Ale plama! Sprawdzone sposoby na czyszczenie dywanu
Dywan z plamą traci na uroku. W awaryjnych sytuacjach sprawdzą się środki chemiczne, jednak miłośnicy ekologicznych sposobów sprzątania też mają wiele możliwości do wyboru. Poznaj wypróbowane sposoby na zmorę domowych porządków - trudne plamy na dywanie!
29.04.2016 15:11
1. Soda oczyszczona
Aby dywan wspaniale się prezentował, trzeba o niego dbać. Podstawą jest odkurzanie, raz na jakiś czas warto też go wytrzepać i oddać do pralni lub zafundować mu pranie w domu. Do codziennego czyszczenia dywanu doskonale nadaje się soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją na powierzchni, a następnie odkurzyć. Soda odświeży kolory i głęboko wniknie we włosie, pochłaniając też nieprzyjemny zapach. Zadziała więc równie skutecznie jak szampon, tyle że na sucho. Wtarta i pozostawiona na godzinę soda może usunąć nawet plamę po winie lub rozchlapanym tłuszczu.
2. Sól i alkohol
Tłuste powierzchnie rewelacyjnie odtłuszcza się alkoholem. Dotyczy to również dywanu. Tłusta plama zejdzie z niego w kilka chwil potraktowana procentami, np. spirytusem salicylowym. Jeśli dodatkowo doda się do niego odrobinę soli (w proporcjach 1:4) – efekt będzie gwarantowany. Plamę wystarczy kilka razy przetrzeć roztworem i pozostawić do wyschnięcia.
3. Lód
Największą zmorą podczas czyszczenia dywanu jest plama z gumy do żucia. Pod żadnym pozorem nie wolno jej szorować, szczególnie ciepłą wodą, ponieważ w tej sytuacji na pewno się rozmaże. W sytuacji awaryjnej szybko przyłóż do dywanu lód w kostkach. Nim zdążą się roztopić, guma skruszeje i łatwo się odklei. Możesz spróbować wyplątać ją z włosia palcami lub delikatnie wyskrobać nożykiem.
4. Żelazko i papier
Jeśli kochasz blask świec, pewnie zdarzyło ci się zachlapać dywan płynnym woskiem. Czyszczenie dywanu po jego zaschnięciu jest skuteczne tylko w jednym przypadku – wosk trzeba znów podgrzać. Sprawę powinno załatwić przeprasowanie plamy żelazkiem przez kilka warstw papierowych ręczników. Uważaj tylko, by nie trzymać żelazka na dywanie zbyt długo. W przeciwnym razie plama z wosku zamieni się w plamę po przypaleniu. Szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę są dywany z włókien syntetycznych.
5. Mleko z mąką ziemniaczaną
Jeśli twoje pociechy po pracach plastycznych pozostawiły na dywanie plamę z kolorowego tuszu, nie jest to powód do rozpaczy. Wystarczy wsypać do miseczki dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dolać do niej mleka tak, aby powstała pasta. Miksturę pozostaw na dywanie do całkowitego wyschnięcia, co trwa zwykle około kilku godzin. Następnie zmieć szczotką na szufelkę i odkurz do czysta.
6. Żółtko i gliceryna
To sprawdzony dwuskładnikowy przepis na plamę po czekoladzie. W zależności od wielkości plamy jedno lub dwa żółtka miesza się z gliceryną mniej więcej w proporcjach 1:1. Mieszankę pozostawia się na dywanie na krótką chwilę, po czym usuwa mokrą szmatką. W razie potrzeby na koniec można przeprać jeszcze czyszczone miejsce wodą z mydłem.
7. Amoniak i woda utleniona
To idealny duet do czyszczenia dywanów zachlapanych herbatą. Do kilku łyżeczek wody utlenionej (9 proc.) wystarczy dodać 4-6 kropli amoniaku, a następnie zanurzyć w roztworze gazik i potrzeć nim dywan. Substancja szybko sama się z niego ulotni, podobnie jak drażniący zapach amoniaku.
8. Zimna woda
Lodowata woda sama doskonale poradzi sobie z plamą po krwi. Niedowiarki mogą dodać jeszcze do niej szczyptę soli, co przyspieszy schodzenie zabrudzenia z dywanu. Różnymi fragmentami mokrej, najlepiej białej, szmatki trzeba pocierać włosie aż do momentu, aż przestanie ją ono brudzić. Ewentualnego śladu zażółcenia pozbędziesz się za pomocą wody utlenionej.
9. Krochmal z octem
Tajną bronią podczas czyszczenia dywanów jest pasta wykonana z octu i krochmalu. Można stosować ją na różnego typu trudne do usunięcia zabrudzenia. Z reguły poddaje się jej każda plama. Mieszankę trzeba pozostawić na dywanie nawet na 48 godzin, a następnie przetrzeć papierowym ręcznikiem i odkurzyć.