6 sposobów na schłodzenie mieszkania w upalne dni
Robi się gorąco! W to nam graj! Pod warunkiem, że jesteśmy na wakacjach. Kiedy jednak siedzimy w naszych mieszkaniach, na betonowych osiedlach, wysoka temperatura na zewnątrz może dać nam nieźle w kość. Sprawdzamy więc tanie metody na ochłodzenie mieszkania.
23.06.2022 11:12
Idealnym rozwiązaniem na chłód w mieszkaniu jest oczywiście klimatyzator. To jednak spory wydatek (mniej więcej 3 tys. zł), na który nie każdy może sobie pozwolić. Jaka jest więc alternatywa?
Klasyczny wentylator
Oczywiście możesz zainwestować w wiatrak. To rozwiązanie wcale nie musi oszpecić twojego mieszkania. Oferta wentylatorów jest bardzo bogata! Możesz znaleźć modele, które wyglądają naprawdę stylowo (mowa o wentylatorach kolumnowych), ich praca nie jest głośna na tyle, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i są bezpieczne także dla rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami. Bardziej zaawansowane technologicznie modele posiadają kilka trybów pracy, w tym nocny, posiadają piloty, dzięki którym można nimi zdalnie sterować i potrafią równomiernie rozprowadzić nawiew po całym pomieszczeniu. Takie "wypasione" wentylatory, z licznymi dodatkowymi funkcjami kosztują ok 300-400 zł.
Białe zasłony
Jeśli twoje mieszkanie jest mocno nasłonecznione, białe, mięsiste zasłony koniecznie powinny stać się elementem jego wystroju. Biała tkanina na oknie nie przyciąga słońca, a jeśli do tego jest gruba, skutecznie nie pozwala na to, aby gorące powietrze dostało się do pomieszczenia.
Wilgotne powietrze
W upały warto zadbać o dobre nawilżenie w mieszkaniu. Latem, nawilżone powietrze przyjemnie schładza pomieszczenie. Możesz powiesić na grzejnikach, czy na suszarce do prania ręczniki zmoczone zimną wodą, ale możesz także postawić na wygodniejsze (i ładniejsze) rozwiązanie i kupić nawilżacz powietrza. To dobra inwestycja na cały rok. Latem zagwarantuje w mieszkaniu przyjemny chłód, zimą nawilży suche od ogrzewania powietrze. Z obniżaniem temperatury szczególnie dobrze poradzą sobie nawilżacze ewaporyzacyjne, wytwarzające parę wodną. Przy zakupie zwróć uwagę na maksymalną powierzchnię pomieszczenia, jaką nawilżacz potrafi "obsłużyć" oraz na poziom hałasu, jaki wytwarzają.
Rolety i folia
Nie każde rolety, które chronią przed światłem, chronią także przed wysoką temperaturą. W sklepach są dostępne specjalne rolety termoizolacyjne, które posiadają tkaninę z gumowaną powłoką, mającą za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem i utrzymać optymalną temperaturę w środku. Podobne zadanie ma folia okienna przeciwsłoneczna. Rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w biurowcach. Można ją montować na zewnątrz okien bądź wewnątrz. Folia naklejona na zewnętrzną część okien odbija więcej promieni słonecznych i skuteczniej chroni pomieszczenie przed nagrzaniem.
Wietrzenie mieszkania
Z tym warto jednak uważać. Otwierając okna w samo południe, osiągniemy efekt przeciwny od zamierzonego. Żeby wietrzenie miało szansę obniżyć temperaturę w naszych mieszkaniach, musi być przeprowadzone, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie. Najlepiej więc nocą otworzyć okna na przestrzał. Co więcej, najlepiej otwierać okna od strony wschodniej wczesnym świtem i po południu, natomiast od zachodu – do południa.
Zrezygnuj z gotowania
W upalne dni nie stój przy garnkach. A już na pewno nie zabieraj się za pieczenie ciast czy obiadowych pieczeni. Nie dogrzewaj mieszkania rozgrzanym piekarnikiem i ciepłem emitowanym przez gorące garnki.