Czy na niecałych 20 metrach można pomieścić pokój dzienny, sypialnię, kuchnię, łazienkę, a nawet jadalnię? Amerykanie udowadniają, że jak najbardziej! Przedstawiamy 7 inspirujących pomysłów na zagospodarowanie powierzchni mieszkalnej na skrajnie małym metrażu. Poznaj historie ludzi, którzy - choć mieszkają na bardzo ograniczonej przestrzeni - kochają swój minimalistyczny styl życia.
Czy na niecałych 20 metrach można pomieścić pokój dzienny, sypialnię, kuchnię, łazienkę, a nawet jadalnię? Amerykanie udowadniają, że jak najbardziej! Przedstawiamy 7 inspirujących pomysłów na zagospodarowanie powierzchni mieszkalnej na skrajnie małym metrażu. Poznaj historie ludzi, którzy - choć mieszkają na bardzo ograniczonej przestrzeni - kochają swój minimalistyczny styl życia.
Przeciętna wielkość amerykańskiej sypialni to niecałe 20 metrów kwadratowych. Domek Brittany to nieco ponad połowa tej powierzchni. Wybudowana w Olympii, w stanie Waszyngton maleńka chatka ma metraż liczący zaledwie 12 mkw.! Trudno uwierzyć, że na tak skromnej powierzchni zmieścił się przestronny salon z metalowym kominkiem, sypialnia umiejscowiona na antresoli, kuchenny aneks i garderoba. Kluczem do sukcesu w projekcie Amerykanki jest dobre oświetlenie domku. Liczne lampy i okna optycznie powiększają przestrzeń.
Funkcjonalny dom Arta
Prezentowany mini-dom od początku do końca został zaprojektowany i wykonany przez jego właściciela i jedynego domownika - Arta Cormiera. Budowa zajęła mieszkańcowi Luizjany tylko 4 miesiące. Amerykanin na zaledwie 11 metrach kwadratowych stworzył przestrzeń wykorzystaną w każdym centymetrze. Kuchnia w pełni wyposażona w sprzęt AGD, pokój dzienny, sypialnia, łazienka i mini-weranda - to wszystko umieszczone na metrażu przeciętnej wielkości pokoju!
Górski domek Laury i Matta
Minimalistyczny styl życia pokochali także Laura i Matt, mieszkający na zaledwie 11 metrach kwadratowych. Ich maleńki domek położony w górach Asheville w północnej Kalifornii to typowa drewniana chata wykonana w mikroskopijnej formie. Wewnątrz znajdziemy kuchnię, otwarty salon, łazienkę, jadalnię oraz sypialnię usytuowaną na antresoli.
Minimalistyczny dom Viny
Właścicielką kalifornijskiego domku o powierzchni 13 metrów kwadratowych jest Vina, wielbicielka prostoty, równowagi i życia w zgodzie z naturą. Jej projekt małego domku czerpie wzorce ze skandynawskiej i japońskiej architektury. Pełne światła, przestronne wnętrze jest zarazem proste i użyteczne. Wykonane z dbałością o ochronę środowiska, zawiera kuchnię, przestrzeń biurową, łazienkę, sypialnię oraz salon z dużą, otwartą werandą.
Mobilna chatka Johna
Ten ważący 6 ton i mający nieco ponad 2 metry długości dom został zbudowany na fundamentach starej ciężarówki. Jego autorem i właścicielem jest John, postać równie barwna co sam projekt jego mobilnej chaty. Niemal wszystko, z czego została zbudowana jego przestrzeń mieszkalna, pochodzi z odzysku: tutaj każdy odłamek drewna ma swoją historię i znaczenie. Podróżujący po wszystkich stanach nomada wciąż udoskonala swój projekt, stale zmieniając jego wystrój.
Baśniowy dom Bernadette
Uroczy domek Bernadette znany mieszkańcom Maryland jako "Pinafor" jest pełen romantycznego i magicznego nastroju prosto z baśni dla dzieci. Ta bajkowa chatka ma nieco gotyckie, wręcz kapryśne kształty. Jej powierzchnia liczy zaledwie 16 metrów kwadratowych i stanowi prawdziwy aranżacyjny majstersztyk. Każdy element wnętrza - od błękitnej sofy po ludwikowską szafkę - nie znalazł się w nim bez przyczyny. Przykład tego niezwykłego miejsca udowadnia, że aby poszaleć z aranżacją domu, nie potrzeba dużej przestrzeni!
"The Lucky Penny" - domek Liny
Okazałe drzwi z pięknym witrażem prowadzą do malutkiego domku nazwanego "The Lucky Penny". Jego właścicielce - Linie z Oregonu, do szczęścia wystarczy niecałe 10 mkw.! Pomimo tak małego metrażu chatka jest bardzo przestronna. Wszystko dzięki zastosowaniu na pół przeszklonego sufitu oraz dużych okien. W aranżacji Lina skupiła się na połączeniu drewna z modnym odcieniem miedzi. Takie zestawienie sprawia, że wnętrze jest niezwykle przytulne.