5 powodów, by odwiedzić targi ARENA DESIGN
Wystartowała 11. edycja ARENY DESIGN w Poznaniu. Hasło przewodnie targów to "TransFormacje". Najlepsi producenci i projektanci, wystawy oraz inspirujące spotkania, a także przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń – wszystko to czeka nas do 15 marca!
Tegoroczna ARENA DESIGN to zaskakujący program, nowości i przede wszystkim zmiany. Motyw przewodni zaproponowała dyrektorka kreatywna wydarzenia – Maria Jeglińska. "TransFormacje" odnoszą się do ciągłych zmian, które mocno wpływają także na wzornictwo przemysłowe. Zmieniają się technologie, rynek, możliwości produkcyjne, zmienia się sposób życia użytkowników dizajnu, jak i komunikacja. Stąd ten przewodni motyw pojawi się podczas wystaw, paneli dyskusyjnych, spotkań i wykładów.
Dlaczego poza tym warto wpaść do Poznania na to wydarzenie?
1. GWIAZDY
Będzie można spotkać gwiazdy współczesnego wzornictwa przemysłowego.
Alexander Taylor to projektant i innowator, współpracował m.in. z Zanotta, Established&sons, czy Alexandrem Mcqueenem. Dla marki Adidas wdrożył innowacyjną technologię produkcji PrimeKnit, która całkowicie ogranicza generowanie odpadów tekstylnych i do dzisiaj stosowana jest przez branżę obuwniczą.
Magnus Elebäck i Chris Martin z Massproductions. Ich projekty cechuje elegancja i nowoczesność. Pierwszy - krzesło Tio Chair - do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Z okazji dziesięciolecia marki meblowej podczas ARENA DESIGN duet zaprezentuje wyjątkowe krzesło w zupełnie nowym, odświeżonym wydaniu.
Berlińskie studio projektowe Geckeler Michels, czyli duet David Geckeler i Frank Michels, tworzy meble, oświetlenie i aranżacje przestrzeni. W wyrafinowany sposób łączą oszczędne, minimalne formy z niebywałą dbałością o detal.
Alexander Taylor – wykład – 14 marca, godz. 13:00
Massproductions – spotkanie – 12 marca, godz. 11:00
Geckeler Michels – wykład – 14 marca, godz. 12:15
2. PROJEKTANCI ROKU
W tym roku powstało nowe wyróżnienie Projektanci Roku. Ma na celu wskazanie najciekawszych młodych nazwisk i pracowni na rodzimym rynku. W roku 2019 wyróżnienie Projektanci Roku otrzymali: Fenek Studio – za oryginalne, eksperymentalne podejście do porcelany i niezależność projektowo-produkcyjną. Michał Loba – za niepowtarzalny styl, który można rozpoznać na pierwszy rzut oka po syntetycznej, „komiksowej” kresce i śmiałości skojarzeń. Nikodem Szpunar – za odważną współpracę z przemysłem, imponująca liczba, poparta znakomitą jakością, wdrożeń zaowocowała licznymi nagrodami.
3. WYSTAWY
Agata Nawotny, na co dzień specjalizująca się w socjologii i antropologii dizajnu przygotowała wystawę "Zasoby". Materiały do tej ekspozycji powstały w wyniku odwiedzin największych i najpopularniejszych polskich fabryk. W podróży towarzyszył kuratorce fotograf, Krzysztof Pacholski, który udokumentował proces produkcji i powstawania produktów.
Panel dyskusyjny towarzyszący wystawie ZASOBY odbędzie się 12 marca, o godz. 14:00.
Wystawa „195x:how old is modern” to seria obiektów vintage, które kwestionują definicję nowoczesności. Kolekcja 195x eksponuje ponadczasowość zagadnień takich jak ergonomia, zrównoważony proces produkcji czy odwaga twórcza, zestawiając je z aktualnymi trendami i potrzebami współczesnych odbiorców. Emilia Obrzut swoją ekspozycją zamierza udowodnić, że to nie data produkcji świadczy o nowoczesności, ale funkcjonalność i unikatowy styl.
Jak co roku podczas targów ARENA DESIGN zaprezentowane zostaną najlepsze projekty produktowe w ramach konkursu* TOP DESIGN award*. Do ścisłego finału zakwalifikowały się tym razem 22 produkty, z 10 kategorii. Wszystkie nominowane przedmioty zaprezentowane będą na wystawie.
Gala wręczenia nagród odbędzie się 12 marca, o godz. 16:00.
Wystawy główne w ramach ARENA DESIGN 2019 będzie można oglądać w dniach między 12 a 15 marca 2019 roku w Poznaniu. W programie także wystawy towarzyszące, m.in. prezentacja Stowarzyszenia loveOriginal czy Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych.
4. PANELE
Oprócz wystaw i spotkań, na ARENA DESIGN nie zabraknie także aspektu edukacyjnego w formie licznych wykładów i ciekawych dyskusji.
Partner strategiczny Vogue Polska, w dyskusji prowadzonej przez Dominikę Olszynę poruszy temat postrzegania produktów “Made in Poland” na światowym rynku. Swoimi doświadczeniami podzielą się Maja Ganszyniec (Studio Ganszyniec, Nurt), Magdalena Borowiec (Profim), Mikołaj Molenda (Tylko.com), Jan Stasz (NAGO) oraz Zuza Kuczyńska (Le Petit Trou).
Podczas panelu zorganizowanego przez MAGAZIF, Agnieszka Polkowska, Anna Vonhausen, Mateusz Suda, Piotr Kalinowski i Michał Mazur, przyjrzą się zmieniającym się światowym trendom, zarówno w branży wnętrzarskiej, jak i modowej. Podczas panelu PLN Design, moderowanego przez Małgorzatę Stasinkowską wraz z gośćmi z GOOD INSIDE, omówione zostaną transformacje polskiego dizajnu na przestrzeni lat.
Na ARENA DESIGN pojawią się także dyskusje na temat wpływu Social Mediów na design (Dr.Marek Borowski, ShopDoctor) i zależności pomiędzy modą a projektowaniem wnętrz (Maciej Zień, Fargotex Group), a oprócz tego wiele innych interesujących dyskusji, w kontekście transformacji i nadchodzących zmian w dizajnie.
Panel VOGUE – 12 marca, godz. 12:00
Panel MAGAZIF – 13 marca, godz. 12:00
Panel PLN Design – 13 marca, godz. 14:15
5. MIASTO ŻYJE DESIGNEM
Projekt MIASTO ŻYJE DESIGNEM, który od trzech lat towarzyszy ARENA DESIGN, to inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich skierowana do wystawców, gości targowych oraz mieszkańców Poznania i okolic. W ramach wydarzenia przybliżane są poznańskie miejsca, które na różnych płaszczyznach kojarzą się z najlepszym dizajnem.
Szczegóły i program ARENA DESIGN: www.arenadesign.pl