Ahoj, marynarze! Styl marynistyczny w aranżacji wnętrz

Wolność, przygoda, niebezpieczeństwo wpisane w zawód - marynarze wzbudzali niegdyś ogromne zainteresowanie w gronie kobiet i zazdrość wśród mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że styl marynistyczny był zawsze obecny w modzie. Kobiety marynarzy wybierały sukienki w biało-niebieskie paski, a kropką nad i była czerwona chustka wokół szyi. Styl marynistyczny wkradł się również do wnętrz. Oto niebanalne pomysły na morską dekorację

Ahoj, marynarze! Styl marynistyczny w aranżacji wnętrz

1 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Ewa Weber - Pracownia Projektowa/homebook.pl

Wolność, przygoda, niebezpieczeństwo wpisane w zawód - marynarze wzbudzali niegdyś ogromne zainteresowanie w gronie kobiet i zazdrość wśród mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że styl marynistyczny był zawsze obecny w modzie. Kobiety marynarzy wybierały sukienki w biało-niebieskie paski, a kropką nad i była czerwona chustka wokół szyi. Styl marynistyczny wkradł się również do wnętrz. Oto niebanalne pomysły na morską dekorację.
Styl marynarski jest bardzo uniwersalny dzięki swojej prostocie, dlatego z sukcesem wpisuje się w każde wnętrze. Jego funkcjonalność polega na tym, że sprawdza się nie tylko wśród pasjonatów żeglugi, ale również może się stać charakterystycznym motywem dekoracyjnym, który nadaje lekkość różnym wnętrzom.

2 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Ewa Weber - Pracownia Projektowa/homebook.pl

- Aranżując wnętrze w stylu marynarskim, na początku swojej wodnej przygody warto się zastanowić, czy ma być to przewodni motyw dekoracyjny w domu, czy chcesz stworzyć tylko marynistyczny kącik. Jest to styl kojarzony głównie z jasnymi meblami, malowanym na biało drewnem, biało-niebieskimi dodatkami oraz typowo morskimi gadżetami, takimi jak muszle, modele okrętów czy busole - mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

3 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Formativ. kasia i michał dudko/homebook.pl

Salon w stylu marynarskim charakteryzuje lekkość, jasność oraz przejrzystość. Są one nadawane pomieszczeniom dzięki wprowadzaniu światła, a także białym ścianom, które powiększają optycznie wnętrze - nawet właściciele małego metrażu mogą wnieść do domu cząstkę wielkiego morza. Dopełnieniem będzie wybór białej lub jasnoniebieskiej sofy udekorowanej dużą liczbą poduszek - jasnych lub dla kontrastu granatowych, czerwonych lub w paski. Nadmorskiego looku dodadzą intrygujące obrazy albo zdjęcia przedstawiające wybrzeże czy latarnię morską lub ramka wypełniona muszlami - to marynarski strzał w dziesiątkę.

4 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Tobifairley.com

- Sypialnia jest azylem, w którym chcemy zregenerować siły po ciężkim dniu. Aranżując ją w stylu marynistycznym, wprowadzimy do niej nadmorski klimat, który kojarzy się ze spokojem i odpoczynkiem. Warto zdecydować się na łóżko z lekkim baldachimem - delikatny materiał kołyszący się niczym morskie fale sprawi, że w sypialnianym azylu będziemy czuli się jak na plaży. Dopełnieniem dekoracyjnym będzie wybór biało-niebieskiej pościeli oraz obrazy z morskimi widokami - dodaje Anna Poprawska.

5 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Flexa

Styl marynarski w podstawowej wersji jest delikatny i subtelny, ale - w innej odmianie - również odważny oraz kontrastowy. Jeżeli dziecko jest aktywne i ma bujną wyobraźnię, warto stworzyć mu kącik zabaw, który przeniesie je do innego świata. Najlepszym pomysłem na wykorzystanie stylu marynistycznego będzie przeobrażenie go w styl... piracki. Pokój małego pirata stanie się kolorowy i interesujący dzięki wykorzystaniu kontrastujących ze sobą kolorów takich jak biel, różne odcienie niebieskiego i czerwieni. Całości aranżacji dopełni łóżko o nietypowych kształtach, np. łodzi. W pokoju nie może zabraknąć gadżetów rodem ze statku Jacka Sparrowa - takich jak imitacja masztu z imieniem dziecka, fototapeta z piratami czy kompas. Klimat wnętrza sprawi, że nie tylko najmłodsi będą chcieli w nim przebywać.

6 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Pbteen.com

Prawdziwi pasjonaci żeglugi mogą wykorzystać swoje hobby jako motyw dekoracyjny. Posiadacze typowo marynarskich atrybutów nie muszą chować ich w szafach czy piwnicy. Jeżeli jesteś w posiadaniu żeglarskich lin i sznurów, możesz postawić na różnego rodzaju węzły, których nietypowe kształty udekorują ścianę w salonie lub w gabinecie. Sentymentalni podróżnicy mogą również wykorzystać jako dekorację piasek z odległej plaży zamknięty w oryginalnym słoiku lub butelce, dzięki czemu wspomnienia będą do nas wracały za każdym razem, gdy na niego spojrzymy. Ciekawym rozwiązaniem jest też fototapeta przedstawiająca rodzaje masztów lub okrętów, którą można wykorzystać w gabinecie prawdziwego marynarza.

7 / 7

Wnętrza marynistyczne

Obraz
© Artisticdesignsforliving.com

Pomimo że styl marynarski pasuje do każdego pomieszczenia, ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie go podczas aranżacji wnętrza, które najbardziej kojarzy się z wodą - czyli w łazience. Jeżeli charakteryzuje się ona dużym metrażem, można udekorować ją fototapetą z nadmorskim nadrukiem, umieszczoną na przykład za wanną. Dzięki temu każda kąpiel będzie nam przypominała wakacyjny wyjazd nad morze. Delikatniejsze aranżacje łazienek w marynarskim stylu opierać się mogą na niebiesko-białych dodatkach takich jak ręczniki, dywaniki oraz przybory toaletowe.

Komentarze (0)