6 trików na remont łazienki z doskonałym efektem
Mimo że łazienka jest często jednym z najmniejszych pomieszczeń, realizuje wiele kluczowych zadań dla domowników. To tam dba się o higienę, pielęgnację urody, a także zażywa relaksu podczas kąpieli. Kluczowe jest połączenie aspektów praktycznych z estetyką wystroju. Jak zatem przeprowadzić remont, by łazienka była wygodna na co dzień, a przy tym cieszyła oko? Oto najważniejsze wskazówki.
23.06.2021 08:55
Im mniejsza łazienka, tym większe wyzwanie projektowe. Na wstępie warto się zastanowić nad tym, czy decydujemy się na prysznic, czy wannę. Następnie kluczowe jest zdefiniowanie stylu, w jakim chcemy zaaranżować pomieszczenie, zorganizowanie ekipy remontowej i można zabierać się do pracy.
Przygotowanie projektu
Przed wykonaniem projektu nowej, wymarzonej łazienki powinniśmy określić styl, w jakim to pomieszczenie powinno być zaaranżowane. Inspiracji można szukać w sklepach remontowo-budowalnych, intrenecie, a także katalogu OBI Łazienka Trendy 2021. Nieocenionym wsparciem jest doświadczenie projektanta , który rozsądnie i zgodnie z zasadą ergonomii urządzi pomieszczenie, dobierze dodatki i przygotuje specyfikację techniczną dla ekipy remontowej.
Solidna baza
Zastosowane materiały wykończeniowe – czyli najczęściej płytki ceramiczne – stanowią stałe tło aranżacji i w dużej mierze nadają łazience charakter. Miłośnicy klasyki często sięgają po beże i kremy, a fani nowoczesnych rozwiązań – przede wszystkim po biel i szarość. Nie trzeba się jednak ograniczać do tak skromnej gamy możliwości. Coraz większym uznaniem cieszą się chociażby płytki perfekcyjnie odwzorowujące rysunek kamienia czy drewna. Dzięki nim wystrój urzeka świeżością, a naturalne akcenty budują przyjemny nastrój. W takiej konwencji aranżacyjnej warto postawić na łagodne barwy ziemi, a także wprowadzić do wnętrza żywą zieleń w postaci roślin.
Warto również zainteresować się delikatnymi pastelami (miętową zielenią, pudrowym różem, rozbielonym błękitem) oraz barwami mocniejszymi – granatem, szmaragdową zielenią, koralem, musztardowym żółtym. Nie chodzi tu wyłącznie o płytki – część ścian można z powodzeniem pomalować farbą do łazienki. Niektóre preparaty przeznaczone są też do nanoszenia bezpośrednio na płytki, co pozwala przeprowadzić szybką metamorfozę bez skuwania ścian czy podłóg. Jeszcze więcej opcji zapewniają tapety wodoodporne (np. winylowe). Moc inspiracji i pomysłów na efektowne urządzenie łazienki czeka w nowym katalogu OBI.
Triki aranżacyjne
Szczególnym wyzwaniem jest remont małej łazienki. Ograniczony metraż wymaga wielu kompromisów. Aby maksymalnie podkreślić atuty wnętrza, warto wizualnie poprawić jego proporcje. Doskonale sprawdzają się tu jasne i chłodne kolory. Uniwersalna biel powiększa optycznie pomieszczenie oraz dobrze odbija światło – dzięki temu łazienka wydaje się jaśniejsza. Inne polecane barwy to delikatna szarość oraz chłodne pastele – np. zieleń i błękit. Klasycznym trikiem aranżacyjnym jest też umiejętne operowanie lustrami. Na przykład jeśli łazienka jest wąska, warto umieścić zwierciadła bądź zastosować szklane fronty meblowe przy dłuższej ścianie. Dużą rolę odgrywają też wzory na płytkach. W małym wnętrzu lepiej unikać drobnych mozaik. Za to idealnie sprawdzą się coraz popularniejsze płytki wielkoformatowe, zwłaszcza te rektyfikowane (czyli z niemal niewidocznymi fugami).
OBI - Funkcjonalna łazienka
Wygodna kąpiel
Wanna czy prysznic? W zasadzie nie musimy rezygnować z żadnej z tych opcji. Jeśli w pomieszczeniu zmieści się wanna, można do niej dodać parawan – wtedy przejmuje jednocześnie rolę kabiny prysznicowej. Z kolei w większej łazience łatwiej wygospodarować miejsce na oddzielną strefę prysznicową. Nowocześnie i estetycznie prezentują się zwłaszcza kabiny typu walk-in, czyli częściowo otwarte i bez brodzika. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, jeśli chcemy odświeżyć łazienkę, wymieniając np. wysłużoną kabinę z brodzikiem.
Gdy marzy nam się salon kąpielowy w klimacie domowego SPA, godnym polecenia rozwiązaniem jest wanna wolnostojąca. Wbrew pozorom nie jest to wybór wyłącznie do bardzo dużych łazienek. Taką wannę można ustawić chociażby przy ścianie naprzeciwko wejścia. Ponadto dodaje wnętrzu lekkości, bo odpada konieczność jej zabudowy.
Armatura w roli dekoracyjnej
Baterie i zestawy prysznicowe długo odgrywały rolę wyłącznie elementów praktycznych. Ich design schodził na drugi plan, a jedynym słusznym wyborem był wariant chromowany. Dziś wciąż cieszy się uznaniem ze względu na swoją uniwersalność stylistyczną. Niemniej warto też zainteresować się mniej oczywistymi barwami. Prawdziwą furorę robi czarna armatura, która wbrew pozorom nie jest aż tak wymagająca pod względem pielęgnacji, jak może się wydawać. W duecie z jasną ceramiką łazienkową wprowadza do wystroju ożywczy kontrast oraz powiew nowoczesności. Inna opcja to baterie w kolorze złota czy miedzi, które w łazience pełnią funkcję praktycznych ozdób. Wyglądają jak kunsztowna biżuteria popisowo wykańczająca stylizację.
Kompleksowość – wszystko pod jednym dachem
Systemowość, kompleksowość, funkcjonalność – to określenia, które towarzyszą nam na każdym etapie urządzania wymarzonej przestrzeni. Pokazują one, jak ważne jest odnalezienie partnera, który będzie nam towarzyszył w tym procesie. W sieci sklepów OBI na konsumentów w całej Polsce czekają gotowe inspiracje oraz wszystkie produkty niezbędne do wykończenia i urządzenia wymarzonej łazienki.