Trwa ładowanie...
05-05-2016 15:03

5 mitów związanych z ubezpieczeniem mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania lub domu nie jest obowiązkowe, więc nie korzystam - z takiego założenia wychodzi wiele osób. Niekiedy spory wpływ na ich postawę mają nieprawdziwe informacje dotyczące ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

5 mitów związanych z ubezpieczeniem mieszkaniaŹródło: -
d317dus
d317dus
Ubezpieczenie mieszkania lub domu nie jest obowiązkowe, więc nie korzystam - z takiego założenia wychodzi wiele osób. Niekiedy spory wpływ na ich postawę mają nieprawdziwe informacje dotyczące ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

1. Ubezpieczenia mieszkania są drogie

Uszkodzenie, zniszczenie lub utrata na skutek kradzieży z włamaniem, rabunku albo różnych zdarzeń losowych. Jeśli przeanalizujesz zagrożenia związane z posiadaniem nieruchomości, to zakup polisy jest rozsądnym rozwiązaniem. Zwłaszcza że standardowo trzeba wydać mniej niż za ubezpieczenia komunikacyjne czy ubezpieczenia życiowe. Mieszkanie można ubezpieczyć już za ok. 80 zł, a dom jednorodzinny - za ok. 130 zł.

- Cena zależy od różnych czynników, ale nie powinna decydować o wyborze polisy. Zakres ochrony nie zawsze jest taki sam. Klient wybiera, czy ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe w następstwie tylko ryzyk nazwanych (np. przepięcia, dewastacji), czy wszystkich ryzyk - mówi Michał Miedziński, ekspert Liberty Ubezpieczenia. Dodaje, że kalkulatory ubezpieczeń mieszkaniowych są dostępne na stronach internetowych, m.in. na https://www.lu.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-domu/.

2. Nie tylko mieszkanie

Ubezpieczenie obejmuje nieruchomość wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami. Wyłączone z ochrony są rękopisy, a także różne dokumenty, oprócz m.in. dowodu osobistego, paszportu, dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania za dane i dokumenty przechowywane w jednostkach centralnych komputerów i wymiennych nośnikach danych.

d317dus

Polisa dotyczy też pomieszczenia przynależnego, stanowiącego część składową ubezpieczonego domu lub mieszkania. Mowa tutaj o piwnicy, komórce, strychu, pomieszczeniu gospodarczym, garażu, a także miejscu parkingowym w garażu podziemnym. Nie muszą one przylegać do mieszkania. Wystarczy, że znajdują się w tym samym budynku wielorodzinnym co ubezpieczone mieszkanie, ewentualnie na terenie posesji domu jednorodzinnego. Wówczas nie trzeba myśleć o dodatkowym zgłaszaniu ruchomości domowych we wniosku. Objęte są one automatycznie odpowiedzialnością ubezpieczyciela.

3. Zabezpieczenia nie mają znaczenia przy kosztach ubezpieczenia

Osoby mające mieszkania o tej samej powierzchni w jednym bloku mogą zapłacić różne stawki za ten sam produkt ubezpieczeniowy. Jednym ze sposobów na zapłacenie niższej składki jest zainwestowanie w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Można wybrać np. drzwi antywłamaniowe, ale muszą mieć atest potwierdzający ich zwiększoną odporność na włamanie. Warto też zainstalować alarm sygnalizujący włamanie w miejscu ubezpieczenia. Opłacalny okazuje się również monitoring lub nadzór ochrony. Jeżeli klient podpisał umowę z agencją ochrony, to znaczenie odgrywa czas dotarcia patrolu interwencyjnego na miejsce zdarzenia. Nie powinien on wynosić więcej niż 15 minut od momentu zgłoszenia.

4. Najemca bez wyboru

Również w wynajmowanych mieszkaniach czy domach może dojść do szkody. Nie jest jednak prawdą, że tylko właściciele nieruchomości zabezpieczają się przed problemami i niepotrzebnymi wydatkami. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są skierowane również do najemców. Oni stawiają m.in. na ochronę swojego mienia. Polisa wykupiona przez właściciela nieruchomości obejmuje tylko przedmioty należące do niego. Nie zmienia tego fakt, że wynajmowanie nieruchomości osobom trzecim podnosi wysokość składki ubezpieczeniowej.

Najemcom przydaje się również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zwłaszcza kiedy w wyniku użytkowania nieruchomości powstaną zniszczenia w mieniu osób trzecich. Jedną z takich sytuacji jest zalanie mieszkania sąsiada. Na rynku można też znaleźć ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości.

d317dus

5. Długie oczekiwanie na odszkodowanie

Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Wskazuje na to kodeks cywilny, ale towarzystwa ubezpieczeniowe często chcą dokonać rozliczenia znacznie szybciej. Jednak zdarza się, że w sprawie pojawiają się komplikacje. Nie zawsze we wspomnianym terminie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego albo wysokości świadczenia. Wówczas rozliczenie powinno nastąpić w ciągu 14 dni od wyjaśnienia danych okoliczności. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformowania klienta o przyczynie opóźnienia i nowym terminie wypłaty odszkodowania.

Polisa zapewnia ochronę, ale nie w każdej sytuacji. Przed zawarciem umowy warto sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Można znaleźć w nich nie tylko zakres ubezpieczenia, ale też katalog wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Niekiedy szkoda nie podlega wypłacie odszkodowania w ogóle lub w konkretnym wariancie ubezpieczenia.

d317dus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317dus