4 powody, dla których warto zadbać o ergonomię w biurze

Wielu pracodawców zastanawia się, czy warto inwestować w ergonomię w biurze. Tymczasem taka inwestycja nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Właściwie przygotowane miejsce pracy wpływa pozytywnie na pracownika, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywania przez niego zadań.

4 powody, dla których warto zadbać o ergonomię w biurze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.11.2018 15:21

Ograniczanie kosztów funkcjonowania firmy i poprawianie efektywności pracowników to zadania często stawiane przed menedżerami. W tej sytuacji powinni oni najpierw skupić się na poprawieniu ergonomii w biurze. The Washington State Department of Labor and Industries przeprowadził badania, z których wynika, że to właśnie ergonomia ułatwia realizowanie celów biznesowych firmy, pozwala ograniczać koszty pracodawcy i poprawia jakość pracy. Warto postawić na ergonomię tym bardziej, że jej zapewnienie w miejscu pracy nie jest wcale trudne. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie, ergonomiczne meble do biura. Są one łatwo dostępne na rynku – przykładem jest oferta znanej firmy AJ Produkty. Można w niej znaleźć między innymi biurka komputerowe (również z regulowaną wysokością, które łatwo dostosować do konkretnego użytkownika), krzesła biurowe z regulowanym siedziskiem, oparciem i podłokietnikami, maty antyzmęczeniowe, ekrany absorbujące hałas i wiele innych produktów, które pomogą przygotować ergonomiczną przestrzeń biurową. Jednak na tym nie można poprzestać – warto jeszcze przeszkolić pracowników, w jaki sposób powinni organizować swoją przestrzeń roboczą.

Jeśli któryś z menedżerów lub pracodawców ma jeszcze wątpliwości co do opłacalności inwestowania w ergonomię, powinien zwrócić uwagę na cztery poniższe argumenty.

Ergonomia zwiększa wydajność pracowników

Ergonomicznie przygotowane miejsce pracy w biurze pozwala wykonywać wszystkie czynności łatwiej i szybciej. Jeśli przestrzeń do pracy została zaplanowana zgodnie z zasadami ergonomii, pracownik nie będzie szybko się męczył i skupi się na wykonywanych zadaniach. Dotyczy to szczególnie pracy na stanowisku komputerowym, gdzie czynności są często powtarzalne. Badania Health and Work Outcomes pokazują, że ergonomia może zwiększyć wydajność pracownika nawet o 17,8% w skali roku.

Ergonomia zwiększa zaangażowanie pracowników

Ergonomia zwiększa komfort pracy i ułatwia wykonywanie zadań. Pracownicy szybko zauważają, że pracodawca wprowadza zmiany, które działają na nich pozytywnie. Jeśli zatem pracownicy stwierdzą, że firma o nich dba, że są dla niej ważni i że robi się wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie, poczują się dowartościowani. Zwiększenie komfortu pracy ograniczy zmęczenie, poprawi morale, a w konsekwencji może sprawić, że pracownicy poczują się zobowiązani, aby lepiej przykładać się do swojej pracy.

Ergonomia ogranicza koszty pracodawcy

Przygotowanie ergonomicznego miejsca pracy jest również istotne z tego powodu, że pomaga ograniczyć występowanie dolegliwości, na które narażeni są pracownicy w biurach i na stanowiskach komputerowych. Najczęściej to dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. To około jedna trzecia wszystkich problemów ze zdrowiem pracowników biurowych. Nie powinno to dziwić, skoro spędzają oni nawet 70% dnia w pozycji siedzącej. Jeśli ich krzesła i biurka są nieodpowiednie, szybko mogą się pojawić problemy zdrowotne. Warto dodać, że Polacy spędzają rocznie łącznie 276 mln dni na zwolnieniu L4, czego koszty liczone są w miliardach złotych. Za pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie wypłaca właśnie pracodawca, zatem to w jego interesie leży ograniczenie absencji pracowniczej.

Ergonomia poprawia kulturę pracy

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym powodzie, dla którego opłaca się tworzyć ergonomiczne miejsce pracy. Chodzi o ogólną poprawę kultury pracy. Ergonomia jest dowodem, że firma angażuje się w poprawę komfortu pracy i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi, że jej zależy na zatrudnionych. Więź między zatrudnionymi osobami a pracodawcą staje się silniejsza. To wszystko przekłada się na nową jakość w relacjach między pracownikami a firmą i przyczynia się do poprawy kultury pracy.

Powyższe argumenty dobrze pokazują, że położenie dużego nacisku na ergonomię w miejscu pracy przekłada się na wiele korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy. Pracownicy czują się bardziej doceniani i pracują w bezpiecznych dla zdrowia warunkach, a pracodawca korzysta z ich zadowolenia w postaci lepiej wykonywanej pracy.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
ergonomia pracypracabiuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)