5 trików, jak zachować porządek w lodówce na długo

Dobra organizacja to klucz do niemarnowania jedzenia
Dobra organizacja to klucz do niemarnowania jedzenia
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Ello

25.01.2022 09:36, aktual.: 07.02.2022 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce każdego roku wyrzucamy 5 mln ton jedzenia, z czego aż 60 proc. Pochodzi z gospodarstw domowych. Najczęściej wyrzucamy jedzenie nieświeże, zepsute i przeterminowane. Jednym z rozwiązań tego problemu może być prawidłowa organizacja lodówki.

Porządek w lodówce to nie tylko kwestia estetyki, pozbycia się nadmiaru opakowań, folii, etc. To także forma walki z nadmiernym marnowaniem jedzenia, a co za tym idzie troska o planetę i własne portfele. Mamy dla was kilka trików, jak wprowadzić organizację do swoich lodówek, tak, by żywność dłużej zachowywała świeżość, mniej jedzenia lądowało w koszu i żeby w lodówkach zapanował ład.

Produkty na swoich półkach

Każda grupa produktów powinna mieć w lodówce swoje miejsce. To ważne nie tylko ze względu na porządek i organizację, ale i przedłużenie żywotności jedzenia. Temperatura w lodówce różni się bowiem w zależności od wysokości półki. Im niżej, tym chłodniej. Dobrze to uwzględnić przy organizacji swojej lodówki. I tak na najwyższej półce jest najcieplej, powinny się więc na niej znaleźć produkty gotowe do spożycia, np. resztki z obiadu. Niżej, na półce środkowej, umieść nabiał, mleko, jaja i wszystko, co trzymasz w zamykanych pudełkach do żywności, np. wędlinę. Najniższe partie lodówki są dedykowane produktom, które łatwo się psują – świeżym warzywom, owocom, rybom i mięsie. Producenci lodówek oferują pomocne w odpowiednim rozmieszczeniu jedzenia rozwiązania. Np. szuflady z kontrolą wilgotności (przydatne przy przechowywaniu owoców i warzyw), czy szuflady z wydzielonymi przestrzeniami, w których panują różne temperatury.

Wprowadź priorytety

Marnujemy jedzenie także wtedy, kiedy o nim zapominamy (przypominamy, że przeoczenie daty możliwości spożycia jest w czołówce powodów, dla których nasze jedzenie trafia do kosza). Możemy zmierzyć temu czoła poprzez odpowiednią organizację na półkach. Wiemy już, co powinno się znaleźć, na jakiej półce. Żeby zwiększyć szanse na to, że nic nam nie umknie, produkty na każdej półce powinny być także odpowiednio pogrupowane – na przedzie to, co należy zjeść w pierwszej kolejności, z tyłu produkty jeszcze nieotwarte, albo takie z dłuższą datą ważności.

Półki na drzwiach to newralgiczne miejsce

Temperatura na półkach umieszczonych na drzwiach mocno się waha. Wszystko przez otwieranie i zamykanie lodówki. Dlatego w tym miejscu powinny znaleźć się produkty, którym niestraszne są częste zmiany temperatur. Wbrew powszechnej opinii nie powinny być to jajka ani mleko – im zmiana temperatur nie służy. Z kolei gotowe sosy, dżemy, majonezy, keczupy i soki będą czuły się w tym miejscu bardzo dobrze.

Organizery

Wszystko, co się da, warto przełożyć do osobnych pojemników na żywność. Najlepiej szklanych, szczelnie zamykanych. Do pudełek powinna trafić krojona wędlina i sery kupione na wagę, a także wszystko, co pozbawiliśmy oryginalnego opakowania – np. twaróg, którego nie użyliśmy w całości.

Pomocnym sprzętem przy zachowaniu w lodówce porządku może okazać się zgrzewarka próżniowa. Hermetyczne zamknięcie produktów przydaje się przede wszystkim w przypadku produktów łatwo psujących się: mięsa, wędlin, ryb, warzyw, owoców, serów. Zapakowanie żywności w ten sposób chroni ją przed ulatującymi się w powietrzu drobinkami kurzu i zarodnikami grzybów, co w efekcie wydłuża ich świeżość.

Regularnie myj

Zasada wydaje się być prosta, ale w praktyce trudno o systematyczność. Może jednak świadomość tego, jak ważne jest regularne mycie lodówki, skłoni nas do częstszego gruntownego sprzątania.

Lodówkę należy myć minimum raz na cztery tygodnie. Najlepiej do tego sprawdzą się domowe metody: płyn sporządzony z wody i octu. Pozbędzie się zabrudzeń i zdezynfekuje powierzchnie. Na szczęście obecnie lodówki wyposażone są w system No Frost, dzięki czemu same się rozmrażają. Docenią to szczególnie ci, którzy pamiętają czasy, kiedy rozmrażanie lodówki wiązało się z wykładaniem z niej wszystkich produktów i rozkładaniem ręczników na podłodze.

Źródło artykułu:WP Dom
Komentarze (9)