Adaptacja poddasza. Co musisz o niej wiedzieć?

Adaptacja poddasza. Co musisz o niej wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

25.04.2018 12:38, aktual.: 25.04.2018 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkanie ze skosami może być przytulne, rodzinne i ładnie urządzone. Równie dobrze pokój na poddaszu może być eleganckim, nowoczesnym fragmentem mieszkania. Wszystko zależy od wyobraźni i od wielkości poddasza.

Poddasze użytkowe to takie, które ze względu na budowę i charakterystykę nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Cechą charakterystyczną jest oczywiście skośny sufit i okna dachowe. Poddasze nieużytkowe może natomiast pełnić jedynie funkcję strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Poddasze nieużytkowe nie nadaje się do celów mieszkalnych. Dlaczego? Zwykle jest to spowodowane zbyt małą wysokością poddasza oraz jego słabą konstrukcją (nieprzewidującą większych obciążeń).
Poddasze użytkowe może być dostosowane do potrzeb domowników w różny sposób. Może stanowić przestrzeń mieszkalną, ale też pełnić funkcję pomieszczenia pomocniczego, technicznego czy gospodarczego. Na poddaszu można też przechowywać urządzenia do obsługi technicznej budynku.

1 / 3

Poddasze z możliwością adaptacji

Obraz
© Shutterstock.com

Konstrukcja stropu odgrywa decydującą rolę w kwestii możliwości adaptacji poddasza. Konstrukcja nośna musi utrzymać ciężar wszystkich konstrukcji i elementów, które mają się znaleźć na poddaszu. Pomieszczenie musi mieć ocieplenie, wentylację i ogrzewanie, aby w ogóle można było mówić o stałym przebywaniu tam ludzi. Żeby na poddaszu można było zamieszkać, bardzo istotna jest wysokość pomieszczeń. Średnia wysokość pomieszczeń przy stałym przebywaniu w nich ludzi nie powinna być mniejsza niż 2,2 m. Ważne są także schody - nie mogą to być wyłącznie schody składane czy drabina.
W telegraficznym skrócie można to podsumować następująco: poddasze może stać się przestrzenią mieszkalną tylko w sytuacji, gdy równocześnie jest zaklasyfikowane jako poddasze użytkowe. Urządzenie mieszkania na poddaszu nieużytkowym jest niemożliwe - nie zezwalają na to przepisy prawa oraz zwykłe bezpieczeństwo użytkowników.

2 / 3

Od czego zacząć?

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli poddasze ma służyć do celów mieszkalnych, należy je odpowiednio przystosować do tego celu. Ocieplenie jest sprawą bardzo ważną, chyba że zostało przeprowadzone wcześniej. Pomieszczenie musi mieć ogrzewanie, trzeba też doprowadzić wszelkie media. Należy zająć się pozostałymi równie ważnymi sprawami, aby poddasze było wygodne i funkcjonalne. Bardzo dużo cennych informacji na temat sposobów ocieplenia poddasza i związanymi z tym kosztami znajdziesz w tych artykułach.

W aranżacji poddasza trafisz na szereg problemów. Jednym z nich jest ustawność pomieszczenia i rozmieszczenie mebli, tak aby pokój na poddaszu wykorzystywał możliwie największą dostępną przestrzeń. Jeśli poddasze użytkowe zostało zaprojektowane z użyciem ścianki kolankowej, jego aranżacja będzie znacznie łatwiejsza. Jeżeli projekt domu nie zawierał takiego rozwiązania, należy postawić tak zwane przedścianki.

3 / 3

Przedścianki

Obraz
© Shutterstock.com

Zabudowa z użyciem przedścianek znacznie poprawi ustawność pomieszczeń na poddaszu. Przedścianki odcinają skosy, dzięki czemu powstaje miejsce, które można zagospodarować, na przykład poprzez wstawienie specjalnych szafek na wymiar lub innych niskich mebli. Przy stawianiu przedścianki ważny jest kąt nachylenia dachu.
Zabudowa, poprowadzenie potrzebnych instalacji oraz odpowiednie ocieplenie poddasza wymaga wynajęcia ekipy budowlano-remontowej. Jeśli będziesz ingerować w konstrukcję budynku, wymagane będą także dodatkowe pozwolenia.

Koszty przystosowania poddasza będą znaczne. Trzeba brać pod uwagę również zakup i montaż okien połaciowych oraz ewentualne postawienie ścian działowych, jak również robociznę. Całościowy koszt jest trudny do oszacowania i zależy od wielu zmiennych. Równorzędne znaczenie ma metraż poddasza oraz zakres wykonywanych prac.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)