Amarylis: uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o amarylisa w doniczce

Amarylis ma jeden z największych kielichów kwiatowych wśród roślin doniczkowych, dlatego stanowi rewelacyjną dekorację na parapecie. Amarylis jest rośliną nie tylko niezwykle urokliwą, ale też mało wymagającą. Uprawa amarylisa nie jest skomplikowana - poznaj jej zasady.

Amarylis: uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o amarylisa w doniczce

1 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Amarylis ma jeden z największych kielichów kwiatowych wśród roślin doniczkowych, dlatego stanowi rewelacyjną dekorację domu. Jej wielkie, ozdobne kwiaty najczęściej przybierają kolor biały, czerwony lub różowy. Dodatkową zaletą amarylisa jest to, że należy on do roślin mało wymagających.
Gdy już zdecydujesz się na uprawę amarylisa w warunkach domowych, możesz kupić kwiat w doniczce lub jego cebulkę. Bez względu na to, co wybierzesz, przy odrobinie wysiłku twoje oko cieszyć będą duże, kolorowe kwiaty oparte na długiej, sztywnej łodydze. Choć uprawa amarylisa w warunkach domowych nie jest trudna, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Autor: Agata Kaźmierczak
Źródło: regiodom.pl

2 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Amarylis to roślina cebulowa. Kwitnie zimą, często na przełomie grudnia i stycznia, jednak okresem jego kwitnięcia można swobodnie sterować. By amarylis zakwitł, podczas umieszczania cebuli w doniczce pamiętaj, żeby 1/3 część cebulki znajdowała się nad ziemią. Doniczkę ustaw w miejscu bardzo nasłonecznionym - to przyspieszy wzrost rośliny. Na kwiat czekać należy do ok. ośmiu tygodni. Pamiętaj także, że często kwiat wyrasta bezpośrednio z cebuli, zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście.

3 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Jak dbać o cebulę amarylisa? Najważniejsze w uprawie tej rośliny jest to, by cebula przeszła okres spoczynku i przesuszenia. Po przekwitnięciu, gdy już liście rośliny uschną, cebulę wyjmij z ziemi, oczyść i umieść w przewiewnym, suchym miejscu. Po okresie spoczynku od sześciu do ośmiu tygodni cebula ponownie nadaje się do dalszej uprawy. Umieść ją zatem w doniczce i umiarkowanie podlewaj.

4 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Amarylisa podlewaj umiarkowanie. Gdy jednak zaczyna się okres kwitnięcia - obficiej. Nigdy jednak nie można dopuścić do tego, by woda stała w podstawce. To niestety często popełniany błąd przez wielbicieli amarylisów. Od wczesnej jesieni podlewaj go rzadko. Zbyt obfite podlewanie - wręcz przelewanie amarylisa - na pewno mu zaszkodzi.

5 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Amarylis potrzebuje dość dużo światła, dlatego najlepiej stawiać go na parapecie. Ze względu na to, że ma długą, grubą łodygę, znacznie bardziej widoczne będzie jego odchylenie w stronę światła, dlatego warto zmieniać ułożenie doniczki. Po zasadzeniu cebuli doniczkę ustaw na parapecie, później, gdy kwiat zakwitnie, możesz przestawić ją w inne miejsce, mniej nasłonecznione - to wyraźnie przedłuży okres kwitnięcia.

6 / 6

Amarylis: uprawa i pielęgnacja

Obraz
© Biuro Kwiatowe Holandia

Na czym polega nawożenie amarylisa? Trzeba mu dostarczać nawozu uniwersalnego mniej więcej co trzy tygodnie, ale nie przez cały rok. Gdy pojawią się pąki kwiatowe, można zaprzestać nawożenia rośliny. Amarylis jest nie tylko niezwykle dekoracyjnym kwiatem doniczkowym - świetnie nadaje się także jako kwiat cięty na rozmaite uroczystości.

Komentarze (0)