6 najsprytniejszych sposobów na przechowywanie świątecznych dekoracji
Patent na lampki
Święta, święta i po świętach…. Jeszcze chwilę nacieszymy się choinką i staniemy przed dorocznym problemem rozbierania drzewka ze świątecznych dekoracji. Zawijanie szklanych bombek i splątanych sznurów lampek w gazetę to nie jest najlepszy pomysł. Z pewnością też nie pomoże zaoszczędzić czasu w przygotowaniach do kolejnej gwiazdki. Jak więc zabrać się do sprzątania domu po świętach? Oto sprawdzone sposoby na przechowywanie choinkowych ozdób.
Najprostszy patent na przechowywanie lampek. Wystarczy prostokątny arkusz tektury, np. wycięty z wieczka pudełka po butach. Wzdłuż dłuższych boków należy zrobić naprzeciwległe, dość głębokie nacięcia nożyczkami (co 2 cm). Następnie – zaczynając od strony zakończonej wtyczką – stopniowo nawijać sznur wokół tekturki, zaczepiając go na wcięciach. Dzięki temu przewód nie będzie się skręcał i łatwiej będzie go zaaranżować na choince za rok. W przypadku lampek działających na baterie te ostatnie należy usunąć przed spakowaniem świątecznych dekoracji. Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie wieszaka, wokół którego owiniesz długi sznur lampek.
Wytłoczki po jajkach
Skoro delikatne jajka nawet podczas transportu są w nich bezpieczne, nic też nie grozi niewielkim bombkom wynoszonym po świętach na strych czy do piwnicy. Taki pojemniczek sprawdzi się w funkcji amortyzatora, chroniąc delikatne dekoracje świąteczne przed uderzeniem czy upadkiem. Mniejsze ozdoby warto dodatkowo ustabilizować watą, wypełniając nią wolną przestrzeń na dnie wytłoczek.
Funkcjonalne pudełka
Dobrze jest zachować kilka kartonów po prezentach otrzymanych w święta. Przydadzą się na duże ozdoby o mniej standardowych kształtach, np. czub choinkowy czy brokatowe sople. Takie dekoracje najlepiej jest owinąć folią bąbelkową i umieścić w kartonie w samodzielnie wykonanych tekturowych przegródkach. Mogą mieć one formę tub o średnicy dopasowanej do danej o dekoracji. Ważne jest umieszczenie ich w pudełku na tyle ciasno, by nie miały możliwości przemieszczania się. Zamiast rulonów można też użyć plastikowych kubeczków o tej samej wysokości. Wówczas da się ułożyć ozdoby piętrowo, przykrywając pierwszą warstwę kubków kartonowym arkuszem dociętym na wymiar pudełka.
Użyteczne szpule
Jeśli akurat nie masz plastikowych po zużytym sznurku do pakowania prezentów czy włóczce, wykorzystaj rolkę po ręczniku papierowym. Doskonale posłuży ona np. do nawinięcia łańcucha z koralików. Z boku rolki warto zrobić niewielkie nacięcie, które posłuży do zamocowania końca koralikowego sznura.
Nabite w butelkę
Najwięcej kłopotów z przechowywaniem przysparzają na ogół foliowe łańcuchy, które łatwo się gniotą. I na to jest rada! Wystarczy każdy z nich z osobna wsunąć do plastikowej butelki po napoju, przyklejając koniec dwustronną taśmą do wewnętrznej strony zakrętki. Dzięki temu łatwiej będzie wyjąć ozdobę, gdy nadejdą kolejne święta.
Choinka zawsze gotowa
Jeśli masz niewielką, sztuczną choinkę, nie musisz ściągać z niej świątecznych dekoracji. Przechowaj przystrojone w całości drzewko na następne święta! Wystarczy dobrze dobrane kartonowe pudełko i nieco ostrożności podczas wynoszenia choinki. Przechowując ją cały rok w pionowej pozycji, zaoszczędzisz mnóstwo czasu w następne święta – wystarczy tylko podłączyć lampki do kontaktu, a w domu w mig zapanuje gwiazdkowa aura. Choć wydaje się, że ten pomysł należy potraktować z przymrużeniem oka, zapewne skorzysta z niego niejeden zabiegany pracuś.