5 sposobów na obniżenie kosztów malowania ścian

Czyste, białe ściany pięknie prezentują się w większości pomieszczeń, ale szybko i łatwo się brudzą. I choć odmalowanie pomieszczenia to jeden z najprostszych sposobów na jego odświeżenie, to nawet taki mały remont bywa odczuwalny dla kieszeni. Na szczęście jest kilka sposobów, żeby obniżyć jego koszty.

5 sposobów na obniżenie kosztów malowania ścian
Źródło zdjęć: © Nobiles

28.11.2017 | aktual.: 04.07.2018 10:26

Odmalowanie ścian to czasami konieczność, co wie każdy, kto wynajmuje mieszkanie albo ma w domu małe dzieci. I choć związane z malowaniem koszty nie są bardzo wysokie, to można i warto jeszcze dodatkowo je obniżyć. Jak to zrobić?

1. Wybierz dobrą farbę

Farba farbie nierówna. Czasami nie warto oszczędzać, jeśli najtańszy produkt jest kiepskiej jakości. Ściana pomalowana taką farbą może wymagać dodatkowych warstw, a w późniejszym czasie będzie się szybciej brudzić. Postaw na farbę sprawdzonej jakości, rekomendowanej firmy, która nie tylko będzie wydajna, ale też będzie dobrze kryć np. Nobiles Super Akryl.

2. Kup tylko tyle farby, ile potrzebujesz

To częsty błąd. Kupujemy farby z zapasem, na oko, bez przemyślenia i sprawdzenia jej wydajności. W efekcie zostaje sporo farby, która po prostu marnuje się w piwnicy lub ląduje na śmietniku. Tymczasem można łatwo wyliczyć, ile farby będzie potrzebna. Wystarczy zmierzyć pomieszczenie i sprawdzić wydajność farby, którą każdy producent podaje na opakowaniu. Zakup odpowiedniej ilości farby jest też dość istotny, kiedy malujemy ściany na kolor inny niż biały. Najlepiej jest wówczas zaopatrzyć się w opakowania z jednej serii produkcyjnej, aby uniknąć ewentualnej różnicy w odcieniu farby pomiędzy opakowaniami.

3. Przygotuj odpowiednio powierzchnię

Kluczowa kwestia, często zaniedbywana. Tymczasem gruntowanie ścian sprawia, że mniej chłoną farbę, a sama farba ma lepszą przyczepność. O wiele taniej wychodzi też malowanie, bo często dzięki gruntowaniu zużywa się mniej farby. Grunt jest po prostu tańszy niż farba! Jeśli z kolei zmieniamy kolor ściany, możemy zrobić jedną warstwę białej farby, która osłabi pierwotny kolor i sprawi, że szybciej uzyskamy oczekiwany efekt kolorystyczny.

4. Postaw na dobre narzędzia

Dobierz wałek do wielkości malowanej powierzchni. Standardowo mniejsze płaszczyzny malujemy węższym wałkiem, a większe – szerszym wałkiem o odpowiedniej długości włosia – zwykle między 10 a 18 mm. Zawsze stosuj też odpowiedni rozcieńczalnik, ponieważ źle rozrobiona farba ma dużo gorsze parametry. Zaoszczędzisz też sporo czasu i farby, jeśli zamiast myć wałek po każdej warstwie farby, będziesz zamykać go w szczelnej torebce foliowej. Dzięki temu nie wyschnie i przed kolejnym malowaniem wyjmiesz narzędzie gotowe do pracy.

5. Każdy może malować

Odmalowanie ścian nie wymaga stosowania żadnych skomplikowanych technik ani kupowania drogich narzędzi. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu lub w specyfikacji farby, żeby uzyskać najlepszy możliwy efekt. Oczywiście sam proces malowania bywa żmudny, ale nagrodą jest spora oszczędność i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy!

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)