Salon10 zachwycających malutkich mieszkań

10 zachwycających malutkich mieszkań

10 zachwycających malutkich mieszkań
Źródło zdjęć: © Batiik Studio

23.04.2018 | aktual.: 26.04.2018 11:55

Czy małe mieszkanie może być naprawdę funkcjonalne? Wiemy, że tak, i mamy na to 10 dowodów. Powierzchnia każdego z prezentowanych lokali nie przekracza 32,5 mkw. Jednak sprytne rozwiązania pozwoliły maksymalnie wykorzystać każdy skrawek przestrzeni.

Wyjątkowy klimat na powierzchni 29,7 mkw. kreują ściany, które sprawiają wrażenie niewykończonych. Ich surowość łagodzą ciepłe światło i drewniana podłoga w jodełkę. Jednak największym hitem w paryskim małym mieszkaniu jest łóżko, któremu projektanci nadali maksymalną funkcjonalność. W czarnym boksie znajduje się nie tylko miejsce do nocnego wypoczynku, ale też szafa z mnóstwem schowków oraz kilka oddzielnych skrytek zakamuflowanych pod schodami i w pionowym panelu. Przesuwana ściana pozwala odgrodzić nocną strefę w ciągu dnia. Co ciekawe, eleganckie pudełko kryje również… łazienkę.

1 / 9

Sprawdzony chwyt w Wielkiej Brytanii

Obraz
© McCrum Interior Design

Oto sprawdzone rozwiązanie do małych mieszkań – elegancka biblioteczka. Owszem, pełni w maleńkim brytyjskim mieszkanku funkcję miejsca na dekoracje oraz przedmioty użytkowe, ale przede wszystkim zastępuje ściankę działową. Bez gipsowania, malowania, brudzenia – udało się w ten sposób rozdzielić sypialnię od strefy dziennej oraz strefy gotowania. Sprytnym pomysłem było zainstalowanie obrotowego panelu na telewizor. Dzięki niemu ulubione filmy można oglądać, siedząc na wygodnej sofie albo leżąc w łóżku, tuż przed zaśnięciem.

2 / 9

Luksusowe studio w Ameryce

Obraz
© Yellow Trace

W Nowym Jorku wszystko jest możliwe. Potwierdza to projekt Ricka Joya, któremu udało się na niewielkiej przestrzeni wyczarować spełnienie amerykańskich snów. Małą powierzchnię rekompensują tu ekskluzywne wyposażenie, piękne materiały i sprytne rozwiązania. A wszystko zostało opatrzone jedną metką: dobry design. Doskonałym pomysłem okazał się projekt strefy snu – łóżko, które można "zamknąć" w lnianych zasłonach. Ich ciemny kolor od wewnątrz zapewnia spokojny wypoczynek, a jasny z zewnątrz nie przytłacza przestrzeni. Spokojna tonacja całej aranżacji, gdzieniegdzie przełamana bardziej zdecydowanym akcentem, optycznie powiększa wnętrze.

3 / 9

Lekko i przytulnie w Tajwanie

Obraz
© iCloud Pen Studio

Studio w Taipei o powierzchni 32 mkw. jest wypełnione idealnymi rozwiązaniami do małych mieszkań. Przede wszystkim oddzielono tu strefę nocną od dziennej za pomocą szafy. Dodatkowo z boku znajduje się pojemny regał na książki i drobiazgi. Podłoga na wysoki połysk oraz kuchenne urządzenia ze stali nierdzewnej dodają przestrzeni lekkości. A zintegrowane oświetlenie wprowadza do wnętrza ciepły, przytulny klimat.

4 / 9

Naturalnie i pomysłowo w Polsce

Obraz
© 3XA

Projektując 29-metrową powierzchnię, Ewa Czerny ze studia 3XA postawiła na jasną przestrzeń i naturalne materiały. W efekcie z małego mieszkania powstał niezwykły apartament. Surowość drewna to motyw przewodni aranżacji, który nadaje wnętrzu lekkość i zbliża je do natury. Biało-czarna tonacja stanowi idealne dopełnienie koncepcji. Najciekawszym rozwiązaniem we wrocławskim mieszkaniu jest jednak regał, który pełni też funkcję schodów prowadzących na antresolę, gdzie mieści się strefa nocnego wypoczynku.

5 / 9

Inteligentna przestrzeń w Holandii

Obraz
© Concrete Architectural Associates

Małe mieszkania przeznaczone do długoterminowego wynajmu muszą być funkcjonalne, aby przyciągnąć gości. Apartament Zoku Loft w Holandii spełnia pod tym względem najwyższe wymagania. Na niespełna 25-metrowej powierzchni zmieściło się wszystko, co potrzebne do życia – zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Komfortowym rozwiązaniem jest tu łóżko typu king-size, z uwagi na wielkość, ale też możliwość ukrycia go przed światem. Dostęp do niego odetniemy dzięki chowanym w szafce schodom.

6 / 9

Wyczarowana przestrzeń w Rosji

Obraz
© Ruetemple

Architektom z Ruetemple udało się skumulować na niewielkiej powierzchni ogrom rozwiązań do małych mieszkań. Dzięki pomysłowym zabiegom moskiewski apartament dla dwojga zdaje się być o wiele większy, niż jest w rzeczywistości. Jasny podział na strefy organizuje przestrzeń, a niezliczone schowki pozwalają utrzymać porządek. Jak zawsze dobrym pomysłem okazało się wykorzystanie wnęk – tak udało się stworzyć przestrzeń na dużą sofę oraz komfortowe miejsce do nocnego wypoczynku. Jasną kolorystykę gustownie przełamują żywsze akcenty w postaci mebli.

7 / 9

Bujanie w obłokach w Wielkiej Brytanii

Obraz
© home-designing.com

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w tym londyńskim studio dużo się dzieje. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać jednak, że wszystko ma tu swoje miejsce, a do tego pozostaje duża przestrzeń do swobodnego poruszania się. Największą atrakcją w tym małym mieszkaniu jest łóżko zawieszone pod sufitem. Nie dość, że oszczędza miejsce, to jeszcze wygląda niezwykle efektownie. Takie rozwiązanie nie tylko spełnia marzenia o funkcjonalnym lokum, ale też pozwala na zasypianie pod rozgwieżdżonym niebem. I niespodzianka – schody prowadzące do łóżka pozwalają wydostać się na dach budynku.

8 / 9

Bogactwo rozwiązań na 30 mkw.

Obraz
© Andrew and Alain Timoning

To lokum ma niecałe 30 mkw. powierzchni, ale śmiało można powiedzieć, że… jest duże i bogate – w ciekawe rozwiązania do małych mieszkań. Podstawą aranżacji są eleganckie modułowe meble, które sprawiają, że wnętrze jest spójne i uporządkowane. Centralne miejsce zajmuje pomysłowa kapsuła, która pełni dwie bardzo ważne funkcje. Z jednej strony służy jako sypialnia, a z drugiej – stanowi w pełni wyposażoną kuchnię.

9 / 9

Industrialna elegancja w Austrii

Obraz
© Archilovers.com

Projektantka Tatyana Bobyleva miała do dyspozycji małe mieszkanie o surowym charakterze. Udało się jej przekształcić je w elegancki apartament łączący elementy typowe dla wzornictwa przemysłowego oraz szykowne, wręcz luksusowe akcenty. Duże okno ułatwiło zadanie, bo łatwo dostępne światło dzienne optycznie powiększa przestrzeń. Składane przeszklone drzwi oddzielające sypialnię okazały się strzałem w dziesiątkę. Aranżacja tego mieszkania potwierdza zasadę, że liczy się jakość, a nie ilość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)