Trwa ładowanie...
15-07-2016 15:17

Adaptacja poddasza. W jaki sposób poprawić ocieplenie poddasza i zapewnić sobie komfort mieszkania?

Każdy chciałby mieszkać na poddaszu, na którym w trakcie mroźnych zim jest ciepło, w upalne letnie dni panuje przyjemny chłód, a zewnętrze hałasy są skutecznie izolowane, umożliwiając relaks i odpoczynek. Niestety, popełniając błędy na etapie projektowania inwestycji lub w trakcie jej realizacji, mierzymy się później z nieprzyjemnymi problemami, jak niedogrzane pomieszczenia, skwar czy hałas.

Adaptacja poddasza. W jaki sposób poprawić ocieplenie poddasza i zapewnić sobie komfort mieszkania?Źródło: Derowerk
d1h5az9
d1h5az9

Wizja zdejmowania płyt g-k i generalnego remontu jest dla większości osób przerażająca, zarówno ze względów finansowych, jak i nakładu pracy oraz spowodowanych nim uciążliwości. Dlatego takie decyzje są odkładane w czasie, a problem pozostaje nierozwiązany przez długie lata. Jednak biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie może generować niewłaściwie ocieplone poddasze, opóźnianie tej inwestycji potrafi być jeszcze bardziej kosztowne w skutkach.

Poza podwyższonymi kosztami ogrzewania należy zwrócić uwagę na często pomijany fakt, jakim jest wytworzenie warunków idealnie sprzyjających rozwojowi grzybów. Zarodniki degradują materiał budowlany i mogą doprowadzić do poważnej awarii. Dodatkowo, poprzez nieszczelności, zatruwają powietrze w pomieszczeniach, zwiększając uciążliwość alergii i chorób, zwłaszcza najmłodszych domowników.

Tymczasem istnieje technologia, która pozwala zminimalizować koszt, czas oraz inwazyjność takiego usprawnienia. Jest to metoda oparta na wdmuchiwaniu celulozy w formie granulatu. Celulozę wdmuchuje się pod płytę z karton-gipsu, przez niewielkie otwory montażowe. Nie trzeba więc ściągać płyt wykończeniowych poddasza. Dodatkowo, w przypadku zastosowania kamery termowizyjnej lub innych narzędzi inspekcyjnych, istnieje możliwość łatwej termomodernizacji jedynie wybranych, najbardziej zagrożonych fragmentów połaci dachu lub ścian kolankowych.

Na rynku dostępny jest bogaty wybór materiałów przeznaczonych do wdmuchiwania i łatwo błędnie wybrać materiał, który nie spełni naszych oczekiwań. Należy zatem zwrócić uwagę, jakimi dokumentami i parametrami cechuje się wybrana izolacja. Większość z nich znajdziemy w Europejskiej Aprobacie Technicznej materiału, koniecznie poświadczonej certyfikatem CE. Materiał powinien posiadać:

  • jak najniższy deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, żeby z jak najlepszym skutkiem wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Najlepsze materiały mają współczynnik λ = 0,037 W/m*K;
  • odpowiednio wysoki poziom ciepła właściwego c. W połączeniu ze współczynnikiem przewodzenia ciepła ma to zasadniczy wpływ na ochronę poddasza przed przegrzewaniem się latem. Najlepsze celulozy mają c=2,15 kJ/kg;
  • optymalną oporność na przepływ powietrza r ≥ 6 kPa*s/m², dzięki czemu materiał będzie chronił przed przewiewami i wyciszy poddasze od niechcianych hałasów zewnętrznych;
  • wysoką klasę reakcji na ogień: B s-2, d0, żeby odpowiednio chronić poddasze przed rozprzestrzenianiem ognia;
  • certyfikaty Forest Stewardship Council i NaturePlus gwarantujące, iż materiał jest ekologiczny, posiada zgodne z przepisami stężenie związków uniepalniających oraz bezpieczne źródło pochodzenia surowca makulaturowego.
d1h5az9

Wszystkie te dokumenty oraz aktualną licencję wykonawczą producenta będzie mógł przedstawić jedynie autoryzowany wykonawca ociepleń. Wykwalifikowani fachowcy pomogą uszczelnić i docieplić poddasze, minimalizując koszty inwestycji i uciążliwość prac dla lokatorów.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, czy u ciebie w domu można zastosować metodę wdmuchiwania isofloc F lub interesuje cię bezpłatna wycena - skontaktuj się z Derowerk.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Derowerk.pl

d1h5az9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h5az9