5 cech, które musi posiadać każde dobrze zaprojektowane osiedle

Kupując mieszkanie, kierujemy się zazwyczaj jego ceną, metrażem i lokalizacją. Tymczasem projekt osiedla, na który w pierwszej kolejności często nie zwracamy uwagi, ma ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i komfort życia.

5 cech, które musi posiadać każde dobrze zaprojektowane osiedle
Źródło zdjęć: © MiastoMoje

Kupując mieszkanie, kierujemy się zazwyczaj jego ceną, metrażem i lokalizacją. Tymczasem projekt osiedla, na który w pierwszej kolejności często nie zwracamy uwagi, ma ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i komfort życia.
Osiedle mieszkaniowe może być czymś na kształt wielkiej sypialni, w której regenerujemy swoje siły przed kolejnym dniem, albo obszarem wielofunkcyjnym zapewniającym nam coś więcej: przyjazną i bezpieczną przestrzeń, która zaspokaja większość naszych codziennych potrzeb i w której spędzamy miło czas, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Jakie cechy decydują o tym, czy dane osiedle jest dobrze zaprojektowane?
Przenikanie się przestrzeni
Właściwie zaprojektowane osiedle mieszkaniowe pozwala na przenikanie się trzech przestrzeni: publicznej, półpublicznej i prywatnej. W skład tej pierwszej wchodzą elementy, z których korzystają wszyscy – ulice, place, skwery, alejki, obiekty kulturalne, a także punkty usługowo-handlowe, takie jak banki, przychodnie, sklepy czy placówki szkolne. Przestrzeń prywatną tworzy przylegający do mieszkania taras lub ogrodzony ogródek. Między tymi dwiema strefami funkcjonuje również przestrzeń półpubliczna, którą tworzą parkingi, ogródki czy wewnętrzne dziedzińce. Wzajemne przenikanie się tych trzech stref sprawia, że mieszkańcy osiedla mogą nawiązywać ze sobą różne relacje. Z jednej strony sami współtworzą swoją strefę komfortu, z drugiej zaś mają okazję do bliższego poznawania sąsiadów, spędzania z nimi czasu, wymieniania się poglądami i budowania przyjaznej atmosfery.
Punkty usługowo-handlowe
Atutem osiedla, mającym ogromne znaczenie dla jego mieszkańców, jest funkcjonowanie na jego terenie wielu punktów usługowo-handlowych i gastronomicznych. Bliskość sklepów, banku, przychodni, apteki, poczty, różnego typu szkół (od żłobka, aż po liceum), domów kultury, bibliotek, a także kawiarni czy restauracji, które są naturalnie wkomponowane w rozkład osiedlowych alejek – wszystko to jest istotne zarówno dla singli czy osób starszych, jak też rodzin z dziećmi. Dzięki temu zmniejsza się konieczność ciągłego przemieszczania się środkami transportu do innych regionów miasta w celu zrobienia zakupów, zrealizowania wizyty u lekarza czy choćby wyjścia na kawę ze znajomymi.

Relaks i zabawa
Wśród udogodnień charakterystycznych dla nowoczesnych osiedli mieszkaniowych nie brakuje wydzielonych stref relaksu, zabawy i aktywności dla mieszkańców w każdym wieku. Oprócz centralnego placu miejskiego, łączącego całe osiedle, architekci proponują nowoczesne i bezpieczne place zabaw dla najmłodszych, kąciki piknikowe, grill, leżaki, latem piaszczystą plażę, a zimą lodowisko, do tego siłownie plenerowe, kino, osiedlowy amfiteatr – wszystko po to, aby mieszkańcy nie musieli fatygować się do innych dzielnic miasta w celu przyjemnego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Ciekawym przykładem takiego rozplanowania osiedlowych atrakcji jest warszawski projekt Miasto Moje i realizowany w jego ramach Pasaż Wisła, mający formę podświetlonej alei, na której strefa relaksu i zabawy dzieli się na cztery tzw. zatoki, które mają kompleksowo spełnić potrzeby mieszkańców Białołęki. Zatokę relaksu tworzą liczne hamaki i leżaki, kącik piknikowy z grillem, skwer z fontanną – elementy
potrzebne do wieczornego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zatoka zabawy przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży – znajdziemy w niej – w zależności od sezonu – lodowisko lub plażę, a także kilkanaście placów zabaw z takimi atrakcjami, jak kryte zjeżdżalnie, mostek czy piramida z linami. Dla miłośników aktywnego trybu życia przewidziana jest zatoka aktywności, wyposażona w siłownię i plac gier, zaś uwagę wielbicieli kina i teatru z pewnością zwróci zatoka kultury, z kinem plenerowym i amfiteatrem.
Bliskość terenów zielonych
Odpowiednia okolica, bogata w tereny zielone, zachęcające do aktywnego spędzania wolnego czasu to kolejna cecha charakteryzująca dobrze zaprojektowane osiedle. Bliskość specjalnie przygotowanych, bezpiecznych tras biegowych i rowerowych stanowi atut, który docenią nie tylko ludzie młodzi, ale i starsi, prowadzący zdrowy tryb życia.
Komfort bez względu na wiek
Z czasem przybywa nam lat, a nasze wymagania w każdym okresie życia są inne. Jedną z najważniejszych cech idealnie zaprojektowanego osiedla jest to, że potrafi spełnić potrzeby i oczekiwania zarówno młodzieży, jak i seniorów. Znajdujący się w najbliższej okolicy plac zabaw dla najmłodszych czy plac gier dla młodzieży są tak samo ważne, jak skwer z fontanną, na którym emeryci mogą spędzać miłe chwile na pogawędkach z sąsiadami.
Dobrze zaprojektowane osiedle spełnia najważniejsze, codzienne potrzeby mieszkańców w różnym wieku. Nie izoluje też mieszkańców od siebie, ale ich integruje, pozwalając na spędzanie wolnych chwil w możliwie atrakcyjny sposób: od wspólnego korzystania z tras biegowych po wieczorne seanse w kinie letnim.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)