prysznica, jak i napełnienie wanny. Obecnie wybór na rynku jest tak duży, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie – doradza Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.
Wybór baterii wannowej i słuchawki prysznicowej
– Bardzo ważny przy wyborze baterii wannowej jest sposób jej montażu. Do dyspozycji są baterie ścienne oraz stojące. Te pierwsze montuje się za pomocą mimośrodów do przyłączy wody umiejscowionych w ścianie. Z kolei te drugie umieszczamy bezpośrednio na wannie – dodaje Aneta Dziedzina.
Dobrym rozwiązaniem dla miłośników prysznica jest zamontowanie natrysku przesuwnego z nowoczesną rączką natryskową. – Słuchawka prysznicowa powinna być przede wszystkim poręczna oraz umożliwiać zmianę rodzaju strumienia wody. Dzięki temu możemy go regulować w zależności od upodobań. Wybierać można ze strumienia musującego, tradycyjnego lub tzw. mgiełki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.
Wysokość natrysku można dowolnie regulować. Kształty i design baterii są różnorodne, dzięki czemu idealnie bronią się nie tylko w nowocześnie zaaranżowanych łazienkach, ale także w tych o klasycznym charakterze.
Urządzenia sanitarne do wspólnej łazienki
Przy urządzaniu łazienki trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie odległości od urządzeń sanitarnych. Ważnym pytaniem, na które odpowiedź determinuje metraż łazienki, jest czy powinniśmy zdecydować się na samą miskę ustępową, czy dodatkowo zamontować pisuar lub bidet. Trzeba również wybrać odpowiednie grzejniki, zazwyczaj montowane na ścianie, pełniące również funkcję wieszaka na ręczniki.
Ważną decyzją jest wybór odpowiedniej umywalki. Na rynku dostępne są zarówno jedno-, jak i dwukomorowe. Jeżeli łazienka jest duża, warto wybrać tę większą, szczególnie jeśli rano chce z niej korzystać kilka osób naraz.
Akcesoria do wspólnej łazienki
Łazienkę z reguły aranżuje się na lata, dlatego należy dobrze się zastanowić i połączyć estetykę z użytecznością. Przy wyborze akcesoriów należy uwzględnić także wskazania techniczne. A co z dodatkami? Panowie są przeważnie minimalistami i uważają, że im mniej jest w domu „zbieraczy kurzu” tym lepiej. Kobiety natomiast nie wyobrażają sobie łazienki bez ozdobnych wieszaków na ręczniki, dywaników, pojemniczków na kosmetyki czy dużego lustra. Można znaleźć złoty środek i część akcesoriów umieścić we wbudowanych szafkach i wyjmować je jedynie podczas kąpieli.