Trwa ładowanie...

6 prostych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania - bez obniżenia komfortu życia

Koszty eksploatacji domu to kwestia, o której często się zapomina na etapie budowy. Warto jednak pamiętać, że są to znaczące kwoty, z których ogrzewanie domu pochłania aż do 80 proc. Dlatego właśnie tutaj warto szukać oszczędności, bez względu na to, czy planujesz budowę, jesteś w trakcie, czy też przymierzasz się do remontu. Zanim ścisną konkretne przymrozki sprawdź, jak obniżyć koszty ogrzewania.

6 prostych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania - bez obniżenia komfortu życiaŹródło: Shutterstock.com
d43eaq7
d43eaq7

Jest wiele sposobów na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją domu, zwłaszcza tych związanych z opłatami za ogrzewanie. Niektóre są bardzo proste i nie wymagają dużych nakładów czasu czy pieniędzy. Inne związane są z koniecznością poniesienia pewnych kosztów i wykonania większych, bardziej czasochłonnych prac. Bez względu na to, ile masz czasu czy pieniędzy, zawsze możesz wprowadzić większe lub mniejsze zmiany, które zagwarantują niższe rachunki za ogrzewanie.

1. Odsłonięte grzejniki

Jeżeli chcesz, aby grzejniki były efektywne na 100 proc., a rachunki za ogrzewanie możliwie niskie, pod żadnym pozorem nie powinieneś ich zasłaniać. Zabudowane lub zasłonięte osłonkami grzejniki muszą rozgrzewać się dużo mocniej, aby ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. Zużywają wówczas znacznie więcej paliwa, co odbija się na rachunkach za ogrzewanie. Podobnie jest z meblami czy innymi dekoracjami znajdującymi się zbyt blisko grzejników. Minimalna odległość jakichkolwiek przedmiotów od grzejników nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

2. Rozsądne wietrzenie pomieszczeń

Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne dla zachowania zdrowego mikroklimatu w domu. Rezygnacja z tego może doprowadzić do powstania zagrzybień na ścianach, a także do dolegliwości chorobowych domowników. Należy to jednak wykonywać z głową i w zgodzie z kilkoma prostymi wskazówkami – wówczas wietrzenie nie wpłynie negatywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie. W trakcie wietrzenia zawsze zakręcaj zawory ogrzewania. Jeżeli tego nie zrobisz, nawet krótkie napływy zimnego powietrza spowodują mocniejsze nagrzewanie grzejników, a przez to większe zużycie paliwa.

Ważny jest także czas wietrzenia – optymalny czas wentylacji, szczególnie przy dużym mrozie, powinien wynosić ok. 3-5 min. Lepiej wietrzyć dom częściej i krócej niż jednorazowo przez długi czas. Co równie istotne, unikaj powszechnego rozszczelniania okien. Wymiana powietrza następuje wtedy bardzo powoli, a w rzeczywistości najbardziej wychładzane są powierzchnie w pobliżu okna, co może przyczyniać się do powstawiania niekorzystnych warunków mikroklimatycznych, a w rezultacie - rozwoju pleśni.

d43eaq7

3. Różnicowanie temperatury

Różne pomieszczenia w domu wymagają różnej temperatury – w zależności od tego, ile spędzamy w nich czasu i jakie mają przeznaczenie. Temperatura w kuchni czy w sypialni nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy w łazience. Warto wprowadzić także różnicowanie temperatur na dzienną i nocną. Dla snu najodpowiedniejsza temperatura to ok. 18˚C. Zyskujesz zatem podwójnie – oszczędzasz pieniądze, a także zapewniasz sobie komfortowe warunki snu.

4. Ogrzewaj jedynie używane pomieszczenia

Budując dom, często decydujemy się na większą liczbę pomieszczeń, z których często nie korzysta się na co dzień – pokoje gościnne, domowa siłownia czy biblioteczka. W przypadku takich pokoi, które nie muszą być stale ogrzewane, warto obniżyć temperaturę i zamknąć je szczelnie. Temperaturę można śmiało zredukować do 17 lub nawet 15˚C, co pozwoli na znaczące oszczędności, a jednocześnie nie wyziębi zbytnio pomieszczeń. Jeszcze większe obniżanie temperatury jest niewskazane – aby ponownie nagrzać takie pomieszczenia, trzeba będzie dostarczyć znaczne ilości energii, jest to zatem tylko pozorna oszczędność. Warto także na czas przebywania mieszkańców poza domem ograniczać temperaturę w całym budynku do 17˚C, a w przypadku dłuższych, kilkudniowych wyjazdów - nawet do 15˚C. Obniżenie temperatury w domu zaledwie o 1˚C oznacza blisko 6 proc. oszczędności w skali całego sezonu grzewczego.

Warto dodatkowo zaizolować ściany działowe, pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, zwłaszcza tymi nieogrzewanymi, jak na przykład garaż. Przy użyciu odpowiednich materiałów zyskujesz dodatkowo doskonałą izolację akustyczną, która uchroni domowników przed hałasami zza ściany.

5. Montaż ekranów izolacyjnych za grzejnikami

Dobrym i jednocześnie prostym w realizacji rozwiązaniem jest umieszczenie za grzejnikami specjalnych ekranów z folii aluminiowej, które odbijają emitowane z urządzeń ciepło. Montaż ekranów zwiększa wydajność grzejników o blisko 10 proc. Z podobnych przyczyn warto także zamontować ponad grzejnikiem szeroki parapet lub półkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepłe powietrze odbije się od "przeszkody” i powędruje na środek pokoju, a nie w stronę okna i w efekcie na zewnątrz domu.

d43eaq7

6. Trwała i szczelna izolacja termiczna

Jeżeli chcesz mieć dom energooszczędny, pamiętaj przede wszystkim o odpowiedniej izolacji termicznej, bez względu na to, czy dopiero planujesz jego budowę, czy chcesz przeprowadzić termomodernizację. Nawet najlepszy piec grzewczy czy zdrowe nawyki domowników nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie zadbasz o prawidłowe ocieplenie domu.

Statystyczny polski dom, budowany w ostatnich latach, ma izolację o grubości 17 cm dla dachu, 10 cm dla ścian i 8 cm w przypadku podłóg. Nowe warunki techniczne, według których budowane są domy, wprowadzają stopniowe zmiany tych wymagań. Aby jednak zgodnie z rachunkiem ekonomicznym efektywnie ograniczyć straty energii w budynku, należy zastosować grubszą warstwę wełny skalnej niż ta wymagana przepisami.

d43eaq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d43eaq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj