Aneks kuchenny. Jak urządzić kuchnię w aneksie?
Coraz popularniejszy aneks kuchenny pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przy optycznym jej powiększeniu. Jak jednak urządzić kuchnię w aneksie, by stworzyć w niej serce domu? Aranżując mieszkanie z aneksem kuchennym, musisz mieć na uwadze wady takiego rozwiązania. Ekspert podpowiada, jak się przed nimi obronić. Aranżacja aneksu kuchennego: zapanuj nad zapachami
22.02.2017 08:39
W kuchni otwartej na salon zapachy podczas gotowania rozchodzą się po całym pomieszczeniu, a z czasem wnikają w tkaniny, dywany i tapicerkę. Podstawą w aneksie kuchennym jest więc dobry okap z wyciągiem podłączonym bezpośrednio do wentylacji. Poza tym okap widoczny z salonu powinien być również estetyczny, najlepiej neutralny i oczywiście cichy.
Dobrym pomysłem na radzenie sobie z zapachami może być także oddzielenie części kuchennej szklaną przesuwaną ścianą. Takie przeszklenie nie pomniejsza optycznie przestrzeni, nie zabiera też cennego dziennego światła, a skutecznie zatrzyma kuchenne zapachy. Poza tym może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym.
Aranżacja aneksu kuchennego: utrzymaj czystość
Aneks kuchenny zobowiązuje do bezwzględnej czystości. Zwłaszcza podczas przyjęć i spotkań towarzyskich trzeba pamiętać, że efekty przygotowań są „na widoku” i nie można zostawić ich, jak w przypadku zamkniętej kuchni, za drzwiami.
Projektując kuchnię otwartą na salon, pamiętaj o zasadach ergonomii. Szafki i sprzęt kuchenny powinny być rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie i właściwej kolejności. Podziel kuchnię na pięć stref: zapasów (lodówka, suche produkty), przechowywania (sztućce, naczynia, szklanki, kubki), zmywania (zlew, zmywarka, kosze na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, przyprawy, świeże zioła, miski) oraz gotowania/pieczenia (kuchnia, piekarnik, garnki).
Prawidłowy ciąg technologiczny to lodówka – zlew – kuchenka gazowa – oddzielone od siebie odpowiednimi rozmiarami blatu roboczego niezbędnego do przygotowywania posiłków. Zmywarka powinna znajdować się pod zlewem lub w niedalekiej odległości od niego. Dzięki takiemu zastosowaniu ergonomii w kuchni zawsze wszystko będziesz mieć pod ręką i łatwiej będzie utrzymać czystość podczas gotowania.
Żeby osłonić część roboczą kuchni, między aneksem kuchennym a salonem można zaplanować wyspę lub barek. Najlepiej na wysokości około 110 cm, co pozwoli ci ukryć zlew i kuchenkę zainstalowaną przeważnie na wysokości ok. 86 cm. Wyspę można potraktować jako dodatkowe miejsce przechowywania, tworząc w niej od strony kuchni ciąg ukrytych szafek. Natomiast wykonana z kolorowego konglomeratu lub efektownie podświetlona, np. ukrytymi w podłodze LED-ami, może stać się główną dekoracją łączącą salon z kuchnią.
Aranżacja aneksu kuchennego: pamiętaj o spójności
Aneksu kuchennego nie można aranżować „w oderwaniu” od stylu całego mieszkania. Jeśli salon zamierzasz urządzić w stylu prowansalskim, nie można połączyć go z chłodną, nowoczesną kuchnią i odwrotnie. Otwarta kuchnia powinna stanowić harmonijną całość z salonem, poczynając pod podłogi, poprzez kolorystykę, a kończąc na meblach i dodatkach.
Stosując w aneksie kuchennym terakotę, warto położyć ją również w salonie, wprowadzając drewno jedynie we fragmencie pod wypoczynkiem. Można też wybrać dla całej powierzchni wodoodporną płytkę drewnopodobną.
Wybierając szafki kuchenne, postaw na uniwersalne jasne kolory jak biel, beże i szarości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wysokiej zabudowy kuchennej, co pozwoli na schowanie większości sprzętu AGD w jednolitym materiale. Pamiętaj, że w kuchnia zawsze pełna jest różnych drobiazgów, postaraj się więc dobierać je oszczędnie i w klimacie całego wnętrza.
Autor: Marta Eljasiak
Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl