Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
kalkulatory budowlane
18-02-2019 14:26

6 rzeczy do sprawdzenia przed wyborem projektu domu parterowego

Większość inwestorów jest zdecydowana na budowę domu parterowego. Jednak przy wyborze idealnego projektu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych detali. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortowym i nowoczesnym domem.

6 rzeczy do sprawdzenia przed wyborem projektu domu parterowegoŹródło: Shutterstock.com
d23mwag
d23mwag

1. Projekt a wielkość działki

Projekty domów parterowych w porównaniu do projektów domów z poddaszem wyróżniają się zwykle większą powierzchnią zabudowy. Dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadana lub dopiero upatrzona działka budowlana spełni wymogi pod tego typu budownictwo.

Domy parterowe muszą spełniać warunki ustanowione przez prawo budowlane, jak i również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W pierwszym przypadku brane pod uwagę są wymiary działki, dokładna powierzchnia zabudowy, a także warunki zabudowy. Ponieważ Urząd Gminy może mieć konkretne wytyczne co do naszej działki budowlanej.

Natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, ile wyniesie maksymalna powierzchnia zabudowy konkretnej działki, a także to, czy możemy pozwolić sobie w ogóle na dom parterowy. Ponieważ według wytycznych określana jest wysokość budynku, liczba kondygnacji, bryła domu, a także kąt nachylenia dachu.

d23mwag

Osobną kwestią jest budowa domu na wąskiej działce. Z uwagi na minimalne odległości od granicy działki niezbędne jest zakupienie odpowiedniego projektu.
Więcej na ten temat znajdziesz w tych materiałach.

2. Projekt a sąsiedztwo

Projekt domu parterowego w ostatnim czasie dostępny jest coraz częściej w nowoczesnym wymiarze. Styl kanadyjski zalicza się już do tradycyjnych. Natomiast zdecydowanie chętniej inwestorzy wybierają kwadratowe bryły z dużą ilością przeszkleń. Jednak zanim wybierzemy nowoczesne domy, w których z każdego pomieszczenia możemy udać się do ogrodu, wcześniej powinniśmy sprawdzić, w jakim sąsiedztwie będziemy mieszkać. Jeżeli zamierzamy wybudować dom w okolicy, w której panuje hałas, duży ruch oraz nie jest zbyt bezpiecznie, to nowoczesne projekty mogą okazać się dla nas bardziej uciążliwe. Szczególnie, jeżeli wokół mamy do czynienia z wysoką zabudową. Wtedy sąsiedzi z wyższych kondygnacji bez trudu mogą obserwować, co się dzieje na terenie naszej posesji.

3. Dom tani w budowie

Decydując się na parterowy budynek mieszkaniowy, na pewno chcemy się dowiedzieć, czy będzie to dom tani w budowie. Wydaje się, że w przypadku domu piętrowego nakłady materiałów są znacznie większe. Jednak z drugiej strony wszystko będzie zależeć od tego, jaka będzie powierzchnia zabudowy, a także jaki kąt nachylenia dachu nas interesuje. Przy bardzo dużych powierzchniach, skomplikowanym dachu oraz sporym kącie nachylenia połaci dachowej koszt budowy domu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Tym bardziej, jeżeli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną, której koszt jest często kilkukrotnie wyższy od blachodachówki.

Oczywiście dom tani w budowie może okazać się dopiero po przeliczeniu inwestycji w systemie gospodarczym. Zamieniając część materiałów budowlanych na dużo tańsze, również ostateczna cena budowy powinna zostać obniżona. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy dom tani w budowie jest równoznaczny zawsze z projektem domu parterowego.

d23mwag

4. Projekt a powierzchnia użytkowa

Średnia powierzchnia użytkowa domu parterowego waha się od 80 do 320 metrów kwadratowych. Jednak najczęściej decydujemy się na projekty domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej w przedziale od 120 do 220 metrów kwadratowych. Zdecydowanie niższy odsetek projektów zajmują domy parterowe o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim bardzo wysokie koszty budowy, jak i również konieczność posiadania bardzo dużej działki budowlanej.

5. Projekt a kotłownia

Budując dom jednorodzinny, zwykle decydujemy się na samodzielne ogrzewanie budynku. Do wyboru mamy wygodne ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Jednak ze względu na dość wysokie koszty ogrzewania przy pomocy tych paliw. Dlatego częściej decydujemy się na ogrzewanie paliwami stałymi, to jednocześnie należy zorganizować miejsce na zainstalowanie kotła oraz przechowywanie węgla, drewna, pelletu lub ekogroszku.

Dobrze, by projekt domu z kotłownią uwzględnił nie tylko jej wystarczającą powierzchnię, by móc swobodnie przechowywać w niej opał. Powinniśmy wspomnieć również o usytuowaniu kotłowni w takim miejscu, by nie było problemu z przenoszeniem paliwa stałego. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie kotłowni blisko centralnej części całego domu. W ten sposób skracamy czas dotarcia ciepłej wody użytkowej do konkretnych pomieszczeń.

6. Projekt z piwnicą

Projekt bardzo często wyposażony jest w piwnicę. Jednak przed przystąpieniem do inwestycji warto rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Jedną z przyczyn, dla których rezygnujemy z podpiwniczenia, są dużo wyższe koszty. Jednak zwykle w zamian możemy zyskać wiele innych korzyści. Na przykład domy parterowe z piwnicą idealnie sprawdzą się na wąską działkę. Czyli na takich gruntach, na których nie mamy zbyt dużego pola manewru w budowie. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową, przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze.

d23mwag

Projekty domów parterowych z podpiwniczeniem zyskują naturalną izolację. Trzeba jednak zastosować odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie jeżeli budujemy się na terenie narażonym na wysokie wody gruntowe. Musimy wtedy zastosować folię lub innego rodzaju izolację, które zabezpieczą piwnicę przed zalaniem.

Projekt domu z piwnicą, często można przeobrazić w garaż. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe rozwiązanie dla naszego samochodu. Oczywiście należy uwzględnić odpowiednią wysokość garażu lub dodatkowe podwyższenie pierwszej kondygnacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak domy parterowe z garażem znajdującym się w piwnicy niesie ze sobą wiele zalet. Średni koszt wykonania podpiwniczenia w stanie surowym, w zależności od metrażu może wynieść od 50 tys. do 100 tys. złotych.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat projektów domów parterowych, kliknij tu.

d23mwag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23mwag