Agregat inwerterowy zapewni ci elektryczną niezależność
Zapewniają stały dostęp prądu zasilając nawet niewielkie, czułe urządzenia, a do tego są ciche, lekkie i zajmują niewiele miejsca w mieszkaniu. Mowa o agregatach inwerterowych, dzięki którym zapewnisz sobie stały dostęp energii w każdym momencie. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się taki sprzęt i jak wybrać model idealny dla swoich potrzeb.
17.10.2022 09:25
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze życie uzależnione jest od stałego dostępu do energii. Wystarczy jednak przeciążenie sieci lub awaria prądu i cały, skrupulatnie zaplanowany harmonogram dnia wali się z łoskotem. Co więcej, takie sytuacje mogą nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie, a zanim problem uda się rozwiązać, jesteśmy całkowicie bezsilni, bo niemal każda, nawet najprostsza czynność w domu wymaga użycia sprzętu zasilanego prądem.
Przerwa w dostawie energii może zatem budzić wiele frustracji – zwłaszcza, gdy z tego powodu musimy przerwać wykonywaną pracę. Jak nie dopuścić do takich incydentów? Rozwiązaniem jest agregator inwerterowy, niezawodne źródło prądu dla twojego domu.
Agregat inwerterowy – co to takiego?
Agregat prądotwórczy to niezależne urządzenie emitujące energię elektryczną. Może być stosowany w zarówno jako podstawowe źródło prądu, jak i wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych, kiedy stały dostęp energii został niespodziewanie przerwany. Agregaty dostępne na rynku różnią się między sobą m.in. rozmiarem, techniką mocowania i sposobem uruchamiania. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą agregaty inwerterowe. Na tle innych sprzętów tego typu wyróżnia je niewielki rozmiar oraz cicha praca, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w warunkach domowych. Genratory inwerterowe mają także znacznie nowocześniejszą technologię wytwarzania prądu (bez koła zamachowego), a przy tym są niezwykle proste w obsłudze – działają jak tzw. wygładzona sinusoida.
Najważniejszym elementem agregatu jest falownik lub inaczej inwerter. To właśnie za jego pomocą urządzenie inicjuje produkcję wysokiej jakości, czystego prądu, który następnie zamieniany jest na prąd stały.
Zalety agregatu inwerterowego. Dlaczego warto go mieć?
Generatory prądu zazwyczaj kojarzyły się z wielkimi skrzyniami, które wraz z energią emitowały niemożliwy do wytrzymania hałas. W przypadku agregatów inwerterowych jest zupełnie inaczej. To małe, poręczne urządzenia, które emitują prąd wszędzie tam, gdzie jesteś, a ich cicha praca nie zakłóca codziennych czynności. Świetnie sprawdzają się także na wyjazdach. Camping z tym urządzeniem to gwarancja wygody, bo w warunkach plenerowych mamy zapewnione działanie wszystkich niezbędnych sprzętów. Przede wszystkim jednak warto rozważyć zakup takiego urządzenia do domu. Nieprzewidziana awaria prądu czy spięcie może poważnie pokrzyżować plany, przerwać pilną pracę a także spowodować utratę danych. Mając pod ręką niewielkich rozmiarów generator energii, nie musimy martwić się takimi incydentami. To dobra inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo w nieprzewidzianych sytuacjach oraz komfort wypoczynku poza domem.
Jak wybrać najlepszy agregat? Przedstawiamy trzy niezawodne modele
Z sklepach z elektroniką znajdziemy wiele różnych modeli agregatów inwerterowych – każdy z nich różni się od siebie poszczególnymi parametrami oraz ceną. Jaki wariant wybrać? Bierzemy pod lupę trzy różne urządzenia.
Agregat prądotwórczy RATO R700I to gwarancja stałego dostępu do energii elektrycznej za naprawdę przystępną cenę. Dzięki niewielkim gabarytom, wadze nie przekraczającej 12 kg oraz wygodnej rączce, sprzęt doskonale sprawdza się nie tylko w domu, ale także na wyjazdach oraz spotkaniach w plenerze. Generator napędzany jest 4-suwowym, jednocylindrowym silnikiem, chłodzonym powietrzem. Pojemność to 56 cm3, co zapewnia około 6 godzin pracy przy połowie obciążenia, a około 4 godziny przy maksymalnym obciążeniu. Ten model gwarantuje stały pobór prądu i cichą pracę, a do tego jego stalowa obudowa chroni wnętrze przed uszkodzeniem i niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi. Miej go zawsze przy sobie, a utrata energii ci niestraszna. Cena modelu RATO R700I to ok. 1500 zł.
Agregat prądotwórczy GENMAC GR1250IN z 4-suwowym silnikiem R120-VI napędzanym benzyną jest zdolny do dostarczenia maksymalnej mocy 1,1 kW. Dzięki stabilizatorowi elektrycznemu technologii inwerterowej, który działa przy bardzo niskich zniekształceniach, agregat dostarcza stałe obciążenia prądowe bez skoków napięcia, które mogłyby uszkodzić urządzenia elektryczne i elektroniczne. Praca urządzenia odbywa się ze zmienną prędkością obrotową silnika, zgodnie z potrzebą dostarczania prądu. W ten sposób optymalizuje się najlepsze zużycie paliwa, emisję gazów i zużycie części mechanicznych. Dodatkowo - agregat posiada funkcję chłodzenia powietrzem. Oznacza to, że obniża temperaturę czynnika chłodzącego i umożliwia powtórzenie procesu chłodzenia. Wewnątrz agregatu znajduje się zbiornik paliwa o pojemności 2,6 litra. Urządzenie posiada prosty w obsłudze panel sterowania, kompaktowe rozmiary i solidny uchwyt, ułatwiające transport.
Agregat prądotwórczy KONNER & SOHNEN KSB 22i S ma unikalną konstrukcję, która zapewnia dużą stabilizację podczas pracy. Obudowa tłumiąca hałas i wysoka jakość wykonania tego modelu zapewniają minimalny poziom hałasu Lpa (7m) 62 dB. W generatorach inwertorowych (K&S Basic) jest zainstalowany niezawodny bezszczotkowy alternator ze 100% uzwojeniem miedzianym. Wysokiej jakości i kompaktowy alternator z magnesami trwałymi jest umieszczony w plastikowej obudowie i może wytrzymać maksymalne obciążenia bez żadnych uszkodzeń.