Aranżacja kuchni i salonu - funkcjonalne i modne 2w1
Razem, a jednak osobno – sztuka aranżacji kuchni z salonem nie jest łatwa, ale przy odrobinie pomysłowości i dobrym projekcie, efekty będą zachwycające! Szukasz pomysłu na modne i funkcjonalne wnętrze 2w1? Sprawdź, jak urządzić kuchnię otwartą na salon!
30.01.2020 | aktual.: 31.01.2020 13:46
Aranżacja kuchni z salonem – dlaczego warto połączyć dwa pomieszczenia w jednym?
Kuchnia z salonem to jeden z tych wnętrzarskich trendów, które zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, bo połączenie to sprawia, że centralny punkt naszych mieszkań wydaje się większy i bardziej przestronny. Bez względu na to, czy właśnie remontujesz swoje wymarzone małe mieszkanie w bloku czy też szukasz projektu domu jednorodzinnego, kuchnia otwarta na salon to układ, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę! Jakie są jego plusy?
- Wnętrze sprawia wrażenie większego, bardziej przestronnego,
- Mniejsza ilość ścian = większa ilość światła,
- Możliwość gotowania i spędzania czasu między kuchnią a salonem wspólnie z bliskimi,
- Oszczędność miejsca (przykładowo w małej kuchni z salonem miejsce do serwowania posiłków możemy wydzielić na wyspie kuchennej). Zalety aranżacji kuchni z salonem można by mnożyć, ale kluczem do sukcesu jest tu odpowiednio przygotowany projekt. Szczególnie w małych wnętrzach każdy centymetr jest na wagę złota. Zatem: na czym skupić się przy projektowaniu kuchni otwartej na salon?
Projektowanie kuchni z salonem – na co zwrócić uwagę?
Aranżowanie pomieszczenia 2w1 to z reguły spore wyzwanie, głównie ze względu na potrzebę zachowania zasady spójności i odrębności. W aranżacji kuchni z salonem mamy przecież dwa odrębne pomieszczenia spełniające swoje funkcje, ale niezmiernie ważne jest to, by współgrały one ze sobą zarówno pod kątem stylistyki, jak i układu. Dlatego pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć przy projektowaniu kuchni z salonem jest rozmieszczenie sprzętów i mebli. O ile w przypadku aneksu kuchennego w bloku mamy niewielkie pole popisu, o tyle w domku jednorodzinnym czy szeregowym możemy pozwolić sobie na spore przeróbki służące zwiększeniu funkcjonalności pomieszczenia. Pamiętajmy o zachowaniu ciągu ergonomicznego, ale też szukajmy rozwiązań, dzięki którym całość będzie wyglądać estetycznie. Może ustawić kanapę tyłem do kuchni? Wyższą wyspą kuchenną oddzielić przestrzeń do przygotowywania posiłków od tej do wypoczynku? A może pomyśleć o nowoczesnej, ażurowej ściance? Wybór możliwości jest naprawdę spory!
Kuchnia z salonem – wydzielamy strefy
Jeśli mowa o strefach, to w aranżacji kuchni z salonem ogromne znaczenie ma ich dokładne wydzielenie. Możemy zrobić to przy pomocy dwóch różnych typów podłóg, np. panele w salonie i kafle w kuchni. Rozwiązanie to jednak sprawdzi się przede wszystkim w większych wnętrzach. W małej kuchni z salonem o wiele lepiej spisze się jeden rodzaj podłogi, dzięki któremu przestrzeń sprawi wrażenie większej i przestronniejszej.
Do wydzielenia stref w kuchni otwartej na salon przyda się również oświetlenie. Lampy rozwieszone w poszczególnych częściach pomieszczenia mają być nie tylko funkcjonalne, ale też spójne stylistycznie. Powtarzalne elementy sprawią, że cała aranżacja będzie wyglądać stylowo, dlatego świetnym pomysłem na oświetlenie w kuchni z salonem będzie chociażby wybór lamp z tej samej serii lub w podobnej kolorystyce. Grunt, to wybrać motyw przewodni, np. drewniane oprawki żarówek czy różne odcienie kolorów pastelowych.
Wydzieleniu odrębnych stref w kuchni z salonem przysłużą się również takie elementy, jak wyspa kuchenna, półwysep czy ażurowa ścianka. Pamiętajmy jednak, by rozwiązania tego typu dopasować do metrażu pomieszczenia.
Jak urządzić kuchnię z salonem? Stylistyczna spójność i estetyczne akcenty
Ostatnia kwestia to oczywiście urządzanie, czyli dobór mebli i dodatków do obydwu części pomieszczenia. W pierwszym kroku obierzmy jeden styl dla obydwu stref i konsekwentnie trzymajmy się go podczas urządzania. Dzięki temu aranżacja będzie wyglądać estetycznie. Jeśli mowa o estetyce, to warto wspomnieć o tym, że w kuchni otwartej na salon zdecydowanie najlepiej prezentują się designerskie sprzęty i dodatki. Przykładowo lodówka w oryginalnym kolorze, retro-czajnik, oryginalna patera na owoce czy kolorystycznie dobrane ściereczki kuchenne to proste i z pozoru mało znaczące elementy, dzięki którym kuchnia z salonem będzie wyglądać jak z katalogu! Nie musisz od razu wymieniać wszystkich sprzętów. Wystarczy, że od czasu do czasu zainwestujesz w niewielki dodatek. W końcu urządzanie wnętrza to proces!
Kuchnia z salonem i wyspą, kuchnia półotwarta na salon, mały aneks kuchenny w bloku – bez względu na to, która z opcji pasuje do Twojego domu, bez wątpienia zyskasz funkcjonalne i modne pomieszczenie. A dzięki połączeniu salonu z kuchnią możesz serwować potrawy, a nawet gotować ze swoimi gośćmi, rodziną i przyjaciółmi!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl