5G. Naprawdę inteligentne domy zmienią nasze życie
Czy inteligentne domy są prawdziwie inteligentne? Na pewno są w dużym stopniu zautomatyzowane, ale jeszcze sporo im brakuje. Przyjdzie jednak czas, gdy naprawdę zmienią nasze życia.
A przy obecnym tempie rozwoju sztucznej inteligencji i sieci 5G zmiany nastąpią szybciej, niż mogłoby się wydawać. Kolejne kraje w Europie i na całym świecie testują i rozbudowują infrastrukturę 5G. W Polsce stawia ją Play, który przeprowadził już pierwsze testy w realnych warunkach. Prędkości przesyłania danych wynosiły ok. 1 Gb/s – a to dopiero początek.
Wyobraź sobie…
Budzik budzi cię o 6.37 rano. Dlaczego o tej godzinie? Nie dlatego, że właśnie na tę go nastawiłeś. Sam "wie", o której cię obudzić. Bierze przy tym pod uwagę kilkadziesiąt czynników, m.in. to, ile spałeś, jaka jest pogoda, jakie masz zaplanowane na dziś spotkania, wydarzenia i obowiązki. Skąd to wszystko wie? Ma swoich pomocników.
Budzik bowiem nie jest tylko budzikiem, jest wszystkowiedzącym wirtualnym asystentem, który sprawia, że twoje życie jest łatwiejsze. Dzięki smartwatchowi lub opasce sportowej na twoim ręku wie, o której godzinie się położyłeś i jak aktywny był twój poprzedni dzień. Monitorując twoje ruchy podczas snu, wie, kiedy wszedłeś w "płytką" fazę snu, z której najłatwiej się obudzić wypoczętym. Asystent zna też twój rozkład dnia, a dzięki wiedzy o pogodzie decyduje, czy obudzić cię wcześniej, bo przez opady śniegu możliwe są opóźnienia na drogach.
Wirtualny asystent ściśle współpracuje z inteligentnymi urządzeniami w twoim domu. Inaczej mały byłby z niego pożytek. Dlatego budząc cię, odsłoni żaluzje lub rolety, włączy ulubioną listę na TIDAL i uruchomi parzenie kawy. Kiedyś może nawet sam upiecze tosty albo wbije jajka na patelnię, ale póki co to zadanie jeszcze należy do ciebie.
W łazience inteligentny dom dobierze idealną temperaturę prysznica, a inteligentne lustro pokaże pogodę, najważniejsze informacje dnia, grafik i prywatne wiadomości. Lustra wyświetlające informacje są coraz popularniejsze już dziś. Jednak to w domu przyszłości będzie czymś innym, bo jedynie "narzędziem" dla wirtualnego asystenta. Jeśli nagle dostaniesz zaproszenie od szefa na obowiązkowe spotkanie, to asystent przeorganizuje resztę dnia, tak aby zmieścić spotkanie z przełożonym. Zmianę zasygnalizuje komunikatem "Masz nowe spotkanie o godzinie 10.00. Pozostałe wydarzenia dnia zostały odpowiednio przeplanowane". Następnie wyświetli ci grafik na cały dzień.
Nie martw się, że rękoma zajętymi szczoteczką do zębów i pastą nie obsłużysz lustra dotykowo niczym ekranu smartfona, zrobisz to bowiem poleceniem głosowym. A jeśli nie będziesz mógł zrobić też tego (bo myjesz zęby), to asystent sam wyświetli ci to, co uważa za najpotrzebniejsze w danym momencie.
Śniadanie i do pracy
Po porannej toalecie czas na resztę przygotowań przed długim dniem. Wyprany i wyprasowany garnitur już czeka (wrócił z pralni po tym, jak kosz na ubrania wykrył jego obecność i zamówił usługę pralni). Ze śniadaniem jeszcze musisz uporać się sam, ale na szczęście nie musisz myśleć o kupowaniu produktów. Lodówka wyposażona w kamery i podłączona do wirtualnego asystenta sama je zamówiła. Dom sam też wpuścił kuriera i pozwolił mu ułożyć produkty w lodówce. Nie musisz się bać złodzieja – cały proces jest monitorowany i nagrywany, a firma przesyłkowa gwarantuje uczciwość dostawców albo pokrycie strat i szkód. Możliwe też, że zamiast ludzkiego kuriera przesyłkę dostarczy dron. Dzięki sieci 5G autonomiczne pojazdy – zarówno samochody, jak i drony – będą pospolitym widokiem na ulicach głównych miast. Sieć piątej generacji umożliwi im komunikowanie się z centralą, niezbędnymi czujnikami i pozostałymi pojazdami.
Czas wyjść z domu. Nie gaś światła, nie zamykaj okien. Załóż tylko buty i kurtkę. Resztę zrobi za ciebie dom. Wie, że wyszedłeś. Pod twoją nieobecność pracę rozpoczną roboty sprzątające – odkurzą i umyją podłogę. Pralka i zmywarka też zaczną pracę (o ile pamiętałeś, żeby je załadować, zamiast ubrania rzucać na podłogę, a szklanki zostawiać na stoliku!). Możliwe, że w twoim domu pojawi się na chwilę kurier albo firma sprzątająca zamawiana automatycznie, gdy dom tego wymaga. Zaczęło padać, a nie zamknąłeś drzwi od balkonu? Nie martw się, czujniki opadów dadzą sygnał domowemu asystentowi, który zrobi to automatycznie.
Inteligentny dom w połączeniu z czujnikami temperatury sam zadba również o to, aby wykorzystać naturalną energię do ogrzewania lub chłodzenia. Automatycznie zamknie lub otworzy rolety i okna, abyś mógł oszczędzić na energii elektrycznej. Boisz się, że w domu pod twoją nieobecność może się dziać coś niepożądanego? Spokojnie, dzięki sieci 5G możesz nie tylko włączyć podgląd wideo z kilku kamer, ale zobaczyć wskazania kilkudziesięciu czujników: ruchu, wilgoci, temperatury, zalania, otwartych drzwi i okien, warunków atmosferycznych itp.
Nie ma jak w domu
Czas wrócić do domu. Jeszcze zanim otworzysz drzwi wejściowe, twój dom wie, że się zbliżasz. Skąd? Porozumiewa się z nawigacją w twoim samochodzie i widzi, gdzie dokładnie jesteś i za ile wrócisz. Dzięki temu może się odpowiednio przygotować. W upalny dzień włączy klimatyzację, a w zimowy wieczór ogrzewanie, abyś wchodząc do mieszkania, poczuł idealne 22,5 stopnia Celsjusza.
Gdy przekroczysz próg (nie musisz nawet sam otwierać drzwi, system zrobi to na podstawie czujników zbliżeniowych), zobaczysz, że tak jak ty, dom nie próżnował. Jest wysprzątany, odświeżony, a lodówka jest pełna produktów. Na jej ekranie wyświetli się przepis na danie, które możesz przygotować z tego, co znajduje się w środku. Lodówka nawet "powie" kuchence lub piekarnikowi, jak długo i w jakiej temperaturze danie musi się gotować lub piec.
Czas na odpoczynek. Siadasz wygodnie w salonie, światła się przygaszają, a na 88-calowym telewizorze 8K pokazują ci się propozycje spędzenia czasu na rozrywce. Może nowy film na HBO albo serial na Netflix, do których dostęp kupiłeś w promocji w Play razem z najnowszym telefonem? A może nowa gra? Co prawda nie masz konsoli, ale kto dziś je ma. Wszystkie procesy toczą się w chmurze, a twój ekran wyświetla obraz streamowany na bieżąco – dzięki 5G wszystko odbywa się bez opóźnień.
Decydujesz się na film. Po jakimś czasie odzywa się do ciebie wirtualny asystent i przypomina o najważniejszych spotkaniach następnego dnia. Sugeruje też, o której powinieneś położyć się spać.
Gdy w końcu się na to decydujesz, dom się wygasza i blokuje drzwi. Idealnie dopasowuje temperaturę w sypialni, najpierw delikatnie ją podwyższa, abyś łatwiej zasnął, potem obniża, bo naukowcy wyliczyli, że śpiąc w temperaturze ok. 21 stopni organizm lepiej się regeneruje. Rano budzik budzi cię o idealnej godzinie, a przecież wcale go nie ustawiałeś…
Ten artykuł napędza Play – pierwsza sieć 5G Ready w Polsce