KuchniaAGD w kuchni – razem czy osobno?

AGD w kuchni – razem czy osobno?

Na jednym biegunie estetycznym można ulokować monochromatyczne zabudowy kuchenne, ukrywające za meblowymi frontami nie tylko półki, szafki i szuflady, ale też lodówki, zmywarki czy piekarniki. Na drugim znajdują się bardziej tradycyjne kuchnie, w których króluje wolnostojący sprzęt AGD. Obie wersje mają swoich zwolenników i krytyków.

AGD w kuchni – razem czy osobno?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.11.2017 17:39

Tak naprawdę trudno wyrokować, które rozwiązanie jest lepsze. Zarówno aranżacje wolnostojące, jak i zabudowane mają wiele plusów i minusów. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może stanowić wadę.

Razem

Najczęściej wybierane są kuchnie w wersji zabudowanej. To kwestia mody na minimalistyczne, wręcz futurystyczne wyposażenie – ale nie tylko. Te pomieszczenia urządzamy zazwyczaj raz na co najmniej kilka lat. Meble i sprzęt AGD mają służyć nam długoterminowo. Dlatego decydujemy się na droższe rozwiązania i bardzo precyzyjnie projektujemy ustawienie poszczególnych elementów. Wiemy, że każda zmiana pociągnie za sobą dość wysokie koszty. W takim przypadku kładziemy nacisk na spójność aranżacji i jednolity wygląd wszystkich elementów.

W przypadku zabudowy możemy być o to spokojni. Sprzęty takie jak chłodziarko-zamrażarka, zmywarka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa czy płyta indukcyjna są wmontowane, właściwie ukryte w umeblowaniu. Ich widoczne elementy są tak projektowane, aby stanowiły dyskretną ozdobę, nie zaburzającą minimalistycznej harmonii i prostoty wnętrza. W taki sposób urządzić kuchnię jest łatwo. Aranżacja nie stanowi wyzwania, choć potrzebny jest profesjonalny montaż zabudowy.

Osobno

Z drugiej strony – kuchnie wyposażone w wolnostojące AGD nie są gorsze. Na pewno ich urządzenie wymaga od ambitnego projektanta większego zaangażowania i zacięcia designerskiego, jednak ten wysiłek twórczy może się opłacić. Dzięki własnej pomysłowości i szerokiej ofercie rynkowej sprzętu AGD można wykreować oryginalne wnętrze, w którym lodówka, kuchenka czy zmywarka będą stanowić dekorację i zadecydują o charakterze kuchni. Wersja kuchni wolnostojącej jest też właściwym rozwiązaniem, jeśli wiemy, że czekają nas kolejne przeprowadzki. Przecież nie wiadomo na jakie rozlokowanie mebli i AGD pozwolą wymiary i ustawność kolejnych pomieszczeń przeznaczonych na kuchnie. Innym argumentem może być charakter i styl życia użytkowników.

Obraz
© Shutterstock.com

Dostęp selektywny

Jeśli są to kreatywne osoby, często modyfikujące swoje najbliższe otoczenie, raczej nie zdecydują się na stałą zabudowę (w pewnym sensie nudną i monotonną). Bez wahania wybiorą mobilne i oryginalne sprzęty.

Ulokowanie AGD w stałej zabudowie umożliwia dowolne rozmieszczenie. Na przykład piekarnik można zamontować na takiej wysokości, która wyeliminuje schylanie się, ułatwi korzystanie z panelu sterowania i podgląd przygotowywanych potraw. Wysoka zabudowa piekarnika ma też znaczenie, jeśli w domu są małe dzieci, ponieważ eliminuje zagrożenie oparzeniem przy dotknięciu przedniej szyby tego sprzętu podczas pieczenia. Inna sprawa, że z dostępnych w sklepach modeli można wybrać taki, który ma zawsze chłodny front.

Chłodziarko-zamrażarka, która jest zabudowana, nie przytłacza wnętrza. Dzięki temu, że jest ukryta za meblowymi frontami, może być nawet dużo większa niż pozwalałyby na to proporcje pomieszczenia i innych elementów jego wyposażenia.

Jednak trzeba pamiętać, że do zabudowy nie można wstawić dowolnej lodówki. To musi być model nadający się do montażu w szafkach specjalnie przygotowanych pod względem wentylacji i chłodzenia. Drzwi takiej lodówki powinny być dostosowane do montażu meblowych frontów, tak aby otwierały się jak tradycyjne szafki. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na pojemność takiej lodówki, bo nawet jeśli jej rozmiar pokrywa się z rozmiarem modelu wolnostojącego, to pojemność jest mniejsza. Ponadto cena sprzętu do zabudowy jest wyższa.

Dobre dla pedantów

Wybierając chłodziarko-zamrażarkę wolnostojącą możemy liczyć na większy wybór funkcji, rozmiarów i wzornictwa. Są modele z podajnikami lodu lub schłodzonej wody, z nadrukami na drzwiach, ze stylizowanymi albo podświetlanymi uchwytami.

Wśród różnic między sprzętem w zabudowie i tym wolnostojącym warto jeszcze wymienić chociaż tę dotyczącą sprzątania. Zdecydowanie łatwiej jest dbać o czystość w kuchni z zabudową, gdzie nie ma szczelin między ścianą czy meblami a sprzętem. Sam blat z wmontowaną płytą i nablatowym zlewem jest nie tylko estetyczny, ale i higieniczny. I chyba niestety nie do końca rekompensują to wolnostojące urządzenia, chociaż są wyposażone w nóżki z regulacją wysokości.

Partnerem artykułu jest Amica

kuchniaamicaagd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)