5 znaków ostrzegawczych świadczących o niskiej jakości powietrza w Twoim domu

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz ważniejszym tematem rozmów wśród Polaków i trudno się dziwić – nasz kraj należy do niechlubnej europejskiej czołówki pod względem powietrza o najgorszej jakości. Zwiększona świadomość wśród ludzi dotyczy z reguły powietrza, którym oddychamy w dużych miastach, czyli tych dotkniętych smogiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że powietrze w jego własnym domu może być równie – a nawet bardziej – zanieczyszczone.

5 znaków ostrzegawczych świadczących o niskiej jakości powietrza w Twoim domu
Źródło zdjęć: © materiały partnera

27.01.2020 | aktual.: 14.02.2020 12:55

Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy unikamy wietrzenia pomieszczeń, a także korzystamy z grzejników. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że część naszych problemów ze zdrowiem wynika właśnie ze złej jakości powietrza. Co świadczy o tym, że w naszym mieszkaniu powietrze nie jest najwyższej jakości? Oto 5 znaków ostrzegawczych, dzięki którym dowiesz się o niskiej jakości powietrza w swoim domu.

1. Objawy alergiczne – kaszel, kichanie, łzawienie oczu

Jednym z najczęstszych efektów niskiej jakości powietrza w mieszkaniu są typowe objawy alergii. Jeśli towarzyszy Ci przewlekły kaszel, bez przerwy kichasz, a także doskwierają Ci łzawiące, zmęczone oczy – jest duża szansa, że jest to spowodowane zanieczyszczonym powietrzem. Podrażnienie dróg oddechowych wywołują metale, pyłki czy sierść zwierzęca obecne w powietrzu. Dodatkowo, sierść powoduje również podrażnienie spojówek i problemy związane ze wzrokiem.

2. Duża ilość kurzu w mieszkaniu

Ten punkt jest nieco powiązany z poprzednim – znaczna część społeczeństwa wykazuje reakcję alergiczną na kurz, a dokładniej roztocza. Jeśli sprzątasz często, a w Twoim domu nadal pojawia się nawarstwiający kurz w dużych ilościach, prawdopodobnie przyczyną jest niska jakość powietrza.

Jak wykazują badania, około 60% kurzu to cząsteczki pochodzące z zewnątrz mieszkania – wdzierające się przez drzwi, okna lub otwory wentylacyjne, a także przynoszone na butach. Kurz to wiele składowych, które mogą wskazywać na zanieczyszczone powietrze – grzyby, roztocza, cząstki metali ciężkich oraz sadza lub popiół. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci zadbać o zdrowie, ale też zaoszczędzi Twój czas przeznaczany do tej pory na sprzątanie. Oczyszczacz powietrza doskonale pochłonie wszystkie cząstki kurzu i wyeliminuje zanieczyszczenia powietrza.

Nieprzyjemny zapach

Jak się okazuje, nieprzyjemny zapach w mieszkaniu nie musi być efektem niewyrzuconych śmieci, zatkanych rur czy zepsutego jedzenia. Pewne rodzaje odoru świadczą o zanieczyszczeniu powietrza wewnątrz domu, z reguły cząsteczkami chemicznymi groźnymi dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Dlaczego zapach może być oznaką niskiej jakości powietrza? Może to być zapach wywołany dużą ilością związków chemicznych, np. z aerozoli czy środków chemicznych, ale też emisją gazu z instalacji gazowej, z papierosów czy materiałów budowlanych.

4. Złe samopoczucie – nudności, zawroty głowy czy długotrwałe zmęczenie

Oczywiście nudności, zawroty głowy czy długotrwałe zmęczenie może być wywołane szeregiem innych czynników. Najczęściej jest to jakiś rodzaj przewlekłej choroby lub niedoboru witamin czy składników niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Czasami jednak, gdy wykluczymy wszystkie przyczyny, głównym winowajcą okazuje się powietrze.

Zanieczyszczone powietrze zaburza pracę naszego układu oddechowego, a mikroskopijne cząstki stałe (takie jak PM 2.5) mogą przenikać przez naszą skórę nawet do krwi. Nie wspominając o tym, że powietrze zanieczyszczone np. tlenkiem węgla zwiększa poziom karboksyhemoglobiny we krwi, powodując zawroty głowy, duszności, a nawet śpiączkę lub drgawki. Nowoczesne oczyszczacze powietrza, np. firmy Coway lub Ideal, posiadają filtr z węgla aktywnego, który przyczynia się do eliminacji nieprzyjemnych zapachów i oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków lotnych.

5. Ślady pleśni w domu

Pleśń nie mogłaby się rozmnażać bez powietrza. To właśnie z powietrzem wędrują jej zarodniki, które obecne są właściwie... w każdym domu. Nie oznacza to jednak, że powietrze w każdym mieszkaniu jest niskiej jakości. O takiej sytuacji możemy mówić, gdy pleśń stanie się widoczna w pomieszczeniach. Pleśń ma szereg negatywnych oddziaływań na zdrowie: powoduje kaszel, ból gardła, kichanie czy niedrożność dróg oddechowych.

Do rozwoju pleśni niezbędna jest nadmierna wilgoć – wywołuje ją na przykład niedostateczna wentylacja pomieszczeń. Oczyszczacze powietrza nie tylko eliminują z nich zarodniki pleśni oraz grzybów, ale zapewniają również odpowiednią wentylację dzięki wiatrakom służącym do wydmuchiwania czystego powietrza.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)