DekoracjeAlessi – włoski design, który podbił świat

Alessi – włoski design, który podbił świat

Alessi – włoski design, który podbił świat
Źródło zdjęć: © Alessi

30.07.2018 15:19

Marka Alessi od niemal stu lat zmienia codzienność w poezję, kontynuując myśl założycieli, według której w przedmiotach użytkowych ważna jest i funkcja, i forma. Wierność tradycji w połączeniu z odważnymi projektami okazały się gwarancją sukcesu. Dzięki temu akcesoria włoskiej marki nieustannie cieszą oko oryginalnym wzornictwem i funkcjonalnością.

Historia marki Alessi potwierdza istotę powiedzenia "do odważnych świat należy". Awangardowe pomysły, ekscentryczne projekty, daleko odbiegające od przeciętności skojarzenia. Podejście właściciela firmy do biznesu od początku wywoływało zdumienie otoczenia i brak wiary w powodzenie nowatorskich działań. Złe proroctwa jednak się nie spełniły, a produkty Alessi do dziś podbijają świat jako małe dzieła sztuki użytkowej.

1 / 5

Bombowe pomysły

Obraz
© Alessi

Założycielem firmy Alessi, zwanej też fabryką włoskiego designu, był Giovanni Alessi. W 1921 roku w miejscowości Omegna uruchomił warsztat, w którym chciał rozwijać tradycyjne rękodzieło. Następnie, spragniony realizacji innowacyjnych pomysłów, otworzył pod Mediolanem firmę Crusinallo. W roku 1935 do rodzinnego biznesu dołączył syn Giovanniego – Carlo, który poprowadził firmę prosto na szczyty. Zaprojektowane przez niego przedmioty użytkowe trafiały do coraz większej liczby domów. Warto wspomnieć choćby o stworzonym w 1945 roku zestawie do herbaty Bombe, który urzekł najpierw żonę Carla, a następnie zawojował świat i do dziś pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się produktów marki.

2 / 5

Forma i materia

Obraz
© Alessi

Tajemnica sukcesu włoskiej marki, która wyposaża głównie kuchnie, tkwi w założeniu, że przedmioty codziennego użytku powinny mieć niecodzienne kształty. Tę myśl przejął od Carla Alessiego jego syn Alberto, który zaczął dowodzić firmą w 1970 roku. Zaprosił on do współpracy znanych w świecie projektantów, sukcesywnie wnoszących do dorobku firmy kolejne kultowe projekty. Alberto dawał im wolną rękę, a oni ubierali swoje koncepcje w formy wykonane z metalu, ale też drewna, ceramiki czy plastiku, który właśnie dzięki marce Alessi zyskał uznanie w świecie designu.

3 / 5

Trzy linie, rzesza twórców

Obraz
© Alessi

Wraz z upływem lat produkty marki Alessi podzieliły się na trzy grupy. Miłośnicy designu z pokaźną zawartością portfela to odbiorcy ekskluzywnej linii Oficina Alessi. Średnią półkę reprezentują akcesoria z grupy nazwanej po prostu Alessi. Z kolei najtańsze, wykonywane głównie z plastiku przedmioty skupia linia A di Alessi. Od momentu przejęcia firmy przez Alberta przewijają się przez nią znane nazwiska, takie jak Ettore Sottsass, Alessandro Mendini, Guido Venturini, Jasper Morrison, Philippe Starck, Zaha Hadid. Dziś do sztabu współpracującego z marką należy ponad dwustu projektantów!

4 / 5

Jedyne w swoim rodzaju

Obraz
© Alessi

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów Alessi jest Juicy Salif z 1990 roku – wyciskarka do cytrusów projektu Philippe’a Starcka. Jak niesie wieść, jej twórca zainspirował się kałamarnicą, którą właśnie miał spożyć. Miał wówczas chwycić serwetkę i w kilka chwil uwiecznić na niej przyszły kuchenny hit. Do kultowych projektów marki należy też powstała według koncepcji Zahy Hadid czarna misa Niche, przypominająca zgnieciony kawałek papieru. Uśmiech użytkowników już od lat wywołują korkociągi z kolekcji Anna G. autorstwa Alessandra Mendiniego, przedstawiające urocze damy w kolorowych sukienkach. Tak naprawdę jednak lista projektów Alessi zasługujących na miano kultowych jest wręcz nieskończona.

5 / 5

Nagrody i ciekawostki

Obraz
© Alessi

Marka Alessi przez niemal sto lat istnienia stała się symbolem nieszablonowego wzornictwa, zgarniając po drodze liczne nagrody, takie jak Compasso d’Oro, Good Design, Design Plus, a nawet nagrodę Pritzkera, nazywaną Oscarem lub Noblem designu. Wiele produktów marki zyskało miano dzieł sztuki, trafiając m.in. do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wśród nich są wyciskarka Juicy Salif Philippe’a Starcka czy kawiarka 9090 Richarda Sappera.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)